distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De unde iau sau gasesc sa iau kitul de distributie original pt 1.5 dci + pompa apa originala si la ce pret?
    ym! dorinu2005@yahoo.com
    BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

    Comment


    • Personal nu prea imi pasa asa de tare daca maine imi crapa masina, de aceea nici nu ma omor sa investesc prea multi bani in ea, oricum nu renteaza, e o gaura pt buget. Si referitor la problema mea, ce se intampla asa de rau daca cedeaza acele role de la accesorii, raman fara baterie, servo si AC si prefer sa le schimb atunci cand o sa crape decat sa ma lamentez acum si poate dau banii de pomana, cand cele care le am pe masina in momentul de fata ar mai tine inca pe atat. Decat sa dau 200 de lei pe doua rotite de plastic, mai bine pun un ulei de calitate cu interval mai lung la schimbare. In concluzie fiecare face cu masina lui cum il taie capul si am mai observat pe cineva care se mira de cei care au putini km cu masinile lor, il invidiez, singura lui grija pe lumea asta e de ce au altii putini km ))

      Comment


      • ham04 aia cu km putini fie sunt pensionari fie nu au bani de benzina,dar au logan de 4-5 ani si are 10000 de km,de,,,masina noua,,,
        la treaba cu uleiu ai perfecta dreptate,20000 de km sau 12 luni

        Comment


        • Au fost cazuri cand ruperea curelei de accesorii a provocat la randul ei ruperea curelei de distributie.

          Nici eu nu am schimbat la 60.000 tot kitul de accesorii ci doar cureaua. Culmea e ca am fost in service dacia si ei mi au recomandat ca e suficient sa schimb decat cureaua de accesorii, masina era in garantie.
          La 120.000 km am schimbat kitul complet de accesorii.

          Comment


          • Originally posted by crull View Post
            Au fost cazuri cand ruperea curelei de accesorii a provocat la randul ei ruperea curelei de distributie.
            asa-i. am patit chiar eu. eu va recomand sa schimbati si rolele. daca nu aveti bani nu schimbati deloc. daca aveti curea noua la accesorii (cum aveam eu) si se blocheaza o rola veche cureaua nu se rupe ci e aruncata ori in afara ( in cel mai fericit caz) ori in interior si rupe distributia.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Costi-bc la diesel se intampla chestia asta cu intratu curelei de accesorii la distributie la benzinare sunt putine cazurile cand a intrat ate de la cureaua de accesorii la distributie

              Comment


              • sal

                buna colegi am schimbat revizia la 60530km, incluzand curea de distributie, role intinzatoare, toate gates, filtru ulei, motorina acela lung, aer, ulei ELF 10w40 4.3 l, placute inca neschimbate masina are 4 ani fara 4 luni, totul intr un service autorizat, pret total 1030ron, numai bine

                Comment


                • Originally posted by nikuniku View Post
                  Costi-bc la diesel se intampla chestia asta cu intratu curelei de accesorii la distributie la benzinare sunt putine cazurile cand a intrat ate de la cureaua de accesorii la distributie
                  Totusi, n-ai vrea sa fii printre aia putini cu benzinar carora li se intampla, este?
                  Costi vorbea de un 1.6 la care a patit asa ceva.

                  Comment


                  • confirm ca se intampla des si la benzinare
                    Pain brings out the truth in us all...
                    ...how much truth can you stand?

                    Comment


                    • adyxzz ai iesit bine daca nu schimbai uleiul filtrele ieseai la 600 700 ron...dar ai facut o treaba buna 60.000 nu mai ai treba cu distributia
                      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                      Comment


                      • sal

                        merci FLR, da ai dreptate le schimb dupa cum zice, cartea ca oricum in timp apar probleme macar sa le temporizez

                        Comment


                        • la logan ph2 benzina am inteles ca se schimba distributia la 80,000 (fatza de 60,000 la ph1) insa ca limita de timp durata e tot 4 ani?? Ma refer la 1.6 16v.
                          Fac 4 ani in decembrie anul asta, km am acum vreo 43,000 pana in decembrie estimez ~50,000. Cei care ati mai schimbat(sau unii n-ati schimbat ) la 1.6 16v ce ma sfatuiti? sa o schimb imediat la 4 ani, sa o schimb la 60.000 (asta banuiesc ca o sa fie la anul prin primavara)...
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Si la PH1 1.6 16V tot la 80 000 scrie in carte ca se schimba .
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by bossake View Post
                              la logan ph2 benzina am inteles ca se schimba distributia la 80,000 (fatza de 60,000 la ph1) insa ca limita de timp durata e tot 4 ani?? Ma refer la 1.6 16v.
                              Fac 4 ani in decembrie anul asta, km am acum vreo 43,000 pana in decembrie estimez ~50,000. Cei care ati mai schimbat(sau unii n-ati schimbat ) la 1.6 16v ce ma sfatuiti? sa o schimb imediat la 4 ani, sa o schimb la 60.000 (asta banuiesc ca o sa fie la anul prin primavara)...
                              eu te sfatuiesc sa o schimbi exact cum prevede cartea, nu de alta dar daca doamne fereste se rupe cureaua o sa dai la bani cu nemiluita si masina nu va mai merge ca inainte.
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment


                              • Oricum tine mai mult decat scrie in carte, doar sa nu ai ghinion.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google