Prelata Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prelata Logan

    Salutare.
    Doresc sa imi cumpar o prelata pentru Logan dar nu prea stiu pe unde se gaseste asa ceva (m-ar interesa ceva mai gros pentru a proteja de intemperii in special de grindina - sa nu lase goluri in tabla)

    Orice sfat este bine venit.
    Merci.

  • #2
    Prelate se pot confectiona la comanda din materialul pe care il au la dispozitie si care e cel mai convenabil pentru tine.
    Totusi ar trebui sa stii ca utilizarea unei prelate are foarte multe inconveniente;
    - e greu sa o intinzi si sa o strangi de unul singur cand bate, chiar usor, vantul.
    -daca e uda si vrei sa pleci cu masina iti aduci aminte de toti sfintii
    -in masina era intotdeauna un miros aiurea cand foloseam prelata
    - sub prelata ramane intotdeauna urme de praf; mai ales dupa ce ploua(apa oricum trece prin ea, numai daca e cauciucata, dar asa ceva e greu de realizat) masina se usuca mai greu.
    In fine eu unul am o prelata dar nu o mai folosesc, din motivele expuse, precum si multe altele. Decizia e a ta.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Eu am cumparat in loc de ,,prelata" o husa dintr-un material plastic sintetic,de la Auchan.
      Este foarte usoara,materialul este subtire,dar in caz de grindina ,va proteja
      tabla si parbrizul;oricum,este mai mult decat nimic.
      Am vazut vara asta in Galati,dupa grindina,doua masini cu avarii;un Logan si un Cielo.

      Comment


      • #4
        Am rezerve serioase ca astfel de huse, din material sintetic poate, nu plastic, vor proteja tabla contra loviturilor de grindina; in Galati a fost un caz mai rar intalnit unde doar o prelata militara ar fi fost utila.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          Si pe langa inconvenientele expuse de IancuMIC adaug si eu unul:
          - zgarieturi mai mult sau mai putin fine, vizibile, pe toate muchiile caroseriei (capota portbagaj, aripi fata, plafon), mai exact fix locurile unde exista cea mai mare frecare intre prelata si vopsea.

          Masina mea a avut prelata aproximativ 3 ani si sincer nu mi-au placut deloc acele urme cand am cumparat-o, dar am zis ca se rezolva cu un polish (ceea ce nu am reusit nici pana acum sa fac). Si totusi, si un polish realizat corespunzator, costa bani, deci o cheltuiala in plus dupa renuntarea la prelata.
          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
          My ride

          Comment


          • #6
            Mai sunt si binevoitori care iti mai desfac sireturile de prindere, asa incat dimineata iti suna vecinul la usa sa te anunta ca a gasit-o pe masina lui; seara(vorbesc de cazul meu) cand stau baietii cartierului la o bere si o samanta de Braila, in parcare mai sting o tigara de ...prelata; asa ca eu sunt Stan patitul. Nu mai spun ca acea prelata anual ar trebui spalata, da a-ti citit bine; se imbiba atata mizerie in ea, cam ce vedeti pe masini, inclusiv excremente de pasari si obiceiul cainilor se a se urina pe roata, adica pe...prelata; atunci sa vezi placere.
            Astea erau si restul de motive de care vorbeam mai sus; deci NU vreau sa mai aud de prelata. Daca stati la curte si n-ai garaj, e alta poveste.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Multumesc de sfaturi.
              Eu stau la curte si am si garaj dar pe o perioada de vreo doua luni acesta este ocupat cu niste materiale d constructii.
              Am vazut acum ceva timp o masina a unui coleg pe care l-a prin o ploaie cu grindina si m-am speriat. Cati bani costa o astfel de reparatie se merita o astfel de investitie chiar daca este si pe termen scurt.
              Intre timp am cautat pe net si ce am vazut mi se par destul de subtiri (am vazut ceva de un material Peva) si nu cred ca au efect la aceste intemperii.
              Eu m-am mai gandit la o improvizatie din acea folie de parchet de 5 mm dar nu stiu cum sa le lipesc intre ele bucatile.
              Bafta multa tuturor

              Comment


              • #8
                Eu zic sa renunti la ideea ca in cele doua luni, pana se elibereaza garajul, vei avea nevoie sa protejezi masina contra grindinei, cu o prelata care, asa cum ti-am spus nu ajuta in acest sens; suntem totusi in septembrie, ai informatii ca va fi asa ceva in urmatoarea perioada?
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Sa de-a D-zeu sa nu fie astfel de evenimente cu toate ca o astfel de ploaie te poate prinde oricand in trefic si nu pre ai ce face. Asta-i viata.
                  Dar un astfel de accesoriu cred ca ar fi util pentru orice posesor de auto (ma refer doar pentru grindina) ca in rest am inteles foarte bine dezavantajele enumerate mai sus si aveti mare dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    La ce a fost in Galati in 16 iulie puteai sa ai si mama prelatei; daca ieseai afara, grindina de cca. 2-2,5 cm diametri iti spargea cu siguranta capul si oricum nu apucai sa mai pui prelata.
                    Attached Files
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      La ce a fost in Galati in 16 iulie puteai sa ai si mama prelatei; daca ieseai afara, grindina de cca. 2-2,5 cm diametri iti spargea cu siguranta capul si oricum nu apucai sa mai pui prelata.
                      Si cum arata masina ta ca vad ca esti din Galati?

                      Comment


                      • #12
                        Pentru ca deja suntem off ai PM.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Buna seara,

                          Sunt Mihaela si din septembrie sunt posesoarea unui Logan pe care nu am unde sa-l parchez decat sub niste copaci in care se cuibaresc niste pacatosi de porumbei extrem de bine hraniti, prin urmare si foarte cacaciosi.

                          Nu, nu am altudeva unde sa o parchez decat la 5 strazi distanta si zau nu intentionez sa o duc la naiba. Prin urmare m-am gandit initial la o prelata pe care sa o folosesc, dar am tot citit ca nu e ok, ca e nasol de pus si ridicat mai ales cand e uda, ca pute ca aia, ca cealalta.

                          Asadar, in ultima instanta, ma gandesc daca ar fi ok sa protejez macar capota din fata cu o husa de piele sau ceva textil cauciucat.

                          Voi stiti de unde as putea sa-mi procur asa ceva?

                          E ok, ar fi de ajutor, sau...?

                          Multumesc mult, apreciez orice raspuns!
                          SHUT UP! I wear heels bigger than your dick!!!

                          Comment


                          • #14
                            ai putea incerca cu colant
                            cand se deterioreaza il poti inlocui
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • #15
                              Mihaela, ar mai fi o idee cu folia transparenta de protectie .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google