Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut mai multe schimburi cu m1 NL , insa valvolina este cea mai tare dintre toate uleiurile pe care le-am testat .
    Last edited by prometheus; 11 June 2017, 06:28.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Tocmai am achizitionat o Astra G 1.6 8v pentru tata si vad ca are spuma pe buson. Pentru cine stie sa citeasca o fisa tehnica: ce parere aveti despre Valvoline Syn Power 10w40? Sau ce ulei 10W40 ar fi mai bun pentru motorul asta (in afara de GM)?
      Last edited by vitriol; 12 June 2017, 13:02.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Nu ai inserat corect acel ulei; sau cel putin nu pot eu sa-l deschid.
        LE
        Ai pe uleideulei cateva uleiuri 10w40, chiar bune.
        Last edited by IancuMIC; 12 June 2017, 12:21.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Am parcurs 10000 km cu M1 0w40, cam pe la 9000 km a inceput sa fie zgomotos motorul la 130 km/h, am vrut sa-l schimb mai devreme, dar am calcular eronat numarul de km pe care aveam sa-i fac, de la 1500 km programati am ajuns la 2600 km in 10 zile. Acu am pus tot M1 0w40 in motor, acelasi lot ca cel pe care l-am schimbat (iulie 2016). Sa inteleg ca noua reteta de M1 0w40 NL este mai slaba ca cea precedenta?

          Comment


          • Cica formula noua de la M1 0w40 e aia mai buna.
            Am sa caut si eu ulei produs in 2017.

            Comment


            • Originally posted by prometheus View Post
              Cat de mult conteaza calitatea uleiului folosit , cu valvolina n-am pic de spume la buson , am mers si dim. pe ploaie cat temperatura era mai scazuta , spume niente .
              Motorul este foarte silentios , chiar am ramas placut impresionat .In momentul de fata acest Valvoline SynPower 5w-40 , mi se pare cel mai bun ulei pe care l-am folosit de cand am Loganul.
              Nici la mine nu a facut spuma cu M1 0w40, doar primi 2000 km dupa elf 5w40. Un mecanic din reprezentanta dacia, a ajuns la concluzia ca nu mai este nicio diferenta intre elf si dacia oil si legat de spuma, unul a zis ca e de vina uleiul si celalalt a zis ca e din cauza condesului. Lumea este impartita in doua.

              Comment


              • Da este. Si nu o spun doar eu.
                Noua formula are o baza diferita si mai slabuta fata de vechea reteta; amelioratorii de vascozitate, in exces si care se activeaza la temp. ridicate isi cam dau duhul dupa un numar de km, nu foarte multi.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Pe la Carrefour am vazut ulei produs in decembrie 2016, prin luna martie.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Nu ai inserat corect acel ulei
                    Asa este, am inserat link-ul gresit. Este vorba despre Valvoline Syn Power 10w40.
                    Attached Files
                    Last edited by vitriol; 12 June 2017, 13:32.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Datele "problemei"
                      a. motor 0.9 TCe Euro 6
                      b. km bord 4950 km (inca virgin)
                      c. prima revizie 1 an ...(+/-) 1 august 2017

                      Intrebare...ce ulei pt folosire sub 10000 km/an, cu "forjari" doar cand e cazul (0.1% din timp, depasiri etc...), folosire normala 99% din timp (din care 75-80% oras).

                      1. MO NL 0w40 sub 2016
                      2. MO NL 0w40 2017
                      3. Elf SXR 900 5w40
                      4. Dacia oil 5w40?..10w40?
                      5. Altul

                      Mersi anticipat.

                      Comment


                      • Eu n-am verificat, dar daca e adevarat ce zice colegu' despre M1 0w40...
                        Originally posted by Hirayama View Post
                        Pacat de M1 0w40 - e fix ala cu formula noua, anuntata cu PAO + AN ! )))))


                        Ei zic ca formula noua a aparut pe la sfarsitul lui 2016 .....


                        ...
                        ...as pune.

                        2. MO NL 0w40 2017
                        Si nu cat pentru motor, cat pentru lantul ala care pare ca are alergie la uleiuri slabe.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Asa este, am inserat link-ul gresit. Este vorba despre Valvoline Syn Power 10w40.
                          Asta nu-ti place?

                          Cumpara Ulei de motor Liqui Moly Leichtlauf cu MOS2 10W-40, 5L de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.


                          E peste multe uleiuri din categoria sa.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Tocmai am achizitionat o Astra G 1.6 8v pentru tata si vad ca are spuma pe buson. Pentru cine stie sa citeasca o fisa tehnica: ce parere aveti despre Valvoline Syn Power 10w40? Sau ce ulei 10W40 ar fi mai bun pentru motorul asta (in afara de GM)?


                            De ce vrei musai un 10w40?

                            Mai exact din ce an este masina? consuma ulei- a se intelege arde ulei?


                            Valvoline syn power 10w40 este un semisintetic in cel mai bun caz

                            De ce nu un 5w30, mai ales ca masina este a tatalui tau - sigur nu da forje- de exemplu Valvoline 5w30 synpower care pe langa faptul ca este semisintetic sigur are avantajul ca este printre putinele 5w30 A3, adica iti garanteaza un HTHS minim de 3.5 deci si ceva protective in plus

                            Dupa cum se vede in poza, comparative intre Valvoline 5w30 si 10w40, 5w30 are VI mai mare decat 10w40 ( desi ar trebui sa fie invers) tradand astfel baza cu mult mai sintetica a lui 5w30....


                            Cel mai bun 10w40? Fie Motul 300V 10w40 fie Amsoil premium 10w40

                            Insa trebuie musai stiut generatia de motor, unde merge unul nu merge celalalt.....
                            Attached Files

                            Comment


                            • schimbat azi oloiu. valvoline synpower 5w40.

                              primele impresii: e exact ceea ce trebuie. la mers constant e foarte silentios, aproape imperceptibil, la acceleratii suna normal (nu zdrangane ca esp formula), se tureaza chiar usor, desi ma asteptam sa nu fie asa, nici nu pare sa simta vascozitatea mai rdiciata, din contra, face viteza repejor

                              inainte daca incetineam f mult si bagam tr 2 de pe la 1500rpm (in tr2) cam vibra putin caroseria/motorul; acum nu se mai simte nimic.

                              Chiar daca motorul pare sa nu resimta vascozitatea mai mare la toate capitolele, ochiometric autonomia parca a luat-o putin la vale ) dar nu e bai (cb indica tot 6.6%)

                              per total sunt f multumit de alegerea facuta. nu se compara cu esp formula nici cand acesta era nou turnat

                              inca ceva. chiar daca am omorat putin masina prin oras, dupa vreo 15min am coborat sa o curat putin de mizeria facuta de mesteri, ocazie cu care am deschis si capota sa mai verific una alta. ma asteptam ca, caldura degajata de motor sa fie mai mare (cu esp ar fi fost mai mare in conditii asemanatoare). dar nu a fost cazul
                              Last edited by cristi....; 12 June 2017, 17:40.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Asta nu-ti place?

                                Cumpara Ulei de motor Liqui Moly Leichtlauf cu MOS2 10W-40, 5L de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.


                                E peste multe uleiuri din categoria sa.
                                Sunt deschis la propuneri. Il iau in calcul.

                                Originally posted by Hirayama View Post
                                De ce vrei musai un 10w40?

                                Mai exact din ce an este masina? consuma ulei- a se intelege arde ulei?

                                Valvoline syn power 10w40 este un semisintetic in cel mai bun caz
                                Masina este Opel Astra 1.6 8v Z16SE 64kw/84cp, 2002, 225 000 km. Am zis sa pun 10w40 pentru ca motoarele de Opel sunt cunoscute pentru consum de ulei si vreau sa vad daca si exemplarul asta are acest obicei (o are de o saptamana).
                                Mai am in familie un Opel Corsa 2003 1.2 16v, Z12XE, care consuma 1,5l de ulei la 5000km cu 5W40. Cu 10W40 consuma ~500ml la 5000km.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google