Repartitor Frana Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Repartitor Frana Logan

    Salut! Cine poat sa ma ajute cu un raspuns? Am fost sa fac ITP unde mi-sa spus ca am Repartitoru frâna blocat pe deschis. Cum imi pot da seama ca este blocat si ca nu am fost mințit pentru a-mi lua bani pe manopera si piesa.

  • #2
    Nu sunt sigur dar eu stiu ca la actionarea franei la nova se auzea un zgomot specific repartitorului exact sub el ca un fel de troscanit.incearca si tu daca se aude acel zgomot e repartitorul bun daca nu nu stiu.Spun ca nu sunt sigur pt ca la unele logan repartitorul este electronic si nu stiu daca se mai aude sau nu

    Comment


    • #3
      Cele cu ABS nu au repartitor, iar la cele cu repartitor poti sa le verifici daca lucreaza daca te bagi sub masina si te uiti la el cand cineva apasa de mai multe ori pedala de frana, daca vezi ca se misca atunci functioneaza daca nu se misca atunci este blocat.

      Comment


      • #4
        Scuze ca te contrazic cele cu abs au repartitor electronic celelalte mecanic(cel putin cele din 2009 pana acum asa sunt)
        Last edited by 77sky; 5 September 2011, 18:56.

        Comment


        • #5
          Da asa este are repertitor electronic, scuze nu m-am exprimat corect, cred ca hai_74 se referea la repartitor mecanic.

          Comment


          • #6
            ia puneti voi o poza cu repartitorul ala electronic ii spune repartitor electronic, dar ala nu exista ca piesa, fizic, pe masina, ci e o rutina a softului din abs.de fapt, abs-ul n-ar functiona corect fara bucata respectiva de soft. e doar marketing, cu alte cuvinte.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              si unde e pozitionat ?

              Comment


              • #8
                @user2000: Repartitorul e asezat intre puntea spate si oala de la roata de rezerva. Daca te uiti un pic sub masina e imposibil sa nu-l vezi Scuze pentru calitatea imaginii
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • #9
                  nu are abs si sunt alfel decat la dacile vechi cineva care stie cum lucreaza repartitoru de pe logan fara abs pt. a sti daca il schimb costa cam mult cele originale

                  Comment


                  • #10
                    ai luat itp-ul sau nu? Ma gandesc ca cel de la statie a verificat franele si cum probabil pe spate franele erau mai slabe decat minim admis a presupus ca e din cauza repartitorului. De fapt daca ai promovat itp-ul inseamna ca aveai totusi valori de trecere ca nu se risca nimeni sa-ti dea itp-ul fara frane. Sau ai dat spaga?
                    Pain brings out the truth in us all...
                    ...how much truth can you stand?

                    Comment


                    • #11
                      Daca m-i se uzeaza placutele de frana mai repede pe dreapta decat pe stanga inseamna ca am probleme cu repartitorul???

                      Comment


                      • #12
                        Nu, in niciun caz!
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • #13
                          Si atunci care ar putea fi cauza???

                          Comment


                          • #14
                            mai degraba e din cauza etrierului. ai un etrier cu pistonasul mai " lenes".se misca mai greu si de aici uzura mai mica in cealalta parte.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #15
                              nu va mai chinuiti cu franele astea atata haideti sa va pun abs pe masina va costa maxim 500 de euro
                              Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google