Intrebare Stergatoare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare Stergatoare

    Buna seara! Ma gandeam sa ii fac cadou tatalui meu un set de stergatoare pentru Loganul sau facelift. Desi au doar 2 ani sterg rau deja. Eu le-am masurat si am constatat ca au 50cm fiecare. Am gasit Bosch Eco C50 la Praktiker, dar pe spate nu apare Logan in lista de compatibilitati. Mai erau Valeo, pe care aparea Logan trecut. Sunt bune Valeo? Dar Bottari?

  • #2
    Ia separate... Din fabrica sunt 50/50 , mai poti pune si 60/45 55/50 60/50 51/51 Eu am de 60/50 fara nici o modificare la brate...
    Am uitat sa zic... Da, valeo sunt printre cele mai bune! La fel si bosch...dar sunt mai scumpe Despre bottari nu am auzit deci nu imi pot da cu parerea...Alca iar sunt bunicele, putin mai iefitine decat valeo...
    Last edited by PRESTIGE; 5 October 2012, 22:28.
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Salut,
      Eu am incercat nenumarate modele de stergatoare... si am ramas total nemultumit de majoritatea..printre ele se numara si Valeo ( acum nu stiu exact ce model ai ales tu, dar ce am incercat eu au fost proaste). Daca corespunde lungimea, poti lua linistit Bosch, prinderea se va potrivi cu siguranta ( de obicei cam toate stergatoarele au in pachet un mic "kit" de prindere, pt diferite modele) - nu e concludent ca nu apare Logan pe spate. Am folosit si eu la un moment dat Bosch ( nu mai stiu exact modelul, Aero...) Momentan am revenit la stergatoarele clasice )

      Comment


      • #4
        Multumesc! Intrebam pentru ca mai bine sa intreb decat sa cumpar un cadou inutil. Bosch Eco sunt mult mai ieftine decat cele aero twin. Sunt aproximativ de 2 ori mai ieftine. Saptamana aceasta le-am schimbat la cealalta masina (Skoda Fabia) Au tinut 7 ani. Am luat Bosch Eco, ca sa fie ca si cele din fabrica. Dar ma ingrijoreaza ca Dacia nu apare pe lista de pe spate. Asa ca parca totusi sa merg pe varianta Valeo.
        Am observat si eu la Logan "celebrul v" pe care il creeaza stergatoarele. S-ar putea atenua acest efect?
        Bottari au ceva sub 20 lei. Nu cunosc bine marca deoarece nu am cumparat de la ei decat o husa pentru volanul Loganului, ca si cadou de ziua lui tata, pentru ca se plangea ca incepe sa i se toceasca volanul, cu toate ca masina in 20 sept a implinit 2 ani.

        Nu am gasit topicul pentru prezentari, asa ca permiteti-mi sa ma prezint aici. Ma numesc Ale si sunt pasionata de masini si de detailing. Loganul (facelift argintiu, 1.2mpi gpl, 75cp) e masina tatalui meu. De fapt sunt skodaritza, dar mi-am facut cont aici atat pentru a invata mai multe despre Logan, cat si ca sa il ajut pe tata cu informatii. Mie imi plac Daciile, pentru ca intotdeauna au facut parte din viata mea, in special din copilarie. Bunicul avea 1300 si tata 1300 si 1310 inainte de Logan.

        Tata s-a uitat la sistemul de prindere al stergatoarelor atat cele noi cat si cele vechi, dar a zis ca nu se potrivesc, ca la Logan este ceva acolo la prindere, care e mai mic si la stergatoare ceva care e mai mare. Nu prea am inteles. De aceea mi-e teama sa nu fie incompatibile acolo la prindere. :|
        Last edited by alejinxique; 5 October 2012, 23:01. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          daca vrei cumpara ceva ieftin acum iarna...iar la primavara iei ceva bun...iarna de obicei se uzeaza mai tare... Eu zic sa mergi pe valeo... Este o firma buna...din fabrica tot cu valeo stiam ca vine... Nu are ce sa nu se potriveasca...Daca vrei sa fi sigura da jos un stergator pentru a vedea adaptorul...V- ul de la stergatoare se diminueaza cu dimiensiuni cat mai mari... de exemplu ca si alea mele 60/50 .... 60 la sofer....

          Jonny din Belgia m-a rugat sa filmez acest tutorial. Nu este greu de schimbat si nici nu am vrut sa evidentiez asta in tutorial, ci utilita...

          Poate te ajuta un filmulet...
          Prezinta-ti masina la my ride...! Poti sa pui si skoda La alte marci...!
          Daca te pasioneaza si vrei sa aflii mai multe despre logan... Urmareste toate tutorialele lui cristi streulea... Si o sa inveti multe!
          Last edited by PRESTIGE; 5 October 2012, 23:13. Reason: Automerged Doublepost
          MY CLA

          Comment


          • #6
            Originally posted by dannyx78 View Post
            Salut,
            Eu am incercat nenumarate modele de stergatoare... si am ramas total nemultumit de majoritatea..printre ele se numara si Valeo
            Ai patit ca atunci cand folosesti stergatoarele pe timp de ploaie si ele incep sa scartie dar cel mai enervant lucru cand incep sa sara pe ...
            internal combustionizer

            Comment


            • #7
              eu sunt perfect multumit de stergatoarele din real/auchan, alea Aero de 10-15 lei, mega-drive parca. Le am de 2 ani si trebuie schimbat doar cel de la pasager ca mi-am rupt sistemul de prindere.

              Comment


              • #8
                Mersi, Zeegermans, dar problema nu e scartaitul, ci faptul ca atunci cand se misca, stergatoarele ba intind apa, ba o imprastie aiurea. Cred ca s-au uzat. Nu stiu ce stergatoare au fost puse. Sunt cele din fabrica. M-am uitat pe ele si nu scrie nimic. Poate scrie acolo la prindere, ca acolo nu m-am uitat.
                @Razvy: Mega-drive mai am accesorii. Stergatoare de la ei am vazut la Kaufland. Ideea e ca vreau sa iau cadou stergatoare de calitate, care sa fie bune, sa nu scartaie si sa tina mult. Ma uit la dimineata ce scrie pe cele puse de fabrica, pentru a sti de care sa fug.
                Last edited by alejinxique; 5 October 2012, 23:35.

                Comment


                • #9
                  Lasa-le dracu ca sunt scumpe si nu tin cat fac, am avut Champion cu 65 lei setul, am avut Bosch cu 70 si ceva lei setul.
                  De Champion am fost cel mai multumit, cel putin la mine au fost mai bune ca Bosch.

                  Du-te la Kaufland si ia cu 7-9 lei setul sunt in carton albastru parca. Sterg bine (eu am ramas surprins) si daca se uzeaza pui alt set dupa 3-4 luni.
                  Dupa experientele avute nu merita sa dai o carca de bani de niste stergatoare.

                  PS: si pune clasice (stau mai bine pe parbriz), nu tip "lama"

                  Comment


                  • #10
                    alejinxique...Citeste aici si sigur vei gasi raspuns la intrebarea ta.Daca nu continua tot acolo.
                    Un topic legat de eliminarea acelul V lasat de stergatoare il gasesti aici.
                    Pe viitor foloseste cu incredere functia search/cauta.
                    Succes.
                    sigpic

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google