distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by EUGEN2008 View Post
    ei nu !? Se poate...INA , Gates , SKF ...in functie de buget
    Mai bine Koyo, dar sa fie made in Japan.

    Comment


    • kit distributie + pompa de apa SKF foloseste cineva ?

      Comment


      • Psanyro, faci o confuzie. Recitește întrebarea ta și răspunsul meu. Iată și un link dacă tot nu îți este clar.
        sigpic

        Comment


        • stiti cumva care este denumirea oficiala a curelei de distributie in programul de service / istoric / garantii folosit in reteaua Dacia ?

          Comment


          • Dar ce te framanta defapt? )
            SKF e poate cel mai tare in materie de pompe si rulmenti (cred ca si cel mai scump).
            Deci n-ai cum sa gresesti cu SKF.

            Comment


            • am avut pompa de apa schimbata pe garantie si vreau sa aflu daca mi au schimbat si cureaua.

              in istoricul masinii la acea interventie apare ca schimbata curea transmisie sau ceva de genul

              Comment


              • SKF made in china sau fabricat in Brasov

                Comment


                • Termenul de "curea transmisie" l-am vazut folosit pentru curea accesorii.
                  [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                  Comment


                  • Astazi am schimbat si eu distributia la 1.4 68.676km si 5,5ani.aceasta a constat in curea distributie Powergrip made in uk si rola koyo made in japan pret 200 lei,curea accesorii pret 55lei,pompa de apa 270lei,manopera 150lei.Piesele le-am cumparat de la un magazin din reteaua dacia iar lucrarea am facut-o acasa cu 2 mecanici de la un service Dacia care lucreaza acolo de aprox. 7 ani.Super profesionisti au avut si diapazul cu care au tensionat cureaua.Toata lucrarea a durat cam o ora. Ca si pret mi se pare acceptabil. Piesele vechi erau destul de uzate in special rola care deja avea joc.Cam atat despre aceasta lucrare care ma cam speria dar acum m-am linistit

                    Comment


                    • Originally posted by alessandro View Post
                      am avut pompa de apa schimbata pe garantie si vreau sa aflu daca mi au schimbat si cureaua.

                      in istoricul masinii la acea interventie apare ca schimbata curea transmisie sau ceva de genul
                      Cum spunea un coleg mai sus...curea de transmisie este echivalentul curelei de 'accesorii'. Multi mecanici folosesc denumirea de 'curea de accesorii'. Spun asta pentru ca asa mi-a spus si mie un nene care lucreaza in domeniu.
                      Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

                      Comment


                      • pai cum sa fie acelasi lucru ?!

                        Comment


                        • Originally posted by vi_escu View Post
                          Termenul de "curea transmisie" l-am vazut folosit pentru curea accesorii.
                          Originally posted by retro 590 View Post
                          Cum spunea un coleg mai sus...curea de transmisie este echivalentul curelei de 'accesorii'. Multi mecanici folosesc denumirea de 'curea de accesorii'. Spun asta pentru ca asa mi-a spus si mie un nene care lucreaza in domeniu.
                          pai cureaua de accesorii sigur nu mi au schimbat o. ca m am uitat la ea si era la del de uzata.
                          am sunat la Dacia vocea Clientului si am intrebat daca se schimba cureaua la asa ceva ( interventie pe garantie). mi a raspuns o fetita de 18 ani cred, care habar nu avea ce e aia curea de distributie. insista pe faptul ca este consumabil si se schimba pe banii mei.

                          am sunat la service si mi au spus ca obligat, odata cu pompa se schimba si cureaua pe garantie si ca nu este nevoie sa cer explicatii pe istoric fiindca 100% s a schimbat.
                          am un sentiment care nu ma lasa sa cred.

                          de exemplu, la mine in carte scrie ca distributia se schimba la 80.000. daca am 70.000 si se rupe cureaua cu masina iesita din garantie...ce se intampla ?

                          Comment


                          • O fi consumabil cureaua de distributie, dar cum nu recomandat sa o remontezi daca a fost detensionata odata, cred ca e logic sa ti-o fi schimbat. Ca nu s-o fi intamplat asa... dracu stie, ca doar e Romania si peste asta DACIA.

                            Comment


                            • Originally posted by alessandro View Post
                              ...................

                              am sunat la service si mi au spus ca obligat, odata cu pompa se schimba si cureaua pe garantie si ca nu este nevoie sa cer explicatii pe istoric fiindca 100% s a schimbat.
                              am un sentiment care nu ma lasa sa cred.
                              ..........................................
                              Piesele schimbate ar trebui sa ti le dea la pachet, cel putin in alte reprezentante asa se procedeaza.

                              Totusi nu cred ca nu ti-au schimbat-o.

                              PS: inainte sa mergi in service (fie si de reprezentanta) fa-ti temele bine de acasa, valabil pt toata lumea.
                              Sa stii exact ce vrei, ce sa intrebi, la ce sa fii atent. Sa-i surprinzi tu pe ei, nu ei pe tine.

                              La mine cel putin, treaba asta m-a ajutat sa pastrez ceva bani in buzunar.
                              Last edited by Octavian; 18 June 2012, 11:17.

                              Comment


                              • mda...nu stiu cum am putut sa fiu eu atat de tampit incat sa nu cer detalii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google