distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai calm ca sunt multi care au cumparat de acolo.

    Pe acelasi principiu spus de tine, raspunde te rog la urmatoarea intrebare: daca se rupe cureaua montata in reprezentanta dupa 1an si o luna, ce crezi ca o sa spuna reprezentanta?(sunt cazuri concrete).
    Last edited by Cromatic; 12 June 2013, 19:59. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • ...e deajuns 1 an si-o zi - doua, nu o luna dupa, ca sa-ti dea cu flit reprezentanta in ceea ce priveste reparatia pe cheltuiala lor, daca e sa se duca dreq distributia.

      Comment


      • o sa spuna "pa" evident, daca garantia legala e de 1 an de ce sa mai adauge o luna? ca doar nu-i nici Unicef ... . In fine , n-are rost polemica , dar ne zgarcim la niste lucruri importante ca sa strangem din buci apoi la fiecare frana de motor sau zgomot suspect pe la motor. Eu m-am ars cu un magazin online destul de renumit si de atunci evit. Prefer sa vad cu ochii mei ce e in cutie - atat cat ma pricep- sau sa iau de unde e sigur . In fond cat e si o distributie la dealer? 2-3 plinuri de benzina? Sau mai exact cu 50-100 lei in plus fata de regia proprie cu achizitionat piese si cautat service ptr manopera?! O data la 4 ani eu zic ca "se poate" . Spor!
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • a mea s-a rupt dupa 2 ani si 20.000 km.asa ca mare atentie de unde cumparati. asa cum zice eugen la benzinar scapi cu 2000 lei (aproximativ),dar la diesel e deranj,sare de 4000

          Comment


          • Originally posted by EUGEN2008 View Post
            fond cat e si o distributie la dealer? 2-3 plinuri de benzina?
            Nu chiar...incearca un 5-6 plinuri si ne apropiem de realitate.

            In jur de 1500 lei m-a costat pe mine in aprilie a.c. Am relatat pe larg in urma cu cateva pagini.
            Dar oricum...iti dau dreptate in rest.

            Comment


            • Originally posted by EUGEN2008 View Post
              o sa spuna "pa" evident, daca garantia legala e de 1 an de ce sa mai adauge o luna? ca doar nu-i nici Unicef ... . In fine , n-are rost polemica , dar ne zgarcim la niste lucruri importante ca sa strangem din buci apoi la fiecare frana de motor sau zgomot suspect pe la motor. Eu m-am ars cu un magazin online destul de renumit si de atunci evit. Prefer sa vad cu ochii mei ce e in cutie - atat cat ma pricep- sau sa iau de unde e sigur . In fond cat e si o distributie la dealer? 2-3 plinuri de benzina? Sau mai exact cu 50-100 lei in plus fata de regia proprie cu achizitionat piese si cautat service ptr manopera?! O data la 4 ani eu zic ca "se poate" . Spor!
              de unde 2-3 plinuri ? cu ce magazin te-ai ars ? zi sa stim si noi.

              Originally posted by gaboneygg View Post
              a mea s-a rupt dupa 2 ani si 20.000 km.asa ca mare atentie de unde cumparati. asa cum zice eugen la benzinar scapi cu 2000 lei (aproximativ),dar la diesel e deranj,sare de 4000
              ce e 2000 si ce e 4000 ?
              ai luat din targ distributia ?
              Last edited by B997NDL; 12 June 2013, 23:54. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • era vorba de costul reparatiei daca se rupe cureaua de distributie.la diesel e dublu costul. iar kitul l-am luat dintr-un magazin si a fost o teapa frumoasa.

                Comment


                • ce magazin ? sa stim sa ne ferim,

                  Comment


                  • Originally posted by gaboneygg View Post
                    asta tind si eu sa cred,cureaua fake. si da ,cureaua mea era scrisa cu alb.mecanicul nu are nici o vina.eu am cumparat kitul de la un magazin de pe strada nitu vasile ,cum intri pe strada dinspre big,primul bloc pe stanga. culmea este ca am cumparat pompa de apa cea mai scumpa (220 lei parca),avea si mai ieftine. omul avea anunturi pe okazii cu tot felul de piese,se jura ca este original kitul. asa ca aveti grija care ati luat curele cu scrisul alb sa nu patiti ca mine,mai bine le schimbati
                    Ca sa fie informatia completa, da-ne si numele magazinului.

                    Comment


                    • @gaboneygg
                      si de ce nu te-ai dus cu protectia consumatorului ca sa-i inchida sandramaua ? de ai gresim, noi romanii...

                      Comment


                      • La diesel sare de 4000ron daca te apuci sa schimbi si pistoane , axa cu came si altele . Un amic a dat undeva la 2000 si ceva de ron(2300/2500) cu tot cu piese + manopera (rectificat chiuloasa , indreptate supape si a facut si ceva la axa cu came , la baietii de la Baneasa din spate de la liceu , distributie noua , pompa de apa noua , ulei , toate filtrele (implicit revizia ) , antigel , manopera la mecanic , curata egr-ul + garnituri noi la ce s-a cerut (chiloasa etc..) ) . Piesele stiu ca au fost 850 ron (distributia,filtre,ulei,antigel) din vitan , rectificat + ce a facut la baneasa 700ron + garnitura de chiuloasa care a luat-o de la respectivii cu vreo 100-140ron , si la mecanic a mai dat undeva la 700ron . Treaba asta s-a intamplat prin februarie ...
                        Mi s-a parut amuzant faptul ca s-a riscat sa isi ia piesele din vitan prin prisma faptului ca mai acu ceva zile a venti la mine sa imi dea un filtru de motorina , "original" , el are euro 3 , eu 4 filtru lung . Si ala din Vitan i-a dat filtru de motorina lung , el nu l-a verificat , asa sa revin... Pe filtru avea un cod , iar pe cutie un alt cod ....

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          @gaboneygg
                          si de ce nu te-ai dus cu protectia consumatorului ca sa-i inchida sandramaua ? de ai gresim, noi romanii...
                          pai a tinut 2 ani. ma duceam dupa 2 ani ? treaba e ca tipul ala a vandut sute de distributii si nu au fost probleme. distributia am montat-o in fata blocului ,cu toate ca mecanicul (prieten cu mine)lucreaza pentru baietii de la dacia shop si a montat-o bine ,sunt sigur. prostia a fost ca trebuia sa cumpar kitul de la ei,pe atunci nu stiam ca lucreaza pentru ei ,ca altfel statea treaba. in fine,atentie de unde cumparati kitul

                          Comment


                          • salut. am masina din 2007 iulie si 32.000 km facuti, logan 1.6 mpi. ma mai tine distributia un concediu la munte ?
                            nu de alta dar banii trebuie sa ii bag in benzina.
                            Last edited by pownee; 20 June 2013, 10:52.

                            Comment


                            • Probabil ca te mai tine. Km sunt putini, vechimea curelelor e problema, ca au 6 ani iar Dacia recomanda inlocuirea distributiei la 4 ani sau la limita de km.
                              Last edited by mr.K; 20 June 2013, 10:57.

                              Comment


                              • Mergi linistit. Cat timp nu fortezi va fi ok. Nu utiliza frane de motor bruste (chiar daca uzura discului de ambreiaj va fi mai mare) si totul va fi ok. Nu iti poate garanta nimeni asta dar daca aveai 60k+ km alta era situatia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google