Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cica e de PORC Castrol...Eu il bag de 3 ani si descopar pe aici ca e naspa. De ce ?..Nu stiu inca ca mie nu mi se "mananca"..nu imi face zgomote ciudate si alte cele.
    Cu toate ca l-au votat 235 de alegatori..tot naspa ramane in viziunea unora.

    Comment


    • 99% sunt pareri subiective, la ce te astepti ?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Iar cei mai subiectivi sunt cei care au bagat 5632698745125364 de tipuri de ulei in motor. Obiectivitatea li s-a pierdut pe la jumatate, iar ultimul va fi intotdeauna, cel mai bun.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Eu il am acum in motor pe penultimul, ultimul e prin bidoane pe raft.
          Dar referitor la Castrol, raman la parerea ca nu mai pun Magnatec in motorul Loganului.

          Comment


          • iar aia care au bagat 1 singur tip cum isi pot forma macat o parere cat de mica si obiectiva daca un ulei este mai bun ca altul ?

            eu recunosc ca am bagat pana acum 7 tipuri de ulei si am chiar un clasament...subiectiv bineinteles

            1. ELF Moto 4 Campione 10w60 de departe
            2. Eneos 0w50 la egalitate cu 3
            3. Motul 300v 20w60
            4. Elf SXR 5w40
            5. Motul 8100 xcess
            6. Mobil 1 0w40 USA
            7. uleiul de fabrica

            Comment


            • Daca n-ai bagat Castrol, degeaba...

              Comment


              • cu Castrol am prajit un motor de e30. nu multumesc. raman la marmeladele mele

                Comment


                • Mai am doi vecini care folosesc Castrol Magnatec,,,unul il baga intr-un Bmw si altul intr-un Bertone. Daca nici alea nu sunt masini bune fata de logan,,atunci eu o sa bag ulei de fabrica dacia oil sau ulei de la bunica in motor. Nu i-am auzit vreodata sa se vaite ca si-au prajit motoarele..ba din contra.
                  Cu alte cuvinte,,,nu are rost sa bag si sa incerc tot felul de uleiuri in motor din moment ce se simte bine cu Castrol. Daca aveam vreo masina de curse si participam la raliuri as mai fi inteles sa bag alte tipuri de ulei,,asa ca ....LAS-O BA CA MERGE SI ASA

                  Comment


                  • Depinde ce faci cu o masina, depinde cum o conduci, in 99 cazuri dintr-o suta conteaza ce vrei de la masina respectiva. Daca o vrei si pentru altceva decat a te duce la piata sa-ti cumperi cartofi si mere atunci ai grija de ea pentru a-ti raspunde la cerinte. Vorba cu las-o ba ca merge si asa e de pe vremea cand cadea bara de la 1300 si o legai cu sarma. Orice ulei de pe piata este bun in functie de ce vrei de la el, dacia oil e perfect pentru tataie care nu depaseste 2500 de ture ca sa nu faca setul motor la 50 de mii de km. Altii au alte aspiratii de la masina, folosesc frecvent plaja de cuplu maxim si ajung des la rotatiile in care motorul scoate toti caii din grajd. Oamenii astia nu sunt idioti sa foloseasca uleiuri proaste din simplul motiv ca ar strica motorul din primele 2,3 schimburi de oloi, oamenii astia d-aia nu folosesc renumitul Castron (mai e si Magnatec), pentru ca uleiul asta nu asigura motorului o ungere corecta la stresul unui condus agresiv.

                    Sper ca voi astia care intrebati si spuneti intruna "ca ce ba sa bag ulei bun, ca tot logan e si ca merge la fel masina" sa intelegeti ca altii au alte necesitati, preferinte si alte stiluri de condus la volan. Ulei bunica se foloseste numai la gatit, parca.
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • @ ivan marian. Nu crd ca merg aia ai tai impreuna adunat si inmultit cu 100 fata de cum foloseam eu motorul ala...asa ca nu...nu merge asa

                      Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                      Comment


                      • Intreb si eu, poate a mai fost pusa aceasta intrbare dar nu am stat sa caut in tot threadu..Momentan am Castrol Magnatec 5w-40(am 9000km) si trbuie sa il schimb.Din cate am citit este apreciat Mobil 1 si vreau sa incerc si eu altceva pentru ca nu merg chiar usor..Am dat un search pe google Mobil 1 si mi-a aparut numai ulei Mobil (pz 1).....Este vreo diferenta intre acesta si Mobil 1 (pz 2) ?....sau doar eticheta difera?....
                        Multumesc...
                        Attached Files

                        Comment


                        • Este diferenta substantiala: Prima poza este un Mobil, a doua poza este Mobil 1 gama de varf, adica intruneste niste norme mai exigente.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Mobil 1 e gama de varf, Mobil e gama low cost.

                            Comment


                            • Mobil fara 1 e gama normal cost, low cost sunt zemurile tip Panther .
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Ok ..multumesc mult...Bine ca acum stiu...(Avem o presimtire ,daca ma duceam la vreun magazin si intrebam de ulei Mobil 1 mi se arata acest Mobile si ma abureau ca este la fel)..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google