Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! Am patit-o rau....am un logan 1.4 din 2008 cu 120.000 km. Toate bune....pana azi
    .....am 16000 km cu uleiul ( Mobil 3000 5w30, schimbat acum un an). Azi am luat nivelul si e la minim. Ungere nu mai zic....ff proasta. Ma ingrozeste cand ma gandesc ca a putut cosuma aprox 1.5 l de ulei (aproape jumatate din cantitatea totala). Maine il schimb, va rog sa-mi spuneti ce ulei sa cumpar. Ma gandesc sa iau Elf, dar ce e bun ptr 1.4? sau sa trec la Castrol? oricum Mobil nu mai iau.....

    Comment


    • ungere fff proasta? de unde stii?

      16.000km si un an si e la minim? si nu ai verificat pana acum? pune elf sau dacia oil si nu verifica iar. mergi la sigur !
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Asa m-am speriat si eu candva....m-am dus repede, am parcat-o la locul ei unde verific nivelul, am asteptat 30min, cat sa beau niste beri, nivelul era corect....la canistra si la motor.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Astazi am reglat culbutorii

          Am facut cateva poze la chiulasa, cum se prezinta busonul pe interior ( fara sa-l scot), cum se prezinta capacul culbutorilor

          Se observa camele fara zgarieturi/uzura.....doar luciu

          Motor de 13 ani si multe sute de mii de km ....

          Ultimul ulei pus Amsoil premium 10w40- cam 9000 km facuti
          Attached Files

          Comment


          • Ai ce prezenta. Culoare placuta, calda, parca ma uit la un Rembrandt. Nici nu ai zice ca are sute de mii la activ. Si la mine suna ciudat motorul, il mai las un pic, poate la anu caut si eu un tipicar cu urechea fina sa-mi faca un reglaj ca lumea.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Culoarea aia e de la schimbatul uleiului inainte de a termina aditivii

              De asta tot scriu in sus si-n jos pe aici......indifferent ce puneti, schimbati-l inainte de 10 000 cel mult

              Personal daca mi se parea ca s-a schimbat ceva in zgomot sau ca aud batai il zburam si la 4-5000 km.....inclusive uleiuri de 200 lei

              Comment


              • La mine pe langa spuma pe care o aveam cu Elf mai observasem si un zgomot anormal de mare la aproape 4000 de rot./minut , repet ulei cumparat dintr-un magazin mare si cu doar 5200 km la activ.

                Acum nu stiu daca are o relevanta atat de mare de unde am luat uleiul , insa chiar atat de repede sa se termine acei aditivi antispumare ?
                Last edited by prometheus; 27 May 2017, 21:44.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • @Hirayama: cati km ai la activ?

                  Comment


                  • Am cautat si eu mult o cheie de culbutori...fara succes pana acum...

                    Am 20.000 si incepe sa se balbaie putin la trecerea pe gpl...consuma putin mai mult...cred ca ii reglez si eu...ultima oara eu i-am reglat cu patentul si inelara...obligatoriu schimb si garnitura.

                    Mai pui Amsoil ?.....aproape ca as lua si eu...mai mult pentru protectie...desi e mult mai vioaie si tacuta cu LM 0W30.

                    Trimis de pe al meu Sirius Z folosind Tapatalk

                    Comment


                    • @sorin : cu bordul asta vreo 260 000.....cu cel original cred ca aprox 500 000, mi se stricase senzorul si am mers 3luni fara

                      @plopii : cheia aceea o am de la taicameu, de cand o folosea la dacie....se potriveste relativ ok

                      Eu am pus amsoil 10w40 premium mai mult ca un tratament pt motor (zinc fofor etc)

                      Intentionez sa incerc ceva mai fluid....posibil tot Amsoil

                      Daca esti multumit de LM nu trebuie sa folosesti amsoil doar ca il folosesc eu...

                      LM tau este full sintetic....eu am pus cu un scop precis amsoil, sa ii mai incarc camele si restul cu zinc; apoi incerc ceva un pic mai subtire- pt ca acesta mai penalizeaza la demaraj

                      Deci depinde ce vrei de la masina si cum mergi....in functie de acest lucru alegi uleiul

                      Comment


                      • Cu masina din semnatura ai 500.000km?

                        Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Da, cu 8v....e prima - apoi a venit restul

                          Comment


                          • Hirayama circuli mult prin oras?

                            Comment


                            • Mai deloc....majoritatea in afara

                              Comment


                              • Pana la urma am ales valvoline syn power 5w-40,sper sa fi facut o alegere buna,luni il torn in utilaj.V-am intrebat de anumite uleiuri si-am pus altul.Multam ptr pareri.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google