distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce-o sa ti se rupa, cureaua....in timp se face plastic, casant, cauciucul acela.
    Treaba ta.
    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

    Comment


    • Originally posted by smaci View Post
      Pai la mine in carte scrie pentru 1.6 16V la 80.000 km sau 4 ani. Dar la Duster 120.000 km si tot 1.6 16V.
      La mine scrie ca la Duster, 120k km sau 4 ani.

      Originally posted by PRESTIGE View Post
      Face 6 ani si are 39 000 km........)
      Dince an este masina ta? La mine scrie 60 000.
      Stai linistit ca duce 6 ani. Am prieten cu 1,6 mpi a schimbat distributia originala dupa 7 ani avand 118k km. O fi fost norocos, nu stiu, insa l-a tinut. Alegerea este a ta oricum, la fel si anumtie consecinte daca sunt.

      Comment


      • Probabil din cauza ca la 1.6 16V E5 s-au mai pierdut cativa CP, s-a marit intervalul de schimb al distributiei.
        Oricum, nu e logic. La Duster cureaua aia cred ca suporta tensiuni mai mari decat aia de la Logan.
        Last edited by mr.K; 18 March 2013, 17:03.

        Comment


        • Nu s-au pierdut. Sunt fix 105 cp. La cel de E4 ar fi avut 107 cp, si au rotunjit la 105. Chiar pe anumite siteuri de asigurari apare Loganul de E4 cu 107 cp.
          La Renault, care are aceleasi motoare, crezi ca pun motoare de 100 cp sa zica ca are 105 cp/110 cp. Stai linistit, aste sunt povesti si supozitii, nedemonstrate de nimeni pe vreun dyno test. Stii cum e zicala "vorbim vorbe".

          Comment


          • Se va schimba peste cateva luni...
            MY CLA

            Comment


            • Ziceam si eu, dar nu tine de puterea motorului. Si la Megane 1.6 16V 110CP era prima data 60k intervalul, apoi 80k.

              Comment


              • Eu am distributia din fabrica are 45000 km si 5ani jumate o duc pana la 60000 km si apoi o schimb!

                Comment


                • Adica o tii inca 2 ani, la media km facuti de tine anual. Te risti 7 ani si jumatate? E dublul perioadei recomandate.
                  In 7 ani si jumatate, cureaua ta prinde 7 ierni friguroase si 7 veri calduroase, pe loc sa fi stat masina si tot imbatraneste cauciucul.

                  Comment


                  • Ce legatura o avea puterea motorului cu tensiunile suportate de curea ?

                    Motivul pentru care la 16v cureaua rezista mai bine este intinzatorul oscilant care absoarbe vibratiile arborelui cotit. In felul asta vibratiile nu mai ajung nici in curea nici in pompa de apa.

                    Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                    Comment


                    • Al meu este din 2010 junie Euro 4, 80.000 km sau 4 ani.
                      Referire la motoarele Renault sunt intradevar 3 motoare la care difera axa cu came, 100Cp, 105 CP, 110 Cp.Vezi aci :-)
                      Transform your vehicle with high-performance parts and accessories from K-Tec Racing. Shop now for quality upgrades, expert advice and international shipping.

                      Comment


                      • Deci, motorul de 105 cp nu exista, prin urmare Loganul avea/are 107 cp, Renault/Dacia rotunjind la 105....

                        Comment


                        • Motorul de pe Logan este identic cu cel de pe Laguna1/Megane1. Motoarele alea au avut 107cai dar erau euro3. Pe logan s-a facut trecerea la euro4 asa ca diferenta aia de 2cp poate fi din cauza asta, diferenta de la eur3 la 4.
                          Prin Bucuresti mai e vreo oferta ceva prin reprezentante la distributie 1.6 16v?
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Eu am distributia din fabrica (1.4MPI Ambiance). Masina are 6 ani si 26000Km. Deocamdata nicio problema. Va anunt daca se intampla ceva. Nu intentionez sa o schimb anul acesta decat daca depasesc 50000Km ceea ce este foarte putin probabil.

                            Comment


                            • Eu am mers 50 de mii km in 9 ani cu distributia originala la supernova si unii isi fac probleme ca trec cu o luna sau doua peste 4 ani . N-am auzit de curele rupte din cauza timpului trecut peste ele doar din cauza uzurii.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Totul e bine pina se intimpla!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google