Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MESAJ PT. ANDREI.
    Am observat ca te cam pricepi la intretinerea Loganului. Vreau sa stiu (ca pana la urma tot nu m-am lamurit 100%) daca este bun pt. 16V (acum vara) Mobil 1 ESP Formula
    5W30?
    Multumesc.

    Comment


    • Da, e foarte bun ESP Formula 5w30 pentru 1,6 16v, e un ulei aparut mai nou si are niste calitatie bune, de aia e si mai scump.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Stie careva cand cumperi masina ce ulei iti baga in ea?

        Comment


        • Dacia Oil, 5w40 la benzinare, 10w40 la dCi.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Am bagat azi Elf 5w-30
            ma gandesc ca o fii bun ...
            sau ma insel ?
            Its just a car ...

            Comment


            • Mersi mult Andrei!!!

              Comment


              • Multumesc pt. comentariu Andrei. Apropo tu ce ulei folosesti?

                Comment


                • Eu folosesc Elf 5w30 sau Mobil 5w30, depinde ce gasesc.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Salut,
                    As vrea sa apelez la experienta voastra si sa ma indrumati si pe mine in legatura cu uleiul din motor.
                    Eu am un diesel ABS Plus si am d-abia 510Km cu ea.De fiecare data cind plec la drum verific toate "nivelele de sub capota ".Am observat ca uleiul si-a schimbat culoarea (pe joja), si mirosul.A devenit inchis la culoare, si nu mai miroase ca inainte.
                    Eu ma gindeam ca atunci cind fac ~1200 Km sa schimb uleiul, si sa-l schimb eu caci am posibilitati. Astept parerea voastra .
                    passion 1.5 DCi

                    Comment


                    • E foarte ok sa il schimbi pe la 1500km dar si filtrul asa am facut si eu

                      Comment


                      • @livas: La orice diesel, uleiul se innegreste repede si miroase altfel, chiar dupa primii 200-300 km de la schimbare. E normal.
                        Daca vrei, il poti schimba, dar e prea devreme, pe la 5.000 km ar fi bine sa-l schimbi.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Cum se constata daca motorul a avut probleme din cauza uleiului? E doar vizual, sau se face si o analiza chimica a uleiului?

                          Comment


                          • Nu se face nici o analiza chimica, pentru ca nu exista laboratoare la Dacia.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • ce ulei sa folosesc

                              Pana acum al primele 2 revizii am folosit dacia oil ce imi recomandati sa folosesc la revizia de 45000 km fiindca mai am doar vreo 500km si trebe sa ma duc in service. tratament pentru ulei folositi? Eu pana acum nu am folosit ce sa folosesc? Si cand trebuie sa il bag banuiesc ca imediat dupa ce fac schimbul. multumesc

                              Comment


                              • Nu folosi tratament ulei sau motor (aditivi)
                                In rest, poti merge linistit in continuare pe Dacia Oil (chiar mai uitam azi cand am facut revizia pe un bidon, abia indeplineste norma A1...cam nasol), sau pe un Elf 5W30 sau 5W40 sau Castrol, Mobil...
                                Eu sunt fan Mobil, si-ti recomand un Mobil Synt S 5W40, sau daca ai banuti un Mobil1 5W30 ESP Formula (da' nu prea ''merita'' motorul asta).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google