distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • corect...dar poate sa iasa cu 400-500 lei mai ieftin daca ia piese din alta parte si face manopera in reprezentanta

    Comment


    • corect...dar poate sa iasa cu 400-500 lei mai ieftin daca ia piese din alta parte si face manopera in reprezentanta
      Asta e calea de mijloc. Cel putin eu asa am facut.

      Dar cine vrea garantie maxima, cumpara si piesele de la reprezentanta.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Cureaua de accesorii nu?
        E doar 50-60 de lei. Daca se rupe si ramai in drum, ai mai multa bataie de cap.
        Nu ramai in drum daca "pierzi" cureaua de accesorii.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • daca se rupe cureaua de accesorii in ture mari, poate sparge capacul de la distributie. se rupe cureaua de distributie si stim cu totii ce inseamna asta.

          am vazut caz concret Megane 1 1.6 16v

          deci ramai sau nu cu masina in drum ?

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Nu ramai in drum daca "pierzi" cureaua de accesorii.
            Nu ramai in drum chiar cand se rupe, mai mergi cativa km pana ramai fara baterie.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by amitaf View Post
              eu am 16 valve sept 2008 si in carte scrie ca distributia se schimba la 90 000km,la fel scrie si la diesel
              Esti sigur?
              Pe Carnetul de intretinere din nov. 2008 scrie clar;pentru K4M, 80.000km sau 4 ani.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                daca se rupe cureaua de accesorii in ture mari, poate sparge capacul de la distributie. se rupe cureaua de distributie si stim cu totii ce inseamna asta.

                am vazut caz concret Megane 1 1.6 16v

                deci ramai sau nu cu masina in drum ?
                ramai. caz concret pe 1.6 8v ... mi se poate spune si Dan Patitu
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Sunt multe variabile si e greu de prezis dinamica, luand in considerare cum se rupe cureaua, in ce moment se rupe, in ce pozitie, etc. Sunt cazuri cand s-au rupt curelele de accesorii fara antrenarea ruperii distributiei, deci e discutabil.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • mie mi-a sarit cureaua de accesorii ca se gripase rulmentul de la rola de intoarcere, noroc ca am fost f aproape de casa. daca nu acolo ramaneam
                    trebuia sa fi fost vreun culturist sa trag de volan. si nu sunt tocmai mic.
                    e jale daca te lasa servo...
                    eu am 56k si trei ani si ceva.
                    la primavara obligatoriu fac distributia. are dreptate mr.K. chiar fara km curelele se dul pe canicula si imghet..

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      au si pentru dci vreo oferta ?
                      au la 535 si nu e DACIASHOP....cum s-a specificat

                      Pachet Distributie si Pompa Apa Dacia
                      Logan, Renault Megane 1.5 dCi Euro 3, Euro 4,
                      Originale Dacia-Renault
                      Pachetul contine:
                      • Kit Distributie Dacia Logan 1.5 dCi ( rola + curea distributie ) producator Dacia - Renault
                      • Pompa Apa Dacia Logan 1.5 dCi producator Dacia - Renault

                      Componentele sunt originale Dacia-Renault identice cu echiparea de uzina.


                      AI PM....

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        daca se rupe cureaua de accesorii in ture mari, poate sparge capacul de la distributie. se rupe cureaua de distributie si stim cu totii ce inseamna asta.

                        am vazut caz concret Megane 1 1.6 16v

                        deci ramai sau nu cu masina in drum ?
                        Originally posted by vitriol View Post
                        Nu ramai in drum chiar cand se rupe, mai mergi cativa km pana ramai fara baterie.
                        Originally posted by Costi-bc View Post
                        ramai. caz concret pe 1.6 8v ... mi se poate spune si Dan Patitu
                        Originally posted by B997NDL View Post
                        mie mi-a sarit cureaua de accesorii ca se gripase rulmentul de la rola de intoarcere, noroc ca am fost f aproape de casa. daca nu acolo ramaneam
                        trebuia sa fi fost vreun culturist sa trag de volan. si nu sunt tocmai mic.
                        e jale daca te lasa servo...
                        eu am 56k si trei ani si ceva.
                        la primavara obligatoriu fac distributia. are dreptate mr.K. chiar fara km curelele se dul pe canicula si imghet..
                        Poate citeste si colegul care atunci cand e vorba de bujii citeaza cu sfintenie carnetul de intretinere, cand e vorba de distributie, lasa-o bah ca merge-asa.

                        Uite ca se poate gripa rulmentul unei role de la accesorii si la 56k, sau se poate rupe o curea de accesorii etc.
                        Celor care vor sa lase distributia sa moara de batranete, le sugerez sa aiba niste bani pe undeva ca rezerva, ca daunele nu vor fi mici in caz ca....
                        In rest, toata lumea putem da sfaturi, daca ne testam ideile pe bunul altuia (sau cu banii, cum fac brokerii pe bursa ).
                        Sfatul cel mai bun e al producatorului, si se afla in carnetul de intretinere. Ca nu sunt bani sau orice alt motiv, e cu totul altceva.

                        Cititi si patania colegului.



                        Ca poti ramane in drumm daca se rupe cureaua de accesorii.
                        Last edited by mr.K; 3 October 2012, 11:43. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • de-abia avea 50k km. si mi-au zis ca am avut noroc ca n-a facut pagube, pt ca putea antrena cureaua de distributie..

                          Comment


                          • Tin sa remintesc posesorilor de logan dci cu a.c. ca pompa de servo nu este actionata de cureaua de accesorii si eventuala rupere a acesteia nu are nicio treaba cu directia. E bine de stiut pentru "pataniile" viitoare ce vor fi povestite pe forum. Asa ca chestie!
                            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                            Comment


                            • @vi_escu, pompa de servo la dci cu ac functioneaza doar peste 12v tensiune de alimentare, asa ca daca s-a dus cureaua de accesorii iti mai functioneaza doar pana cand tensiunea din baterie a scazut sub 12 V dupa care, bye-bye, tot asa "ca chestie"
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment


                              • pompa servo la dci este actionata de cureaua de accesorii . ,,Logan Dci 2007,,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google