distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shakarla mine scrie in carte 60,000 sau 4 ani, probabil ca difera editia de tiparire a cartii, mai mult ca sigur curelele+rolele sunt aceleasi.
    repet intrebarea pt cei cu ph2, stiu ca sunt 80,000km, dar durata in timp e tot de 4 ani? . Multumesc.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • La mine scrie 80 000 sau 4 ani, pentru K4M, masina cumparata pe 04-2008. Oricum 5 ani poti sa o tii fara probleme, sau chiar 100 000 km, doar la un ghinion mare s-ar rupe, am prieteni cu Megane 1.6 16V (unu coupe, unu berlina), ala cu berlina aveam mult peste 80 000 (nici el nu stie exact cat dar oricum multi km) si nu se rupsese cand a vandut masina, la ala coupe s-a rupt pe la 140 000 sau ceva de genu. L-a costat cam 15 milioane reparatia, in pretul asta fiind inclusa distributia noua.

      PS - si la PH2 tot asa scrie, 80 000 sau 4 ani.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Masina mea are 6 ani si 36000 km cu distributia originala, anul viitor cred ca o sa schimb cureaua si rola, si am o intrebare catre cei care au urmarit operatiunea sau sunt de meserie: aceasta este setul de fixare de la distributie pt motor de 1.4?
        Attached Files

        Comment


        • jlaudio la motoru de 1,4 si 1,6/8valve nu ai nevoie decat de 2 manute meseriase
          daca tu schimbi cureaua de distributie la 7 ani esti cel mai norocos posesor de logan

          Comment


          • De ce? La 36000 km nu prea a fost folosit mult, am masina de servici si cu cea personala nu prea ma plimb...

            Comment


            • Chiar daca nu o folosesti, in timp isi pierde proprietatile si se poate rupe.
              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

              Comment


              • @jlaudio: atentie mare...eu am schimbat la 5 ani si cam 30.000 de km si dupa ce am demontat cureaua si am rasucit-o invers au inceput sa se desprinda bucatele din ea la fel ca solzii de peste
                sunt in aceeasi situatie ca tine: masina are 7 ani in octombrie si doar aproape 35.000 de km, si eu am masina de serviciu
                mai bine schimba decat sa-ti para rau, nu e o avere

                Comment


                • Da asa este insa nu ma sperie ce recomanda producatorul, pt ca de multe ori recomandarile lor sunt cu interese financiare si nu neaparat technice. O sa fac o poza cu cureaua si cu rola dupa ce le schimb sa vedeti cum arata.

                  Comment


                  • nici eu nu am schimbat distributia, 6 ani si 41.000. si nici nu cred k o sa o schimb prea curand.
                    si sa zic si de ce: o schimbi intr-un service(garantie 1 an) surpriza dupa 1 an si 1 zi se rupe(sau poate mai devreme) cate cazuri nu au fost...motor bulit bani aruncati degeaba in schimbarea distributiei..etc asa ca mai bine prefer sa moara de moarte naturala promit ca daca ajung la 60.000 in aprox 8 ani o sa o schimb ;)

                    Comment


                    • Altii care se cred mai destepti decat proiectantii.

                      Baieti, va doresc curele rezistente si portofele doldora!

                      Comment


                      • Masina mea are aproape 55000 km dar a facut 4 ani.As vrea sa schimb cureaua la anul cind fac 60000 .Un sfat?

                        Comment


                        • Eu am schimbat distributia + pompa de apa acum cateva zile la Dacoserv in militari , piesele le-am avut eu, nu am platit decat mana de lucru (cand am vb cu ei la tel mi-au zis ca ma costa 190 ron iar cand am ajuns acolo mi-au zis ca imi fac nu stiu ce reducere si am platit 160 ron), m-au lasat sa stau langa masina pe toata durata schimbului, initial imi spusese ca va dura in jur de 3h dar in 1h juma eram deja plecat de acolo.
                          Logan

                          Comment


                          • De curiozitate, ce curea ai pus?
                            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                            Comment


                            • Originally posted by MyKe View Post
                              Altii care se cred mai destepti decat proiectantii.

                              Baieti, va doresc curele rezistente si portofele doldora!
                              Nu sunt mai destept decat proiectantul, pt ca proiectantul in alte tari recomanda schimbul curelei la mai multi ani sau la mai multi km. Luand in considerare si marja de siguranta cu care se calculeaza nu cred ca am riscat ceva pana acum la 6 ani. Totusi cred ca o sa schimb pana vine iarna, ca sa nu risc pt 200 lei. Din curiozitate stie cineva de cine este produs cureaua originala?

                              Comment


                              • producatorul este gates
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google