distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atentie! Platiti calitate nu ambalaj.Uzina monteza distributie Gates in ambalaj de Renault,acceasi marca te costa in magazin cu 50% mai putin.

    Comment


    • acum, depinde foarte mult si de magazine. problema mare e increderea pe care o poti avea si in cine poti avea...

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        sunt de incredere. multi de aici cumpara de mult timp de la ei. cei ncare au cumparat pot sa confirme aici.

        @kojak
        aia e fara accesorii. mai pune min 300 si inca 100 manopera schimb accesorii.
        Si eu de doi ani cumpar de la piesenet, dar ma duc direct la sediu lor si le ridic personal. Anul trecut am cumparat distributia de la ei, am primit si garantie scrisa daca montez kitul in service autorizat, chiar mi-a recomandat sa-l montez la dacoserv.
        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

        Comment


        • Originally posted by Kronstaedter View Post
          La postarea mea #141 cred că am găsit răspunsul, cu data curelei de distribuţie indicate de mine.....si anume, DATA FABRICAŢIEI e cuprinsă în 362NV unde 36 este săptămâna 36 din anul 2 (respectiv 2012)...... Dacă are cineva altă concluzie îl rog să argumenteze.
          Mai am o întrebare....La un Logan din iulie 2006 de 1,4 dacă la distribuţie se poate monta o rolă de întindere cu reglare automată (ca la ultimele modele, cum am înţeles că se face azi), în locul vechii role cu întindere "fixă" ???
          Parerea mea este sa nu-ti bati capul cu data fabricatiei curelei, din moment ce fabricantii de curele dau o perioada de pastrare "la raft" de cinci ani. Problema ta este cureaua montata pe masina (daca nu a fost schimbata intre timp) fiindca joci la ruleta ruseasca. Este mult mai periculoasa imbatranirea materialului decat uzura fizica, ori se pare ca la nr de km avuti, ai depasit ambele limite! Astept vesti (bune) si daca poti pune o poza, sa vedem cum arata piesele schimbate.

          Comment


          • Originally posted by tavinush View Post
            am schimbat eu azi distributia la al meu logan la 91 000km. cureaua chiar arata bine, in schimb rulmentul, dupa cum zicea si mecanicul, incepuse sa "fashaie"(nu juca). pompa de apa se prezenta foarte bine si am sarit-o din schema. piesele erau gates, curea powergrip si rola gates cu rulment ngk made in china.
            schimbul l-am facut cu 350 de lei (100 manopera) si a constat in curea contitech si rola ina. mi-a garantat 60 000km la ea.
            Banuiesc ca esti la prima schimbare de distributie, cati ani are masina de la ultimul schimb si ce marca erau cureaua si rola care le-ai dat jos?
            sigpic

            Comment


            • scrie chiar in postarea mea: piesele de origine ale masinii, care au fost date jos- curea powergrip si rola gates.
              masina e un logan 1.5, 50 kw (70cp), euro 4, fabricata in 2008.

              Comment


              • 350 distributia cu manopera inclusa ?! sa te astepti la probleme. de unde ai luat-o ?
                asta e cea mai ieftina pe care o stiu si imi ridica semne de intrebare la pretul asta, dar la 350 din care 100 e manopera, mi se pare petarda.


                la pretul asta nu prea ai garantie ca nu e reprezentanta. uite cat e la dacoserv, reprezentanta care acorda garantie...

                Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
                Last edited by B997NDL; 21 May 2013, 23:01.

                Comment


                • Nu e bre deloc petarda. Sau matale dai calificative in functie de preturi?

                  250 de lei au costat rola Ina si cureaua Contitech (~190 lei rola si ~60 lei cureaua Contitech). Este o alegere foarte buna, daca m-ai ntreba pe mine.
                  Eu am oscilat intre combinatia de mai sus si SKF.
                  Last edited by vitriol; 22 May 2013, 00:04.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • pai spunea ca sunt de origine, nu brandurile care intra in componenta dotarii oem. eu zic ca daca sunt in cutie dacia, sunt mai scumpe. nu ca n-ar fi la fel. dar din post s-a inteles ca le-a luat in cutie cu holograma. se stie ca gates e mai ieftina luata in cutie gates.

                    Comment


                    • Originally posted by tavinush View Post
                      scrie chiar in postarea mea: piesele de origine ale masinii, care au fost date jos- curea powergrip si rola gates.
                      masina e un logan 1.5, 50 kw (70cp), euro 4, fabricata in 2008.
                      Scuze de neatentie, ai dreptate. Ai mers bine la 90.000 km prima distributie, manualul la 1.5 cat recomanda ? (din curiozitate) . Cand ti-a intins cureaua, mecanicul a folosit frecventmetru sau "la ochi" ?
                      sigpic

                      Comment


                      • La dci nu se foloseste frecventmetru.

                        Comment


                        • @IceMoon: La dci-ul din perioada aceea scrie 90k km / 4 ani in planul de service.

                          Comment


                          • Ce bine e, la mine la 1.4 am 4 ani /60 km... Adika 3 distributii la 1.4 = 2 la 1.5 .

                            @mr.K N-am stiut... Are intinzator automat?
                            Last edited by IceMoon; 22 May 2013, 10:40.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              pai spunea ca sunt de origine, nu brandurile care intra in componenta dotarii oem. eu zic ca daca sunt in cutie dacia, sunt mai scumpe. nu ca n-ar fi la fel. dar din post s-a inteles ca le-a luat in cutie cu holograma. se stie ca gates e mai ieftina luata in cutie gates.
                              Mai citeste o data postul de mai jos. Daca nici acum nu intelegi, nu e nicio problema ca iti explic. Iti desenez si iti subliniez daca trebuie.

                              Originally posted by tavinush View Post
                              am schimbat eu azi distributia la al meu logan la 91 000km. cureaua chiar arata bine, in schimb rulmentul, dupa cum zicea si mecanicul, incepuse sa "fashaie"(nu juca). pompa de apa se prezenta foarte bine si am sarit-o din schema. piesele erau gates, curea powergrip si rola gates cu rulment ngk made in china.
                              schimbul l-am facut cu 350 de lei (100 manopera) si a constat in curea contitech si rola ina. mi-a garantat 60 000km la ea.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Tensionarea curelei la dci o face mecanicul dupa niste repere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google