distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cureaua de distributie trebuie sa aiba inscrisul galben (Gates) !!!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Cred ca e o confuzie, intr-adevar cureaua originala la Mpi este galbena, made UK.
      Colegul ce a cumparat kit-ul, are dCi.
      Cureaua originala a mea are scrisul albastru, cred ca prin France made

      Am vazut kit-ul original la reprezentanta - pentru dCi. Albastru!
      FLR: Decizia imi apartine, sfatuit de colegii de la DaciaShop (achizitia pieselor de la ei). Service-ul imi zicea: daca prezinta urme de curgeri o schimbam. Si, totusi, daca pana in 120kkm curge...alti bani, alta distractie?
      Asa ca am schimbat-o, repet-la mana invartit rotorul este impecabila, dar nu am vrut sa ma joc de-a soarta
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 17 August 2012, 07:38.
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Am schimbat azi distributia la Serus Ploiesti cu piesele achizitionate mai sus, platind doar manopera:
        - inlocuit curea distributie, 143,22
        - inlocuit curea accesorii, 54,56
        - demontat-remontat pompa apa, 40,92
        - curatat compartiment distributie, 27,28
        - inlocuit ulei servo ( la cererea mea ), 20,46
        - geometrie roti ( la cererea mea deoarece am schimbat acasa capetele de bara ) 102,30
        -test vehicul ( dupa reglarea geometriei ), 20,46

        Deci manopera distributie 265,98 , restul fiind altceva.
        Vechea curea ( cu scrisul tot albastru ) se prezenta foarte bine, la fel si rola de la distributie si accesorii fara pic de joc la rulment, doar cureaua de accesorii are mici fisuri care se vad atunci cand este indoita. Pompa de apa nu curgea deloc, nu avea nici un pic de joc, dar in schimb la mana se invarte mult mai greu fata de cea noua, de parca era infranata.

        Comment


        • Originally posted by 77sky View Post
          Cred ca e o confuzie, intr-adevar cureaua originala la Mpi este galbena, made UK.
          Colegul ce a cumparat kit-ul, are dCi.
          Cureaua originala a mea are scrisul albastru, cred ca prin France made
          ai dreptate. crezusem ca-i vorba de curea cu scris albastru pt mpi... graba
          internal combustionizer

          Comment


          • Revin. Am schimbat si eu distributia la Norauto pana la urma, m-a costat 689 lei (curea distributie Contitech, rola intinzatoare Mapco, pompa apa NGH, antigel, curea accesorii Gates + manopera). Am fost cu ea la mare imediat dupa schimbul distributiei, nu am avut nicio problema. Recomand Norauto (cel putin cel din Berceni), s-au miscat repede, a durat mai putin de 2 ore si am putut sa stau langa ei.
            Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

            Comment


            • Eu as fi pus altceva in locul rolei Mapco (Ina sau Gates) si in locul pompei de apa NGH (Hepu, Graf, Ruville). Daca Mapco mai prezinta un pic de garantie (cel putin cu numele), pompa NGH e o "basina sinistra"
              sigpic

              Comment


              • in slatina- kit distributie 157-original(curea gates si rola koyo japan)
                - curea accesorii 47(originala -cea pt variasnta full)
                - pompa apa 210 origine
                manopera 100-150 la mecanic acasa
                Calculul il faceti singuri.

                Comment


                • Parerea mea-pentru cine nu a ations 60.000km. in max. 4 ani poate sa mai stea , in limite admiosibile , inca 1an-am exemple concrete inclusiv cu recomandari de le meanici de reprezentanta.

                  PS
                  Am coleg de servici cu Renault Clio 1,4 MPI(acelasi de pe LOGAN) care a ajuns la 90.000Km(6 ani). fara sa schimbe distributia si mi-a zis ca va sta pana la 120.000Km.

                  PS2-eu voi sta 5ani dar nu cred ca voi depasi 60.000 de Km.
                  Last edited by Cromatic; 22 August 2012, 18:01.

                  Comment


                  • Salut, trebuie sa schimb si eu distributia. Masina are aproape 70K km si 5 ani si o sa schimb si pompa de apa pentru ca nivelul antigelului scade constant, trebuie sa completez cam 2-300g de lichid de racire pe an. As dori daca este cineva din Craiova care sa imi recomande un service serios, mentionez ca piesele le-am cumparat.

                    PS: acum am verificat si am vazut ca am doar o rola in kitul de distributie pe care l-am cumparat. M-a tapit vanzatorul sau asa este sunt unele kituri? Distributia este de origine si m-a costat 306ron
                    Last edited by pixmas; 22 August 2012, 19:31. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Astazi am schimbat distributia la masina;kit distributie 185 lei,pompa de apa 220 lei,curea de accesorii 50 lei,antigel si semering.Piesele sunt de origine,antigelul este Dacia,cumparate de la magazin.Manopera a fost de 202 lei la Dacoserv Militari;cureaua a fost tensionata cu o ciudatenie de aparat galben(diapaz parca scria pe el).Treaba a durat aproximativ 3 ore . Garantia la manopera este de 3 luni.

                      Comment


                      • Pixmas, kitul de distribuție conține o singură rolă întinzătoare; nu te-a tapit vanzatorul (orice o însemna asta), așa este sunt toate kiturile.
                        sigpic

                        Comment


                        • Multumesc ibuzescu si imi cer scuze de exprimare. Lichidul de racire credeti ca se poate scurge pe la pompa de apa? sau sa fie alta cauza?

                          Comment


                          • se poate si la pompa , dar rar se intampla.

                            si eu am schimbat distributia la +76.000 km (numai oras) cureaua se prezenta bine. rola (koyo japan) era putin infranata si scartaia. pompa de apa se prezenta bine , dar am preferat s-o schimb si pe aia. in plus 2 simeringuri de ulei care umezeau in jur.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Originally posted by pixmas View Post
                              Multumesc ibuzescu si imi cer scuze de exprimare. Lichidul de racire credeti ca se poate scurge pe la pompa de apa? sau sa fie alta cauza?
                              ok
                              si ce este asa greu sa te uiti daca curge ?
                              crezi ca este vreo masina care sa nu ,,consume,, antigel ?
                              o vizita in compartimentul motor te va ajuta f mult iar o mica vizita la ,,pompa,, te va lamuri pe deplin

                              spor

                              ,,DE_TOATE,,

                              Comment


                              • Salutare
                                O intrebare de baraj privind distributia 1.4 mpi Laureate (60k sau 4 ani):
                                - Km in bord.... 37 000
                                - varsta 3 ani si 10 luni..

                                Sa ma bag sau nu la schimbat?
                                Masina fara absolut nici o problema...(in limitele decentei, conform cu varsta...app. 99.99% functionala)
                                Apropo:...care mai este app. pretul ofiicial (in service) si neoficial (in garaj)...preturi cu tot (piese+manopera)???????
                                Last edited by McDan; 24 August 2012, 15:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google