Ulei Cutie De Viteze

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Cutie De Viteze

    Imi explica si mie cineva cum completez/schimb uleiul de la cutia de viteze?

    Poze + instructiuni - sunt de preferat.
    Multumesc.

  • #2
    singur nu l poti schimba,trebuie sa mergi la un service pt ca se baga sub presiune.capacul de umplere este undeva sus si nu ai acces sa torni cu bidonul.

    Comment


    • #3
      eu lam schimbat la mine in curte cu tata...are su un surub mai mare(am impresia ca e de 14) treb sa dai roata de pe stanga jos si plasticul acela si e acolo surubu...il desfaci si poti sa bagi un furtun ceva ca sa poti turna cu bidonul pe furtun...dar cati km ai cu masina???eu lam schimbat pe la 70000km de gura lu tata....ca am inteles ca de obicei se schimba pe la vreo 100 - 120000km

      Comment


      • #4
        @TBI - tocmai de asta am cerut instructiuni, pentru ca nu ma intereseaza sa merg la service.
        @RazvanRAZ - nu vreau sa il schimb, ci sa il completez(mai exact). Ca sa fiu si mai precis, voi schimba sonda de mers inapoi si din cate am inteles(si am observat) o cam ia la vale niste ulei si vroiam sa stiu cum pot completa. Masina nu are nici 50.000 km (am vreo 45-46.000 km in 6 ani)

        Comment


        • #5
          @phoenix: sa nu crezi ca se pierd 3 litri de ulei pe la sonda
          in mod normal, daca ai un pic de dexteritate nu pierzi nici 100 de ml, se prelinge doar foarte putin

          Comment


          • #6
            @mariusnicolae - vorbesti din propria experienta ?

            Comment


            • #7
              dap...am schimbat cu mana mea...... si bineinteles cu o cheie, dar nu mai stiu de cat

              Comment


              • #8
                Ok.
                Mersi mult.
                Cheia am impresia ca e de 24.

                Comment


                • #9
                  cheie de 24 ? este vorba de un patrat ca la uleiul din motor numai ca mai mic parca , si nu trebui specializare pentru asa ceva , eu mi l-am schimbat singur , pus masina pe cric , scos uleiul si bagat altul cu o pompa la 15 lei .

                  Comment


                  • #10
                    @phoenix: probabil ca 24, nu mai retin exact, oricum inca mai incurc 8 cu 10 si 17 cu 19
                    oricum dupa ce slabesti cu cheia si incepi sa desfiletezi, cu mana cealalta apropii bulbul nou, practic le tii unul langa celalalt si apoi faci rapid schimbarea, n-ar trebui decat sa picure un pic
                    spor la treaba
                    @ngd: era vorba despre inlocuit contactorul de mers inapoi, nu de schimbat uleiul la cutie

                    Comment


                    • #11
                      @mariusnicolae - multumesc. am sa incerc sa revin cu un update despre ce am facut . (cel mai probabil saptamana viitoare)

                      Comment


                      • #12
                        cu foarte multa placere
                        spor!

                        Comment


                        • #13
                          Avem un topic dedicat acestui subiect.
                          A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

                          Continuam acolo.
                          Multumesc!
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google