distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kit-ul de transmisie la 1.4 8V(ac + servo) contine: curea de transimisie, rola de intoarcere si un intinzator. Ce nu mi-e clar - intinzatorul este automat? eu din fabrica(mai 2008) am intinzator automat? exista intinzator si automat si neautomat?(scuze daca nu m-am exprimat corect).

    Comment


    • Nu stiu cum definesti tu intinzator automat si intinzator neautomat. Ideea este ca pe un suport se afla... nici nu stiu cum sa-i spun... sa-i zicem parghie pe care este montata o rola, iar parghia aia este actionata de un arc in ideea ca rola trebuie sa tina cureaua de accesorii intinsa.

      Octavian, pai nu ti-am zis (am pus si poze) ca-mi curge pompa de apa?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Citind pe aici am concluzionat ca lumea nu prea schimba cureaua daca au trecut cei 4ani si nu au atins pragul de 60k.

        Comment


        • vecinul meu are 7 ani (cureaua originala). in jur de 55.000 si nu a schimbat-o. eu am 2 ani de cand am schimbat-o si 24.000 si a facut poc.(sambata 13.04.2013).zi cu noroc. am scapat cu 3 supape strambe . are idee cineva cat ar fi reparatia la chiuloasa? 1.6 benzina-8v. aproximativ ? mecanicu a zis ca maine ma anunta cand o trimite la rectificat si parca nu mai am rabdare pana maine. sa nu zica vreo 700-800 lei

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            ...............................

            Octavian, pai nu ti-am zis (am pus si poze) ca-mi curge pompa de apa?
            Da-o drac' sa curga, n-ai vazut ca e normal sa fie asa, sunt urme normale de "cristalizare" )))

            Comment


            • si la mine a curs putin si a facut poc. a scazut nivelul in borcan 1 deget in 2 ani,de unde sa-mi dau seama ca e de la pompa?
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by gaboneygg View Post
                eu am 2 ani de cand am schimbat-o si 24.000 si a facut poc.(sambata 13.04.2013).i
                dupa doi ani a "crapat" ?!
                pai de unde ai luat-o ? ca sa nu mai facem si noi. cum se poate ? facatura...

                Comment


                • Facatura sau montata de "Dorel"
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • @Cromatic: exista intr-adevar doua tipuri de intinzatoare: automat (cu arc - cum spunea si colegul @vitriol) la modelele cu servo+AC (cum ai tu) si mecanic (se intinde la tensiunea dorita cu un surub de 8 parca si se blocheaza pe pozitie) la masinile doar cu servo, fara AC (cum am eu).

                    Comment


                    • la mine a curs pompa de apa (picurat) s-a format o mazga care a ajuns pe curea si de acolo poc. cureaua arata foarte bine, mecanicu zice ca din cauza apei care a curs ,acum nu stiu ce sa zic. cureaua este gates(power grip) si am luat-o de la un magazin cum intri pe strada nitu vasile dinspre big ,primul bloc pe stanga. acum nu stiu ce sa zic,poate cureaua este buna,nu are crapaturi pe ea dupa 2 ani,dar de ce a curs pompa daca kitul era original cum a zis vanzatorul? care este si patronul de altfel. oricum maine ma duc si cumpar kit de la dacia Renault chiar daca e mult mai scump,dar macar sunt sigur ca iau ceva original. daca faceam asta acum 2 ani acum nu cred ca mai aveam probleme. si pentru 200 lei economie atunci acum daca scap cu 1700-1800 sunt bucuros. deci dragi colegi,pentru 200 lei in plus stati linistiti 4 ani

                      Originally posted by darksid3 View Post
                      Facatura sau montata de "Dorel"
                      nicidecum dorel. cine a montat-o este mecanic la un service pe sos viilor si are la active sute de distributii,deci exclus.
                      Last edited by gaboneygg; 15 April 2013, 21:30. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by gaboneygg View Post
                        . are idee cineva cat ar fi reparatia la chiuloasa? 1.6 benzina-8v. aproximativ ? mecanicu a zis ca maine ma anunta cand o trimite la rectificat si parca nu mai am rabdare pana maine. sa nu zica vreo 700-800 lei
                        Sunt colegi pe forum care au cumparat motoare din dezmembrari, cu 500 de lei. Asta iti recomand sa faci si tu, ca daca o sa pui cap la cap toate piesele si manopera o sa te coste de cel putin 3 ori mai mult.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • @gaboneygg: inseamna ca kit-ul a fost facatura sau cumva a fost afectat de lichidul de racire, dar dupa intervalul de km dupa care s-a rupt, coincide cu al celor care le-a picat, cu kit-uri contrafacute.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • am inteles ca ar costa in jur de 200 lei rectificarea chiuloasei si supapele am vazut cu 30-40 lei bucata. motorul are 74.000 ,nu-mi vine sa-l schimb,am masina de noua,si mergea foarte bine pana la treaba asta.

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              @gaboneygg: inseamna ca kit-ul a fost facatura sau cumva a fost afectat de lichidul de racire, dar dupa intervalul de km dupa care s-a rupt, coincide cu al celor care le-a picat, cu kit-uri contrafacute.
                              nu stiu ce sa zic.mecanicul zice ca din cauza antigelului care a curs s-a format o mazga de la praf si era ca un fel de vaselina pe curea. totusi daca era kitul original de ce a curs dupa 20.000 ?
                              Attached Files

                              Comment


                              • fa-l pe al tau ca macar sti ca il ai de la "zero" iar . Alfel iei unul de la dezmembrari si nestiind care-i este istoria automat te apuci de schimbat distributia - accesorii , poate pompa apa, drumuri pe la registru, alergaturi dupa acte, iti trebuie o factura de montaj dintr-un service autorizat Dacia ceea ce poate insemna cateva sute de lei si ajungi sa platesti in final de 2-3 ori mai mult decat daca-l repari pe asta in situatia in care e. Spor!
                                Pain brings out the truth in us all...
                                ...how much truth can you stand?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google