Mai Turnam Ulei In Usi Si Praguri ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by gmv97 View Post
    Iti iei kitul acela de ceara de la Dacia si la 2-3 ani ii bagi ...masina mea e din 2005 si nu are rugina
    Ce sigur pe tine eşti ! Uită-te mai bine, de obicei rugina la Logan apare acolo unde nu se vede, iar când se vede e prea târziu.
    Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Eu am suflat masina cu ceara Ixell.am suflat toata ''burta'' am bagat in lonjeroane praguri stalpi usi oale.
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • #18
        Nu tine ceara la locuri deschise, acolo dai cu vopsa cauciucata.

        Comment


        • #19
          Ce intelegi prin "locuri deschise" ?

          Comment


          • #20
            Sub masina , la roti .... + ca vopseaua cauciucata are rol si de antifonare , ceara e pistol cu apa .

            Comment


            • #21
              Subscriu si eu, exact ceea ce a scris si Soran in postul 14, CEARA PESTE TOT !!! CEL MAI BUN REMEDIU ANTIRUGINA ...SI GARANTATA TINE SI IN SPATIILE DESCHISE, doar ca trebuie data in fiecare an,asa cum fac si eu, si nu veti avea probleme,plus ca mai trebuie si ea bibilita cate un pic ici colo..ca de aceea avem masina .
              Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

              Comment


              • #22
                Ceara este pentru cavitati, rezista la apa, nu rezista prea bine la detergenti si solutii active pentru spalat.
                Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                Comment


                • #23
                  Sub ea nu trebe dat ca e facuta ok din fabrica, n-am vazut nici un Logan ruginit pe burta.

                  Comment


                  • #24
                    eu recomand bruno epoxy inlatura definitiv rugina si nu permite reaparitia ei

                    Comment


                    • #25
                      Nu stiu despre ce vorbesti.

                      Daca inlatura rugina trebuie sa fie ceva pe baza de acid, dupa utilizare trebuie sa dai cu ceva de acoperire.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Octavian View Post
                        Sub ea nu trebe dat ca e facuta ok din fabrica, n-am vazut nici un Logan ruginit pe burta.
                        Interesant aspectul asta, si eu l-am sesizat.
                        Desi "burta" e expusa la greu la umezeala si substantele corozive imprastialte pe drum, inclusiv nenorocita aia de sare pe care o servim 6 luni se zile pe an iarna, totusi cu rugina n-am auzit sa fie probleme. Pe de o parte ptr. ca zona aia e foarte calda (datorita traseului tobelor), cam indiferent de sezon, daca se merge cu masina. Pe de alta parte, si cand stationeaza luni de zile o masina, din nou, zona e protejata de umezeala.
                        Asa ca nu stiu daca in final e facuta ok din fabrica sau e doar un cumul de factori favorabili, sa zicem.

                        La vechiile dacii 1300, cum era, dupa 7 ani vechime umbla vorba aia ca te cam asteptai sa bagi pumnu' prin lonjeron de ruginit ce era, sau mai rau sa se rupa (au fost cazuri reale, da' la masini cu peste 10 ani vechime) la ridicarea pe elevator.

                        Comment


                        • #27
                          pe baza de rasina este si dupa uscare se da cu vopsea

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Kojak View Post
                            .................
                            Asa ca nu stiu daca in final e facuta ok din fabrica sau e doar un cumul de factori favorabili, sa zicem.

                            La vechiile dacii 1300, cum era, dupa 7 ani vechime umbla vorba aia ca te cam asteptai sa bagi pumnu' prin lonjeron de ruginit ce era, sau mai rau sa se rupa (au fost cazuri reale, da' la masini cu peste 10 ani vechime) la ridicarea pe elevator.
                            E facuta ok sub ea, nu rugineste.

                            La Daciile vechi nu dadeau cu material d-asta cauciucat (numai la Oltcit am vazut, chiar nu am avut probleme cu rugina pe burta la Oltcit) .
                            Lonjeronu il carpeai, dadeai cu grund vreo 3-4 straturi si gata, era ca noua.
                            In 2-3 ani era praf...

                            Eu am "imbracat" la vechea Dacie toata sania in tabla noua de 2 mm...a tinut pana cand a dat-o la remat, adica vreo 5 ani.
                            Doar grund vreo 7 straturi.

                            Comment


                            • #29
                              Salut

                              As vrea sa bag si eu ulei sau ceara in praguri, portiere si stalpi, dar nu stiu pe unde.Imi poate spune cineva? Ptr praguri am vazut ca ar fi niste gauri acoperite cu niste dopuri presupun ca pe acolo as putea, dar ptr celelate locuri mai sus mentionate nu stiu.

                              Ms!

                              Comment


                              • #30
                                Aici as da si eu un sfat.Se face un amestec de 2 litri de ulei de cutie si doua cutii de vaselina,se combina ,si se incalzeste amestecul,dupa care se baga cu un pistol de teroson in praguri,lonjeroane,etc.Avantajul este ca nu curge imediat.Se recomanda sa se astupe gaurile de scurgere din praguri,cca doua zile.Pentru usi,as recomanda sa se dea fetele de usi la o parte,dupa care cu pensula se da de zor pe partea de jos..Sunt doar recomandari si va rog a nu arunca cu pietre

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google