distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vorbeam de cureaua accesorii nicidecum de distributie. Cand am schimbat distributia am schimbat si cureaua de accesorii. Probabil nu am vb romaneste.
    Cureaua aia(rosu din poza) imi facea ca o roata de bicicleta descentrata. Daca aia e distributie nici nu mai are rost sa vb cu tine. Nici nu stiam ca se poate vedea cureaua distributie la Solenza....
    Attached Files
    Last edited by Archangel80; 6 October 2013, 13:17.

    Comment


    • Originally posted by slim_daddy40 View Post
      este vorba despre fulia din poza de la compresorul AC are o usoara miscare de oscilatie (ca si cum ar fi o roata de bicicleta putin ovala)

      as incerca sa o strang (vad ca are un surubu de 14)dar nu cred ca merge cu cureaua montata datorita tensiunii curelei
      Cati km are cureaua de accesorii? Alta problema ar putea fi rulmentul fuliei,dar pe langa joc ar trebui sa ai un zgomot/fluierat cand AC nu lucreaza.Dar mai bine mergi la un atelier de reparatii compresoare AC si va lamureste imediat.

      Pasii necesari pentru schimabrea rulmentului fuliei compresorului de aer conditionat:

      1. Se desface piulita de pe ax cu tubulara de 14 si se tine contra cu un cleste de inele de siguranta cu varfuri la 90 grd.
      2. Se desface cureaua de accesorii
      3. Se foloseste o presa cu suruburi de M6 cu pas fin pentru depresarea platoului de ambreiaj.
      Platoul de ambreiaj are 3 gauri filetate unde se pun cele 3 suruburi de extragere.
      Pentru a va face o idee despre presa, uitati-va aici:


      Atentie dupa extragerea platoului de ambreiaj, pe ax unde se termina partea filetata sunt niste saibe distantiere, sa nu le pierdeti
      4. Dupa scoaterea platoului de ambreiaj se vede un inel de siguranta care se deface
      5. Acum se scot cele 4 suruburi care tin compresorul pe suportul lui precum si surubul de rigidizare a conductelor, care este deasupra lonjeronului.
      Pentru depresarea fuliei este necesar ca axul compresorului sa fie orientat un pic in sus sa aiba loc presa
      6. Se depreseaza fulia cu o presa de rulment cu 2 sau 3 ghiare, se tine compresorul cu axul inclinat spre sus.
      7. Acum aveti fulia in mana, se mai demonteaza un inel de siguranta de pe fulie, pe partea opusa.
      8. Se depreseaza rulmentul din fulie, asemanator cu depresarea rulmentului din tamburul de roata. Pentru depresare trebuie o bucsa cu diametrul exterior de 39 mm.
      9. Se preseaza rulmentul nou in fulie. Bucsa de presare trebuie sa aiba diametrul exterior de 54 mm.
      10. Se monteaza inelul de siguranta ( cel de alezaj, pe spatele fuliei)
      11. Iar se tine compresorul cu axul inclinat un pic spre sus, si cu un ciocan de cauciuc se preaseaza fulia la locul ei.
      12. Se monteaza inelul de siguranta ( cel de arbore)
      13. Se pun saibele distantier pe ax
      14. Se monteaza platoul ambreiaj, atentie are canal de pana, merge montat si cu mana.
      15. Acum se fixeaza comresorul la locul lui, se pun cele 4 suruburi, se strang
      16. Se pune piulita axului.
      17. Se monteaza cureaua de accesorii
      Last edited by is40gan; 7 October 2013, 06:30.

      Comment


      • Am facut si eu un schimb de ulei luna trecuta(la reperezentanta) masina a facut 4 ani in iulie si am 37000 Km parcursi si m-au zapacit aia de cap schimba distributia ca nu e de joaca. De schimbat o schimb anul asta dar nu cu piesele lor imi cereau 600 de ron pentru doua curele daca schimbam si pompa de apa ajungeam la 1000 de ron la pretul asta cumpar doua kituri(se gasesc in magazine, de origine la pretul de 500-550 ron depinde si ce oferta prinzi) i-am rugat sa imi verifice distributia sau ma rag ceva acolo si mi-au spus ca nu se poate cred ca m-au pacalit.

        Comment


        • Distributia nu inseamna doar 2 curele.

          La 4 ani si 37k, cred ca mai merge un an.

          Comment


          • Originally posted by Hemstockk View Post
            i-am rugat sa imi verifice distributia sau ma rag ceva acolo si mi-au spus ca nu se poate cred ca m-au pacalit.
            Nu exista in terminologia acceptata a reprezentantelor, in general a unui service care se respecta, formularea "verificare distributie", asa ca nu te-a pacalit nimeni. Cum crezi ca ar putea cineva sa-si dea seama cat mai tine sau nu o curea si apoi demontare si remontare curele, NU prea se practica.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • 10 milioane,incredibil.

              Comment


              • Pai nu e deloc incredibil, kitul de distributie ti-l vand cu 200, kitul de accesorii cu 300, pompa de apa cu 300, manopera 200.....
                Mai e si antigelul 3 litri, la 25 de lei /litru plus apa distilata.

                Vrei distributie, chiar de o faci pe genunchi in spatele blocului-> costa! Mai putin, dar gratis nu e, in niciun caz.

                Comment


                • Uite, eu am facut-o in spatele blocului si nu ma costat decat 65 roni cureaua de distributie.(conty)
                  La 37k chiar nu are rost sa schimbi pompa de apa.

                  Comment


                  • Uite, eu am facut-o in spatele blocului si nu ma costat decat 65 roni cureaua de distributie.(conty)
                    La 37k chiar nu are rost sa schimbi pompa de apa.
                    Daca pentru tine distributia se rezuma la un rahat de curea, nu mai induce in eroare si pe altii.

                    Distributie partiala inseamna curea distributie+role si cureaua de accesorii.

                    In carnetul de intretinere se recomanda si schimbarea rolelor de la accesorii, nu doar cureaua, dar nah, cand nu ai bani pui doar curea noua.

                    Cu pompa sunt de acord cu o conditie: sa nu cumva sa prezinte scurgeri/depuneri. Ca poate sa prezinte asa ceva si la 10k, nu neaparat la 47k.
                    Last edited by mr.K; 7 October 2013, 14:55.

                    Comment


                    • Originally posted by is40gan View Post
                      Cati km are cureaua de accesorii? Alta problema ar putea fi rulmentul fuliei,dar pe langa joc ar trebui sa ai un zgomot/fluierat cand AC nu lucreaza.Dar mai bine mergi la un atelier de reparatii compresoare AC si va lamureste imediat.
                      Profesore/conferentiar/doctor cum le zice sefu meu (business unit manager) la unii ca tine, la intalnirile zilnice cu el dupamasa ca sa afle el statusu la ce lucram!
                      Deci domn' profesor, chiar eu am avut problema ce zici tu mai sus , cu o saptamana inainte sa ma prezint la service sa schimb ce aveam deja cumparat de 5 luni, si am asteptat primavara(aveam 29500km cand le-am schimbat, asta la un logan fabricat dec 2005 cumparat in aprilie 2006). Anume: kit distributie SKF format din: curea distributie,rola,pompa de apa (sfatuit inainte sa le cumpar pe toate,indiferent marca, de un meserias de incredere si nu ciubota de la dacoserv(cel mai bun din tot serviceul)
                      la accesorii de la mine citire kitu complet skf cu tot, atat cureaua cat si rola mobila si ansamblul cu cealalta rola. Ma refer la fix ce a pus fabrica cand a exchipat acest motor, mai ales ca e cu AC
                      am schimbat in plus celebrul pinion de antrenare pompa de ulei prin lantul din baia de ulei si simeringul de distributie cat si garnitura de baie de ulei (Victor Reinz)
                      Efectul scontat: totul a functionat mai bine decat fabrica, fara nici un zgomot, fara nici o pata de ulei.
                      Deci nu trebuie pus omu sa repare compresorul de AC
                      Pacat ca nu are multiquote ca la alte forumuri si acest forum
                      Si da! are dreptate Mr.K ce spunea ce o sa citez mai jos . Mult respect pentru el ca invata oamenii de bine, daca pompa de apa curge chiar si la 10 mii, trebuie sa o schimbi, iar distributia si accesoriile nu se reduc numai la curele .

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Daca pentru tine distributia se rezuma la un rahat de curea, nu mai induce in eroare si pe altii.

                      Distributie partiala inseamna curea distributie+role si cureaua de accesorii.

                      In carnetul de intretinere se recomanda si schimbarea rolelor de la accesorii, nu doar cureaua, dar nah, cand nu ai bani pui doar curea noua.

                      Cu pompa sunt de acord cu o conditie: sa nu cumva sa prezinte scurgeri/depuneri. Ca poate sa prezinte asa ceva si la 10k, nu neaparat la 47k.
                      Ce pacat ca nu suporta multi quote




                      Suporta, dar nu stii tu.
                      Last edited by Niki; 8 October 2013, 10:17. Reason: Automerged Doublepost
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Nu exista in terminologia acceptata a reprezentantelor, in general a unui service care se respecta, formularea "verificare distributie", asa ca nu te-a pacalit nimeni. Cum crezi ca ar putea cineva sa-si dea seama cat mai tine sau nu o curea si apoi demontare si remontare curele, NU prea se practica.
                        Chill ca nu l-am pus pe ala sa imi dea cureaua jos eu doar l-am intrebat daca se poate observa ceva(stiu ca intentia unui service e sa iti ia bani desi intrad in alta discutie producatorul recomanda curelele pana la maxim 6 ani dar dacia ca sa faca profit baga faza cu 4 ani) si oricum intentionez sa o schimb pana la sfarsitul acestui an daca scrie in carte 4 ani sau 60000 asa facem. Dar nu cumpar de la ei kitul complet ca prea e piperat.
                        Last edited by Hemstockk; 7 October 2013, 23:49.

                        Comment


                        • Originally posted by Leo0608 View Post
                          Deci nu trebuie pus omu sa repare compresorul de AC
                          Pacat ca nu are multiquote ca la alte forumuri si acest forum


                          Ce pacat ca nu suporta multi quote
                          Nustiu ce treaba are pinionul tau de la pompa de ulei cu jocul fuliei AC.


                          slim_daddy40 spune "compresorul AC are o usoara miscare de oscilatie (ca si cum ar fi o roata de bicicleta putin ovala" ... referire la fulia AC
                          Ti se pare ca am pus omul sa repare compresorul? Daca nu ii da de capat, e mai bine sa-i spuna un meserias exact despre ce e vorba si ce solutii are pentru remediere.

                          Comment


                          • Pompa mea de apă Febi a cedat după 44000 km (și 3 ani jumate). La 4-5 zile, trebuia să reumplu vasul de expansiune. Prin urmare, am fost nevoit să schimb nu doar pompa ci și distribuția. Am ales o pompă Hepu și separat, un kit Gates (cu rolă Koyo). Manopera a fost 240 de lei la Dacoserv Sălaj. Nu am schimbat deocamdată și cureaua de accesorii dar, așa cum e bine știut, o dată demontată trebuie și ea înlocuită.
                            sigpic

                            Comment


                            • Vezi de treaba, o sa tina cureaua de accesorii mult si bine.
                              [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                              Comment


                              • De unde rezulta ca pompa de apa originala Pierburg merita banii. N-am auzit de vreuna cedata mai devreme de 90k si inca mai tineau.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google