Filtru De Aer MANN- Reduce Demarajul !!!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    mai este dat si de grosimea filtrului, si numarul lui de pliuri. pune unul sport sau chiar ca al meu, sa vezi zgomot. in WOT parca ai avea toba sport!

    Comment


    • #77
      Da, si in plus conteaza cum se aseaza mai bine in carcasa.
      Nu motoru in sine devine mai zgomotos sau silentios, aspiratia de aer e mai silentioasa sau mai zgomotoasa.

      Comment


      • #78
        Readuc si eu la viata acest subiect, deoarece ma confrunt cu o problema asemanatoare cu initiatorul acestui topic. In sensul ca am facut revizia la masina si am schimbat bujii, filtru de aer si filtrele de gaz. Dupa revizie, masina mea merge foarte prost, in sensul ca merge cu intreruperi atat pe benzina cat si pe gaz. Dupa o discutie cu cei la care am facut revizia si o verificare a bujiilor care sunt Bosch, mi s-a spus ca foarte posibil aceasta situatie sa fie din cauza filtrului de aer, care este ASAM. Pana acum am folosit Hormann care au fost foarte ok, insa de data asta nu am mai gasit si am luat ASAM. A mai avut cineva experiente neplacute cu filtrele de aer de la aceasta firma?

        Comment


        • #79
          N-are nici o treaba filtrul de aer cu intreruperile.
          Scoate filtrul afara si ai sa vezi ca tot ai intreruperi.
          Poate bujiile sunt de cacao, poate ti-au smintit ei ceva.

          Comment


          • #80
            In zilele urmatoare intentionez sa iau si eu un filtru de aer d'ăla care reduce demarajul, adică Mann. Va fi o experienta noua, pentru ca de 7 ani, doar Purflux am pus.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #81
              Mai bine lasa Purflux ca e mai permisiv decat Mann.

              Sau pune ceva ieftineala medie aprx 20 lei filtrul.

              Comment


              • #82
                Am înţeles că Mann filtreaza mai bine, dar nu cred că atât de mult încât să poţi simţi cu mijloacele ... din nastere, ca reduce demarajul. Vom vedea cum e; îl arunc, că doar nu-l sudez acolo.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #83
                  Astazi am inlocuit filtrul de aer, cu Mann C 1858/2 si...surpriza; pe cel vechi de origine, scria Renault Mann Filter C 1858/C; deci?
                  Concluzia o trageti voi.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #84
                    E din acela care are si un "burete" peste filtru, in genul cum au cele de la dCi ?

                    Comment


                    • #85
                      Nu e chiar un burete, mai degraba un material ce retine particule grosiere. ideea era ca si Mann e considerat "de origine", in ciuda scepticismului manifestat de unele service-uri Dacia.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #86
                        Da, ceva in genul filtrului de hota...nu stiu cu ce sa il compar. De aceea am si scris burete intre ghilimele.
                        Cam cat te-a costat filtrul ?...Luna viitoare trebuie sa ii fac si eu revizia de 1 an, si ma gandam tot la filtru de aer Mann.

                        Comment


                        • #87
                          Eu numai MANN am folosit la toate reviziile si tot MANN aleg si pentru urmatoarea de peste cateva zile

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by SYL40 View Post
                            Cam cat te-a costat filtrul ?...Luna viitoare trebuie sa ii fac si eu revizia de 1 an, si ma gandam tot la filtru de aer Mann.
                            42 de lei. Purflux am luat anul trecut cu 45 parca.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #89
                              am pus un filtru de aer febi in logan 1.4. prima nelamurire : la instalare am observat ca este mai mare decat locasul din carcasa filtrului. a doua : dupa 150 km , azi am desfacut capacul si observ ca este deformat, adica botit, adica cand a tras aer motorul a desfacut din ridurile acelea. cel original de reno il gaseam doar murdar de praf, dar intact. a mai intalnit cineva ? locul din mijloc, la clapeta era f putin murdar de praf parca.

                              Comment


                              • #90
                                Si eu am pus filtru MANN si e al naibii de scump pentru motorul de 1.2 aproape 70 de lei nu la reprezentanta, acolo mi-e frica sa intreb cat e...
                                Prima observatie, cand l-am schimbat: e clar mai lung decat originalul cam 5mm si a trebuit sa il inghesui bine ca sa intre. Observatii despre cum trage nu am si nu mi s-a parut ca tragea mai bine cu originalul sau ceva de genul, merge exact la fel...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google