Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @cezar- Saptamana trecuta am vazut intr-un magazin 27 lei/litrul, 5w30...Ma sperii cu preturile din Bucuresti! Aveti idee, exista si Dacia Oil 5w40? Am cautat pe net dar n-am gasit asa ceva. Spunea parca Octavian_30 ca un ulei 5w40 ar fi mai bun (si) vara.
    Last edited by Gusi; 15 December 2008, 13:15.
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • E mai bun 5w30 raportat la clima noastra / regimul motorului Renault DAR decat sa bagi Dacia Oil 5w30 mai bine pui un Elf 5w40 ca banii tot prin "zona" aia sunt
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @darksid3- Multumesc! Ramane sa vad ce mai ramane prin buzunare dupa Craciun si Revelion...
        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

        Comment


        • Originally posted by Tudor_cj View Post
          Depinde de care Mobil 1 coasta 200 ron, aici in cluj am vazut la un magazin de piese auto Mobil 1 10w40 la 109 ron.
          Pai din cate am inteles Mobil 1 10w40 nu e nu stiu ce.
          Oricum eu vorbeam de Mobil 1 5w30.

          Comment


          • Originally posted by darksid3 View Post
            E mai bun 5w30 raportat la clima noastra / regimul motorului Renault DAR decat sa bagi Dacia Oil 5w30 mai bine pui un Elf 5w40 ca banii tot prin "zona" aia sunt
            Intre DaciaOil 5W30 si Elf 5W30 sa spunem care ar fi mai bun?
            Adica mai bine spus, intre un Total 5W30 si Elf 5W30.
            Cred ca daca scria Total pe bidon nu mai era nici un fel de problema.
            Cat e motorul nou, nu cred ca ar trebui sa trecem pe 5W40 (am langa mine un Ford Puma cu 220.000 care merge si acum numai cu 5W30, ma rog LiquiMolly, dar e ok, ''ceas'' ) )
            La Ford spre exemplu in ultimii ani e Mobil, desigur ca scrie Ford pe bidon.

            Comment


            • Na am fost si eu la revizia de 45 la verbita arad,am bagat ulei Castrol Magnatec 5w40,si filtre aer si ulei Alco de aici de pe forum!ma costat cu materialele mele placute,ulei,filtre 130RON...asta asa ca un OFFTOPIC
              Iar legat de ulei mi se pare super ok Castrolul,au vrut ce-i din service sa ma faca de restul de ulei ce a mai ramas(am avut bidon de 4litri)prima duma care mi-au aruncat-o a fost ca a intrat cica 4 litri si un pic,iam zis ca e ciudat ca eu am 4 litri,de unde au mai bagat ei restul )dupa care zice a scuza-ma am crezut ca ii diesel,cica ai uleiul restul in masina,in masina ma duc,nu era acolo,vin inapoi le zic ca nu ii in masina,pfoai te rog sa ma scuzi iara la-m uitat pe masa!!Deci eu zic sa fiti un pic atenti,ca na incearca si ei si daca prinde asa o lasa
              sigpic

              Comment


              • Traimin romania si toata lumea vrea sa ne traga in piept dc nu te-ai bagat cu vorba mai tare in ei sa vezi atuncea ce amabil se purtau cu tine.

                Comment


                • Ori asa ,ori sa le fi dat si lor ceva..Cam asa merg treburile la noi.

                  Comment


                  • Ce parere aveti de Mobil 1 0w40 Super Syn ?? http://www.selectroprod.bizoo.ro/van...0w40-Super-Syn sper sa nu se considere reclama dar pretu zic ca e ok....si ce filtru recomandati??
                    sigpic

                    Comment


                    • Ii foarte bun uleiu, chear ieri am facut la cineva un schimb de ulei si o bagat Mobil 1 0w40 intr-un 1.5DCI. Filtru de ulei zic sa cumperi unu original.
                      2004 Dacia Logan 1.4MPi
                      2006 Dacia Logan 1.5dCi
                      2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                      Comment


                      • Eu am luat azi 3L de Mobil 5w30 ESP Formula la pretul de 52 Ron/litru...exact ultimii 3 litrii din Carrefour...in februarie am revizia asa ca va comunic atunci impresiile
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by GOLAN91 View Post
                          Ce parere aveti de Mobil 1 0w40 Super Syn ?? http://www.selectroprod.bizoo.ro/van...0w40-Super-Syn sper sa nu se considere reclama dar pretu zic ca e ok....si ce filtru recomandati??
                          Ulei bun, american.
                          Nu e chiar la aceeasi valoare (caracteristici) ca cel european, dar e OK.
                          Filtru pune original, e parte f importanta pt ulei si motor implicit.

                          PS: la 7-8000 km e bine sa se schimbe filtrul, nu neapart si oloiu. E ca o revigorare pt ulei (vazut un test de anduranta ulei Mobil1 , dupa ce au schimbat numai filtrul, dupa cateva sute de km uleiu era mai ''curat'' ).

                          Eu la anu cand fac ~7000 km cu uleiu actual, o sa schimb filtrul si scot doar ~1 litru de ulei afara si bag 1 litru nou (acelasi ulei 5W30 desigur). O sa-l scot afara pe la joja, cu o siringa mare de uz veterinar si un furtunel subtire.
                          Last edited by Octavian; 21 December 2008, 14:15.

                          Comment


                          • octavia...tu deja exagerezi...

                            Comment


                            • Salutare, am mare nevoie de un sfat: nu stiu cand sa schimb uleilul. Prima revizie este programata la 20.000Km sau un an, dar eu cred ca schimbul de ulei trebuie facut mai devreme, de ex la 10.000Km sau jumatate de an. Voi ce credeti? Multumesc!

                              Comment


                              • Daca nu faci km neaparat la an

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google