Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dintre care Motul 300V 5W40 iese cel mai bun.
    Nu degeaba are pretul cel mai mare.
    I se rupe filmu la 4,5 (fata de Mobil sau Castrol undeva la ~3,6)
    Or mai fi si altele asa de tari, eu momentan n-am vazut.
    Nu stiu daca in motoarele noastre preparate de strada are rost un asemenea ulei.

    Eu o sa trec inapoi la 0W40 Mobil1.

    Comment


    • Eu am vazut Motul 300V numai 10w40, este si 5W40 ?

      Comment


      • Este este
        Attached Files

        Comment


        • A, e doar Double Ester Technology.
          Si tot prea bun. Poate o sa incerc X-Cessul ala.

          Comment


          • Si la 10W40 tot Double scrie.

            The UK's largest independent supplier of automotive oils, fluid and parts. We've products to suit any vehicle, from full blown Race / Track weapons, to Daily Drivers looking to save money. Plus FREE expert advice & recommendations - OPIE KNOW OILS
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Triplu esterizat e Mobil1 0W40.

              Comment


              • Shakar: de unde iei Castrol Edge Sport 0w-40 la 165 lei 4L? Magazin online, vreun magazin prin Craiova ceva? Te intreb pentru ca eu l-am luat la cam 48-50 lei/l, aproape 200 ron bidonu' de 4l. Da-mi si mie mai multe detalii aici sau pe Pm, se apropie schimbul si-mi trebuie 3l.

                Comment


                • Ti-am raspuns pe PM. La litru este normal sa iesi ceva mai scump...
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Am facut schimbul de ulei cu 3 litri Aral HT 5W40 + filtru ulei Mann(l-am prins la 25 lei litrul, deja am vazut ca s-a scumpit in multe locuri la 30 lei) si pot zice ca merge ok masina, nu am observat diferente fata de Magnatec momentan, poate un pic mai infundat suna motorul datorita uleiului proaspat. Nivelul este exact la jumatate intre minim si maxim pe joja. Ma gandeam sa nu mai completez pe viitor avand in vedere faptul ca nu mi-a consumat niciodata ulei.

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian___32 View Post
                      Dintre care Motul 300V 5W40 iese cel mai bun.
                      Nu degeaba are pretul cel mai mare.
                      I se rupe filmu la 4,5 (fata de Mobil sau Castrol undeva la ~3,6)
                      Or mai fi si altele asa de tari, eu momentan n-am vazut.
                      Nu stiu daca in motoarele noastre preparate de strada are rost un asemenea ulei.

                      Eu o sa trec inapoi la 0W40 Mobil1.
                      pai ziceai ca cel mai multumitor in forje s a comportat Mobil. care e mai bun la forja pana la urma ?

                      Comment


                      • Pai din ce a avut el cel mai bine s-a comportat Mobil1, de la Motul nu a avut 300V ci 8100, de aia a iesit castigator M1.

                        PS - nu dati banii pe prostii, luati Edge Sport pentru copii...
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Aveam deci dreptate de la bun inceput
                          sigpic

                          Comment


                          • salut baieti. ce tip de ulei imi recomandati dupa 100000 de km si la cati km trb sa il schimb? pana acum l-am schimbat la 15000 de km si iam pus numai elf 5w40 dar am inteles ca dupa 100000 de km ar trebui sa pun 10w40 si sa il schimb la 10000 de km. ce parere aveti? motor benzina 1.4

                            Comment


                            • 10w40 e mai slab ca 5w40.
                              baga 5w40 in continuare ca e bun. poate la 200.000 sa incerci un 5w50 de la Mobil

                              Comment


                              • Originally posted by criraducanu83 View Post
                                salut baieti. ce tip de ulei imi recomandati dupa 100000 de km si la cati km trb sa il schimb? pana acum l-am schimbat la 15000 de km si iam pus numai elf 5w40 dar am inteles ca dupa 100000 de km ar trebui sa pun 10w40 si sa il schimb la 10000 de km. ce parere aveti? motor benzina 1.4
                                Cine ti-a zis asta e un carpaci cu 0 cunostinte in domeniu, se crede mester si vorbeste ca sa nu taca. Mergi pe acelasi ELF 5W40 schimbat la maxim 15 000. Pana cand ? Pana vinzi masina.

                                PS - nici sa nu bagi fel de fel de aditivi si marmelade prin motor, lasa uleiul simplu fara nimic extra, e suficient de aditivat el din fabrica.
                                Last edited by Shakar; 5 June 2011, 15:28.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google