Capat Bara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dragi colegi ce producator de piese recomandati pentru partea de directie:capete de bara,bascule,etc...?Am folosit pana acum asa zisele de origine si parca au fost din plastelina...au cedat din an in an...ultima bascula:6 000km pe drapta...toti mecanicii spun ca piesele pentru Logan sunt in general proaste.Nu stiu ce sa mai aleg.
    Pentru colegii cu jocuri mici la piesele de directie sfatul meu e sa la schimbati cat mai repede avand in vedere ca defectul e constatat cu forta omului si o ranga...adaugati aici masa masinii de 1000kg goala si imaginati-va jocul real in sarcina.Bafta si drumuri bune!

    Comment


    • Sigur nu ai folosit de origine, ci piese contrafacute pe post de originale.

      Piesele ce sunt intr-adevar de uzina/de origine, nu sunt deloc proaste (elemente directie, distributie, etc)
      Capeti de bara/bielete directie cele mai bune (si scumpe) sunt Lemforder, cu astea vine si echipata de fabrica.

      Pune Lemforder la directie si nu mai ai treaba (daca nu mergi toata ziua pe aratura desigur).

      Comment


      • Lemforder sunt peste TRW d.p.d.v. al calitati / fiabilitatiii?

        Comment


        • La logan da. 120 lei am dat pe lemforder acum 2sau 3 ani si peste100.000 km. Acum am luat pe original,identice cu cele vechi cu 78 lei bucata. Sper sa ma tina tot atat.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            Lemforder sunt peste TRW d.p.d.v. al calitati / fiabilitatiii?
            Nu gresesti cu nicicare daca sunt originale, din cate am avut TRW sunt mai des contrafacute, exemplu pivot gasit cu 35-40 lei si cu 70-80 lei, ia ghici de unde diferenta.

            Eu am pus (conform colegului planetara) pivoti TRW contrafacuti (40 lei bucata) vad ca in 20000 km nu au crapat si nu dau semne, dar iti dai seama ca e doar o chestiune de timp.

            Din fabrica la pivoti am avut TRW si la bielete si capeti de bara Lemforder.
            Cam asa ar trebui sa arate un TRW original (prima poza) si celelelte doua pivot contrafacut.
            Attached Files

            Comment


            • Pe o masina de la munca s-au pus pivoti si capete de bara moog, a trecut de 60 de mii fara probleme (si nu e menajata de loc).
              [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

              Comment


              • Azi am schimbat si eu 2 capete de bara,(Delphi)si 2 amortizoare fata(Monroe),cu bracaj si manopera 710 ron.

                Comment


                • Tot monroe am pus si eu amortizoarele. Despre delphi nu am auzit de bine la capete de bara...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Cand pui un capat de bara slab calitativ e pacat de banii pe geometrie, ca ajungi sa schimbi relativ repede capetele de bara si o iei de la capat.
                    Cat e un capat de bara Delphi, 50-60 de lei?
                    Pai la 2 bucati, difereta pana la Lemforder e aproximativ geometia rotilor pe care o platesti la a 2-a schimbare. Daca punem si alte capete de bara la calcul+manopera schimbare, rezulta ca merita sa pui ceva bun din start.

                    Comment


                    • Pai eu n-am cumparat capetele de bara.Atit ele cit si amortizoarele le-au montat in service.

                      Comment


                      • Si nu te-au intrebat ce marca sa-ti puna? De obicei incearca sa vanda marfa mai scumpa.
                        De acum, bune si astea, doar n-ai sa le dai jos.

                        Comment


                        • N-au intrebat.Oricum joc aveam la capatul din stinga dar le-am schimbat pe amindoua,iar amortizorul din dreapta era putin strimb si nu iesea bracajul...........Oricum m-au tinut 70000 km.Intreb si eu:era necesar schimbarea ambelor amortizoare?Iar capetele de bara sa nu tina macar 20000 km?Multumesc mult!

                          Comment


                          • Amortizoarele se schimba numai pereche...mai ales fata....capetele de bara in mod normal ar trebui sa depaseasca 20 000km...eu am avut bascula dreapata...pusa in service care a tinut 6.000 km de rulat in Bucuresti....deci...

                            Comment


                            • pe ce producator ? sigur nu era contrafacuta ? mi se pare extrem de putin. bascula dreapta si stanga la mine parca e moog. au aproape 50.000 km si inca nu scot zgomote ...
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • 90 % intradevar conteaza firma producatoare ...alti 10 % ...daca aveti ghinionul sa se perforeze unul din burdufuri.....se duc naibii toate ...nu conteaza ca e TRW , Moog , ASAM...sau de origine
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google