Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat și eu azi mult lăudatul M1 0W40 pentru următorul schimb.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • intre timp s-a demonstrat ca lauda nu a fost pe merit, are numai vreo 5% pao, dar tot e mai bun decat elfu mineral 90%

      eu schimb uleiu la 6 mii, si nu depasesc 120km/h imi place mie sa fie tot timpul in forma

      la un opel mokka, 1.6cdti, disel "whisper", oil life mai arata doar 9% la 12 mii de km, in realitate cred ca era deja pe -, apa chioara

      daca as avea indicator oil life, as schimba uleiul cand ajunge la 50%
      Last edited by cristi....; 9 November 2016, 21:08.

      Comment


      • La Carrefour Iasi, M1 0w40 la 35 lei/litru.

        Comment


        • dar de cand e pe raft? eu n-am vazut cu data de fabricatie mai recenta de 2014...si sunt 50 de lei/l si vechi de 2 ani )

          Comment


          • Doar nu-l mananc, e pentru motor, 2 ani e ok.

            Oricum are valabilitate 5 ani.

            Comment


            • eu nu l-as pune daca e mai vechi de 1 an. 5 ani in conditii ideale de depozitare. in mall pe raft nu e chiar ideal

              Comment


              • Da, e ger in supermarket, conditii vitrege. Cateodata e si climat desertic.

                In afara ca e lumina, climatul e controlat in magazin, fie vara, fie iarna.

                Pana si conservele sunt bune 3 ani.
                Last edited by mr.K; 9 November 2016, 22:01.

                Comment


                • La Mobilul tau sintetic poate nu conteaza atat....insa la posirici minerale sau semisintetice poate ca in timp incep sa se separe elementele....

                  Sa vezi ce misto fac depuneri fine de parafina (ceara) pe fundul bidonului....se decanteaza...)))
                  Si dupa se toarna in motor ....eventual fara sa se agite bidonul

                  Adevarat motorul merge.....dar asa ca fapt divers....

                  Comment


                  • Aia ziceam, e ceva organic care sa se degradeze in in Mobil 1 incat sa-l faca inutilizabil?
                    Daca mi-l da cu 20 de lei/litru, pun si de 4-5 ani vechime.
                    Cine ia Elf 10w40, sa-l cumpere fabricat in acelasi an.

                    Comment


                    • Am luat de la emag si are fabricatia in iunie-iulie 2016 parca.

                      Castroul 5w40 e cu mult mai prost decat Mobil ? Sper macar ca e mai bun ca Dacia Oil sau Elf...

                      Comment


                      • castrolul 5w40 ?! pentru logan, e cu mult sub elf sxr 5w40.
                        si in general e slab.

                        Comment


                        • La cate am auzit despre castrol il evit. Uite un exemplu (bine e pentru diesel dar ca o parere despre castrol)
                          Daca vreti un feedback de la unul care lucreaza de 10 ani cu uleiuri si cu masini VAG, va pot spune ca am constatat ca uleiurile Castrol sunt "papate" mai repede de catre dieselurile din concern, in special de catre PD-uri, decat Mobilul de exemplu. Am avut reclamatii nenumarate de consum mare de ulei (1 litru la cca 5000km) si dupa ce am schimbat pe Mobil consumul s-a redus drastic, deja se completa cu 1 litru la ~10.000km.
                          Personal la masina mea folosesc Mobil. Nu vreau sa-i fac reclama, departe de mine, dar consider ca trebuie sa impartasesc concluziile la care am ajuns de-a lungul timpului.
                          castrol vs ulei bmw vezi si fisa tehnica

                          Elf vs Castrol
                          Last edited by Fanez; 9 November 2016, 23:38. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • La mine in zona e foarte popular, specificatiile sunt bune, iar Castrol e un brand cunoscut de multa vreme. Iar la reviw-uri 5w40 pe benzina vad ca e laudat si pe siteul emag. )

                            Acuma la PD-uri... alea consuma orice le dai

                            La anul o sa trec pe Mobil sa vad care-i treaba.

                            Comment


                            • Cica asa arata bidonul original.

                              Comment


                              • La metro Băneasa e 199 bidonul de 4litri de mobil1 NL la selgros Băneasa e 37 1l, fabricat 11.2015 cred ca o sa iau totusi 3l ca mai am 200ml de la schimburile anterioare și fac iarna cu el, amin.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google