distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1,5 euro4,prima distributie facuta la 60.mii,in prezent 110.mii,in cartea scrie la 90mii,cum sa fac:socotesc peste 60mii plus 90mii si la 150mii urmatoarea distributie: sau 60mii plus 60mii.**pompa apa nu a fost schimbata la 60mii. STIMA.

    Comment


    • doar la cea din fabrica se vorbeste de 90.000. la cele de schimb, chiar si de origine, nu e deloc recomandat s-o tii atata.

      Comment


      • De ce nu e recomandat? Dar mai ales, cine nu recomanda asta?
        Concret, sa stiu si eu ca n-am habar.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Originally posted by nelus78 View Post
          1,5 euro4,prima distributie facuta la 60.mii,in prezent 110.mii,in cartea scrie la 90mii,cum sa fac:socotesc peste 60mii plus 90mii si la 150mii urmatoarea distributie: sau 60mii plus 60mii.**pompa apa nu a fost schimbata la 60mii. STIMA.
          In carnet ce ti-au scris? Trebe sa fie ceva de genu "urmatoarea revizie distributie la x km"

          Comment


          • statistic, curelele cu care vin din fabrica au rezistat mai mult
            ca cele cu care au fost inlocuite. s-a tot vorbit si pe aici.
            mai ales ca am inteles ca acum contitech se fac in romania.

            Comment


            • Programul de inlocuire a distributiei este acelasi (şi nu numai), fie ca e primul sau al 2 lea schimb; că nu avem unii încredere în cele inlocuite ulterior echipării iniţiale, e alta poveste ce ţine de reticenţa în privinta unui montaj ca "in fabrică" şi posibile kit-uri dubioase.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by Octavian View Post
                In carnet ce ti-au scris? Trebe sa fie ceva de genu "urmatoarea revizie distributie la x km"
                nu au scris nimik despre distributie,doar despre filtre, ulei,au scris cand trebuie sa revin la ei.greseala a fost ca trebuia sa fac distrb.la 90mii cum scrie in carte dar cand am sunat au zis ,,e mai bine la 60mii si asa am facut,probabil sa aiba mai multa activitate.Va multumesc de raspunsuri,pentru a fi mai linistit o sa fac urmatoarea distr.curand,in iulie plec din tara si sunt ceva km de facut.

                Comment


                • Am un amic cu un dci 70 cp are 280.000 masina si face distributia la 90.000 si reviziile la 14/15 000.distributia e conti rola ina.
                  eu mi am schimbat o la 64.000 urmatoarea pe la 130.000.
                  http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                  Comment


                  • Azi am schimbat si eu distributia la 44.500 km sau 5 ani, curea distributie gates, rola koyo si curea accesorii hutchinson.Operatinea a fost facuta in service dacia din Buzau, cu piese de origine, cost total cu discount cu tot 503 lei(factura), acum m-i s-a luat un pitic de pe creier.Cea veche arata impecabil, pompa de apa nu prezenta scurgeri.
                    Am intrebat daca nu se potriveste chitul de 1.6 mpi euro 5 la mine si mi-a zis mecanicul (cunostinta) ca difera pompa de apa la euro 5(mai mare) si automat difera si chitul,ca as fi pus de euro 5 cu rola intinzatoare automata.
                    Last edited by burtosu; 8 May 2013, 12:52.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • Rolele de la accesorii se prezentau in stare buna de nu le-ai schimbat?

                      Comment


                      • Da, chiar mi-au recomandat sa nu le schimb acum ci la urmatoarea schimbare(4 ani sau 104.000 km).
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • Originally posted by burtosu View Post
                          ...daca nu se potriveste chitul de 1.6 mpi euro 5 la mine si mi-a zis mecanicul (cunostinta) ca difera pompa de apa la euro 5(mai mare) si automat difera si chitul,ca as fi pus de euro 5 cu rola intinzatoare automata.
                          Despre ce chit este vorba?

                          Comment


                          • Despre asta.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Rolele de la accesorii se prezentau in stare buna de nu le-ai schimbat?
                              O tot dai cu rolele de la accesorii... )
                              Sunt rare cazurile cand sunt duse dupa 60000 km.

                              Comment


                              • distributia duce mai mult decat accesoriile , deci ca sa stai "fara pitici pe creier" si sa ai garantie le schimbi odata . in plus cea mai mare greseala e sa schimbi doar cureaua de accesorii (~70 lei) si nu tot kit-ul ( ~220 lei).
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google