Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut uleiul pus de ei pana la 15 mii de km, mobil 3000 pana la aprox 30000 de km, elf 5w30 pana acum.Ma gandeam sa schimb pe Castrol Edge 5w40 sau Mobil 1 Esp 5w30.
    Voi ce ziceti din cele 2 pe care sa-l aleg ?

    Multumesc!

    Comment


    • Mobil 1 Esp 5w30.

      Comment


      • Imi cer scuze.. ma refeream la corespondentul Mobil1 Esp, Castrol Edge 5w30.

        Comment


        • Raspunsul meu nu se schimba. Asa-i, Edge e 5w30. Edge 5w40 exista doar tubodiesel.

          Comment


          • Mecanicii de la dacia mi-au zis ca e recomandat sa schimb uleiul la 7-8000 de km si mi-au recomandat mobil 10w40. Cam dupa 2 scimburi la ei mi se parea ca se aude motorul cam ciudat si am schimbat cu castrol 10w40. Intradevar, la inceput cu uleiul asta se auzea motoru' mult mai bine dar dupa 4000 nu mi-a mi-a placut, asa ca am vorbit cu mai muti mecanici si mi-au zis ca elf 10w40 e recomandat pt toata game renault. Acum am elf in masina si sunt foarte multumit

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Raspunsul meu nu se schimba. Asa-i, Edge e 5w30. Edge 5w40 exista doar tubodiesel.
              Exista Castrol Edge 5w40 si pentru benzina.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Originally posted by GMR View Post
                Salutare..am si o "dilema"...am in prezent Mobil 1 esp 5w30...in vara asta face doi ani de cand am facut schimbul si teoretic ar trebui sa-l fac iar in curand la implinirea celor doi ani,insa am mers cu masina foarte putin in acest timp..a stat mai mult in garaj....mai mult de 6000 km nu sunt facuti in timpul asta.Stiu ca fiind unulei mai bun se schimba la doi si daca nu gresesc tine intre 20000-25000km...voi ce credeti sa-l mai tin pt ca nu am facut multi km sau sa-l schimb pt ca are doi si chiar si asa stand se mai duc din propietatile uleiului...m-am uitat la joja intr-o zi si culoare e asa si asa..nici prea deschisa dar nici inchisa...ast pareri...bft all
                Chiar daca e un ulei de top, dintre cele mai bune, 2 ani inseamna destul de mult chiar daca ai folosit putin masina. Eu l-as schimba .
                Eu folosesc Mobil1 -0w40 si il schimb la 1 an, desi nu fac mai mult de 12-14,000km pe an.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Eu unul n-am vazut in magazine de vanzare, dar vad ca se fabrica. Oricum, scump Edge pentru benzinare fata de Edge Turbodiesel.

                  Comment


                  • Se gaseste rar...am vazut doar la Norauto, oferta - 175 lei/4l
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Observ pe drauto.ro preturi f. bune la Mobil 1, Castrol, oarecum suspect de mici..
                      De ex.Mobil 1 0w40, 4l. la 180 RON., pe cand in alte parti vad la 222 RON..

                      Ce parere aveti?

                      Comment


                      • Trebuie sa schimb si eu uleiul la un logan 1.4
                        Ce imi recomandati ? este primul schimb de ulei
                        sigpic

                        Comment


                        • Castrol 5w-40

                          Astazi am facut schimbul la ulei la un magazin de piese auto din craiova care iti face schimbul la ulei daca il achizitionezi de la ei si am gasit castrol 5w-40 benzina original(cred) eticheta este scrisa toata in limba germana,mergand la acest magazin la recomandarea unui coleg de servici la care am vazut bidonul ,am cautat in toata craiova si am gasit numai castrol fabricat in ue cu traducere in limba romana,lucru care pe cel luat azi de mine nu scrie o boaba romaneste,ce parere aveti ,original sau nu ?
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by Rey91 View Post
                            Trebuie sa schimb si eu uleiul la un logan 1.4
                            Ce imi recomandati ? este primul schimb de ulei
                            Elf Evolution 5w40 sau Castrol Magnatec 5w40 gama low cost
                            Motul 8100 X-Cess 5w40 daca vrei ceva mai bun la bani relativ putini
                            Castrol Edge 0w40 sau 5w30 daca vrei ceva de "firma" si bun

                            Comment


                            • Originally posted by sympi View Post
                              ...,ce parere aveti ,original sau nu ?
                              Dupa codul de bare este facut in germania.

                              Comment


                              • Dupa codul de bare este facut in germania.
                                Care e indiciul?! 4 din fata codului de bare ?! Eu am luat castrol slx profesional bla...bla..bla eticheta e dubla o desfaci si e tradusa si in romana, pe el scrie made in EU si codul de bare incepe tot cu 4 .
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google