Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot pret prohibitiv?
    Daca da, baga M1 si de restul paralelor dai pe gatlej niste Heineken la greci.

    Baga si tu oloiuri din astea selecte cand iti cumperi bemweu' ala.

    Comment


    • Probabil prohibitiv in contiunare pt. multi.
      Peste Amsoil Signature Series si undeva putin sub RedLine...cred.
      Nu mai vreau beamve, n-am bani sa bag premium in el...m-as carpi cu cele mai ieftine AM.
      In BMW probabil as baga Castrol de-ala ordinar la 30lei/litrul.

      Sa revenim la Amsoil Extreme Power 0W40.
      Interval de schimb recomandat: 8000Km sau 6 luni !!! Ce parere aveti?
      Last edited by Kojak; 25 April 2017, 21:19.

      Comment


      • Lasa prostiile si baga M1 0W40 in continuare.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Interval de schimb recomandat: 8000Km sau 6 luni !!! Ce parere aveti?
          Pai 0w40 au 30k interval de schimb, asta ce are, e facut cu lapte acru de tine doar 8k?
          Si de ce doar 6 luni, fermenteaza?

          N-am mai vazut ulei cu interval de schimb asa scurt ca timp, nici 15w40.

          Comment


          • Probabil (sunt sigur de fapt ) din motive comerciale, exista tendinta de a exagera cu intervalele de schimb. Sunt multi pentru care criteriul schimb ulei la 30 mii km ii incanta nespus si iau decizia sa-l cumpere.
            Si mai sunt astialalti, tot mai putini in vremurile noastre care probabil sunt mai corecti si nu exagereaza cu recomandarile pt intervalele de schimb.
            Si mai probabil e un ulei "cinstit" gandit pt. regimuri extreme de exploatare...si ca orice lucru "over-clock-at", nu tine asa de mult.

            Originally posted by mr.K View Post
            Pai 0w40 au 30k interval de schimb, asta ce are, e facut cu lapte acru de tine doar 8k?
            Si de ce doar 6 luni, fermenteaza?
            .
            E ca la mezeluri. Tu nu stii ca produsele de calitate au termen de valabilitate mai mic?
            Last edited by Kojak; 25 April 2017, 22:14. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • La TBN 10 va rezista 10 000 de km .....

              Americanii zic sal schimbi la 5000 mile; nu e problema ca nu rezista uleiu dar e posibil sa nu reziste motorul...

              Fiecare ulei e facut pt un tip de motor...

              Revenind...e posibil ca lingatorii de cola sa fie cinstiti...

              Ia ganditiva la posircile europene care cu TBN 6-7 zic ca rezista 20-30 000 km....
              Poate uleiu rezista, dar nu va proteja motorul

              Comment


              • petronas symtium 7000 0w40 e ok, hirayama? te salut, p.s n-am mai intrat demult

                la pret mi se pare un pic dubios de mic, 127 de lei 4l. vreau sa mai incerc si altceva in afara de m1 esp formula 5w30

                mai gasisem oloiu lui nenea Iancu, ravenol ssl 0w40 parca, dar vine numai la 5l si n-am nevoie de atat

                Comment


                • Salve Cristi.....mai, eu nu-s guru sau altceva - spun doar ce stiu de la altii sau din ce am citit sau facut eu )))


                  N-am incercat PETRONAS- sincer mie imi plac cele "made in usa" dar nu cu reprezentante in UE.....din simplu motiv ca difera standardele de aditivi

                  In USA totul e orientat catre protectia motorului si mai putin catre catalizator/poluare/green peace.....iar in UE au redus aditivii care faceau bine la motoare clasice ( gen mpi sau chiar 1.6.16v) pe motiv ca euro xyz.....

                  Nu mai pot eu de euro xyz, daca as putea numai fum le-as da, normele si restrictiile astea sunt pt aia care nu stiu sa faca motoare....un motor facut ca lumea nu polueaza

                  Ca o anecdota, vedeam ieri cand stateam la coada de masini un Caterpilar care forja masiv cu o cupa de pamant si nu scotea gram de fum in sarcina maxima.....mam uitat special...gram de fum......iar pasatul din fata mea mi-a dat un danf negru de a trebuit sa inchid geamul....

                  Da....euro vs US.....

                  Comment


                  • un Caterpilar care forja masiv cu o cupa de pamant si nu scotea gram de fum
                    Era electric.

                    Comment


                    • Sigur....si de aia avea buson pt motorina si teava de esapament.....dubla chiar....



                      @ cristi : nu am gasit o fisa cu indici la PETRONAS 0w40......doar cateva aprobari generice gen SN etc etc.....daca gasesti pune aici sa ramana pt posteritate si sa discutam
                      Last edited by Hirayama; 26 April 2017, 21:43.

                      Comment


                      • stai ca iti arat acum



                        eu zic ca sta bine pe foaie

                        si ceva gargara de marketing

                        Last edited by cristi....; 26 April 2017, 22:28.

                        Comment


                        • Ok hths nul da...probabil e minim 3.5 ca pt A3 insa era interesant de stiut....vi e 181

                          Zi-mi cu ce e mai bun asta decar M1 0w40 de ex care iti da hths si are vi 186...si tbn mai mare....si e si mai ieftin...si il gasesti si mai rapid si peste tot....

                          Deci ?....

                          Comment


                          • doar intrebam

                            atunci raman pe m1 0w40. macar nu fac o varza prea mare de aditivi prin motor

                            Comment


                            • Unul pe nume Piotr Tester de pe youtube ce le freaca pe uleiuri in conditii egale pe metal 5min/1kg apasare intr-un test neoficial

                              Arkusz1 Summary - All tables,NEW ROUND 4: https://uszlachetniacze.blogspot.com/2023/11/how-do-i-get-access-to-round-4-table.html,http://paypal.me/PiotrTes...


                              Here is....

                              Last edited by nec100; 27 April 2017, 10:08.

                              Comment


                              • Din ce vad in icselu ala, M1 0w40, sta mai mult decat decent.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google