Schimbare pompa apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare pompa apa

    Baieti stiti cumva daca e recomandat la un anumit nr de km sa se schimbe pompa de apa?
    Eu am 111500 si nu am schimbat-o pana acuma.Nu pierde apa sau alte simptome dar ma gandesc sa nu imi faca figuri pentru ca voi merge in vacanta vreo 2500 de km.
    Multumesc.
    Last edited by crististreulea; 12 June 2011, 11:03.
    Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

  • #2
    Parerea mea e ca iti faci griji degeaba, mergi linistit in vacanta!

    Comment


    • #3
      Originally posted by flavinho View Post
      Baieti stiti cumva daca e recomandat la un anumit nr de km sa se schimbe pompa de apa?
      Eu am 111500 si nu am schimbat-o pana acuma.Nu pierde apa sau alte simptome dar ma gandesc sa nu imi faca figuri pentru ca voi merge in vacanta vreo 2500 de km.
      Multumesc.
      Daca e vorba de pompa de apa, dupa carte sau dupa forum trebuia schimbata demult. Daca este vorba despre pompa de benzina, aia nu are "moartea" descrisa undeva...
      Last edited by crististreulea; 12 June 2011, 11:03.

      Comment


      • #4
        Da e vorba de pompa de apa.Mi-a distras fiumeu atentia si de aici varza din primul post.
        E posibil sa nu fi o fi schimbat cei de la reprezentanta din moment ce toate reviziile pana in prezent, ultima fiind la 105000, au fost facute la ei?
        Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

        Comment


        • #5
          pmpa de apa se schimba odata cu distributia. doar schimbarea pompei de apa nu se justifica pretul manoperei. ca sa ajungi la pompa de apa demontezi distributia.
          distributia se face la fiecare 60.000km. daca n-ai schimbat pompa de apa la 60.000km, mai ai doar 8000km pana la 120.000km cand trebuie sa faci din nou distributia. asa ca o faci cu 8000km mai devreme, schimbi si pompa de apa si scapi de stres.
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #6
            Daca n-ai scurgeri, nu te stresa.
            Bucura-te de concediu fara sa stai cu gandu la pompa!

            PS: si parere personala, nu te du la 120000 km sa schimbi iar distributia, las-o macar pana la 130000 km.

            Comment


            • #7
              cei de la dacia nu schimba pompa de apa la 60000 decat daca are joc sau curge apa.cel putin in brasov asa e.
              sigpic........restul e NoSpeedLimit

              Comment


              • #8
                In primul rand multumesc moderatorului care a corectat titlul threadului.
                In manualul de service nu am vazut sa se fi schimbat la 60000 cand s-a schimbat distributia.O sa ma interesez la reprezentanta,la inginerul la care merg cu masina de obicei, sa vad de ce nu s-a schimbat la 60000.
                Vad ca parerile sunt tare impartite.
                Poate ma lamuresc mai usor...Pe voi v-a lasat pompa de apa?Daca da la cati km?
                Vand cotiere Speed cu intaritura metalica la super pret!

                Comment


                • #9
                  Stie cineva ce marca de pompa de apa se monteaza pe Logan,din fabrica? Mersi anticipat de raspuns!
                  ubi concordia ibi victoria

                  Comment


                  • #10
                    PA Logan din fabrica = Pierburg

                    De schimbat PA - Dacia (dar si ceilalti producatori) recomanda schimbarea tuturor angrenajelor de pe distributie.

                    Personal am schmbat la 132K si cred ca mai mergea, dar sa fiu sigur.
                    Nu-i gaina ca curcanu' nici masina ca LOGANU' !!!

                    Comment


                    • #11
                      Griparea rulmentului pompei de apa datorita uzurii intr-un moment si loc nepotrivit o sa dea mari batai de cap.
                      Daca alegi sa schimbi pompa acum, o sa trebuiasca macar o noua curea de distributie.
                      Tu decizi daca risti sau cheltui niste bani care probabil iti trebuiesc in vacanta.
                      In mod normal, pompa se schimba, conform recomandarii Dacia la 90k.

                      Comment


                      • #12
                        K de unde ai scos-o pe asta cu 90k? Pe langa faptul ca nu recomanda dacia in scris nicaieri asa ceva ar fii complet aberant sa schimbi pompa la 90 daca reviziile cu distributie se fac din 60 in 60 , adica sa ajungi sa schimbi distributia si accesoriile din 30 in 30?
                        Pain brings out the truth in us all...
                        ...how much truth can you stand?

                        Comment


                        • #13
                          Din carnetelul meu de intretinere. Da aia cu 60k e adevarat, tocmai de-aia, ca sa nu ma apuc la 90k din nou sa rezolv cu distributia, am schimbat si popmpa la 60k. Happy?
                          PS: unii nu schimba kitul de accesorii, ori schimba doar cureaua. Si pe alea le-am schimbat la 60. De fapt pe la 61.500.
                          Last edited by mr.K; 15 July 2011, 12:26.

                          Comment


                          • #14
                            fara sa te superi pe mine da nu sunt happy , nu m-ai convins deloc in privinta pompei de apa , eu n-am vazut nimic in carnetul de intretinere . Din ce an e masina ta? Sau poate atasezi paragraful referitor la pompa. Merci!
                            Pain brings out the truth in us all...
                            ...how much truth can you stand?

                            Comment


                            • #15
                              E un Laureate din 2005 iulie, carnetul de intretinere nu-l am la mine dar o sa fac un scan si o sa-l postez.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google