Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://issuu.com/www.reclameco.it/do...837522/7666227. Aici e revista. Nu am reușit sa salvez poza

    Comment


    • La banii astia, daca il gasesti la raft, e un pret f bun. E un ulei de top, eu nu prea's fan castrol dar nu pot sa spun ca e un ulei rau. Gama edge e cea de top, Magnatec in schimb e un semisintetic mediocru.

      Comment


      • Nu e semi. Asta e bidonul ce l-am băgat în decembrie.

        Unii spun ca e peste mobil și elf. Eu cred ca e peste elf măcar. Sau nu? Alții fac 3-400 000km cu elf. Eu merg frumos. Rar ii dau 5000rpm în depășire.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 13 May 2014, 11:07.

        Comment


        • Nu vreau sa bag nici cel mai ieftin, dar nici cel mai scump. Însă 30 euro la 10000km mi-i se pare ok. Am de gând sa țin mașina.

          Comment


          • Originally posted by L3on_rgby View Post
            Nu e semi. Asta e bidonul ce l-am băgat în decembrie.

            [ATTACH]479963[/ATTACH]

            Unii spun ca e peste mobil și elf. Eu cred ca e peste elf măcar. Sau nu? Alții fac 3-400 000km cu elf. Eu merg frumos. Rar ii dau 5000rpm în depășire.
            magnatecul nu e nici pe departe peste elf evo sxr, pe care scrie tot fully sinthetyc. asta e o guma in ambele cazuri. sunt semisintetice.
            dar elf evo, cel putin in cazul loganului, e clar peste magnatec. majoritatea celor de aici care l-au avut pe masina nu stiau cum sa scape de el.
            iar uleiul mai bine il luai din romania. uite mai ieftin si facut in Deutschland. la 5 litri.
            Last edited by B997NDL; 13 May 2014, 00:43.

            Comment


            • Și dintre elf.Evo și edge? Nu ma uit la 10-15euro diferența la un schimb

              Comment


              • Incercati si Vatoil 5W30. L-am ales mai mult ca o curiozitate dar si pret bun comparativ cu alte branduri cu acelasi SAE. Avem niste emotii si inca am ce-i drept cand or sa dea caldurile alea mari dar pana acum, dupa 2000 de km sunt foarte incantat de zgomotul motorului. Eram sceptic ca un ulei poate face diferenta asa de bine...

                Comment


                • Eram dator cu niste raspunsuri
                  Ampt: ma apropii rapid de 90kkm (fara vreo 600), in iunie.
                  Mai intreba cineva aici (stie el cine) cum de te primeste service-ul cu piesele/uleiul tau la revizie, masina fiind in garantie.
                  In urma cu ani, la service, am avut o discutie simpla, ferma: respecta acest ulei cerintele producatorului, stipulate in carnetele primite?

                  Evident ca DA.

                  Sunt piese originale cele cu care am venit eu? Evident ca DA.

                  Atunci am incheiat orice discutie. Simplu, fara cearta, diplomat

                  Cat priveste mentiunile in carnet, de fiecare data am fost atent si chiar daca nu erau inscrise, le-am cerut sa le execute (inclusiv pe cele in garantie, chiar daca le au ei, in dosarele proprii, lucru verificat!)
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • @77sky: În descrierea ta parcă mă văd pe mine, aceleaşi puncte le-am atins şi eu în discuţia cu dealer-ul.

                    Suplimentar eu le-am cerut ca pe factura de provenienţă a pieselor să-mi treacă că acestea au fost montate într-un service autorizat Dacia, alături de dată, semnătura şi bineînţeles ştampila unităţii (se ştie că cei care vând piesele îţi acordă garanţie la ele numai dacă au fost montate într-un service autorizat).

                    Comment


                    • Scopul de baza al uleiului, sa faca motorul sa sune bine...
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • @77sky
                        nu mi-ai raspuns la pm. pana la urma e mai bun castrol edge td decat elf evo sxr pentru dci ? nu intreb daca e mai bun in general, fiindca nu cred ca e relevant, ci pt dci, mai ales ca vad ca ai aceeasi motorizare.
                        in general am considerat uleiurile nemtesti mai bune pentru tdi, decat pentru dci-ul din dotare, dar e foarte posibil sa fi fost intr-o mare eroare.

                        Comment


                        • "Renault a choisi ELF"

                          Comment


                          • Daca aveam actiuni la Exxon, recomanda Mobil.
                            Last edited by 77sky; 13 May 2014, 14:39.

                            Comment


                            • Daca avea actiuni la Exxon, ii facea Exxon ulei special pentru motoarele lui.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                @77sky
                                nu mi-ai raspuns la pm. pana la urma e mai bun castrol edge td decat elf evo sxr pentru dci ? nu intreb daca e mai bun in general, fiindca nu cred ca e relevant, ci pt dci, mai ales ca vad ca ai aceeasi motorizare.
                                in general am considerat uleiurile nemtesti mai bune pentru tdi, decat pentru dci-ul din dotare, dar e foarte posibil sa fi fost intr-o mare eroare.
                                Nu te-am uitat, dar la ce am pe cap...prea putin timp. Nu sunt genul caruia sa-i placa datoriile
                                Uite de ce nu agreez topicul asta de ulei, parca e Master Sfiff, cu gusturi si preferinte, mai ramane sa il degustam, sa ii simtim aromele

                                No...am zis-o mai sus, am ramas la asta, full sintetic, ma multumeste si vara si iarna si la zgomot la turatii. Nu sunt disponibil sa mai fac teste la motor. Nu o data, cand ceream in pravalii acest sortiment si le spuneam ce motor am, replica---nu e bun, e doar pentru pompe diuze, alea nemtesti, la astea de la Renault face rapan!
                                Si pe etichete scrie clar motoare Renault!
                                Sunt multumit, de asemenea si de consumul lui, insignifiat.

                                In concluzie: e ca dragostea la prima vedere, poate ati intalnit-o
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google