distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am schimbat si eu distributia acum cateva zile , am 84.000km si 4ani +/- 5 zile.
    Desi stiu ca suna ciudat , inainte sa schimb distributia aveam un mic "tremurat" in motor la relanti , care acum a disparut . Motorul parca toarce mai frumos la relanti si in mers .. (poate o fi efect placebo , nu stiu ) .
    Cureaua de distributie mai tinea , mi-a zis mecanicul ca mai tine dar mi-a spus ca nu imi garanta ca mai tinea mult . Pompa de apa se prezinta bine , mai tinea 1 distributie , dar am schimbat-o si pe ea .
    Rola de la cureaua de distributie avea un mic "joc" lateral .
    Kitul de accesorii a fost schimbat si el , cureau de accesorii zic eu ca se prezenta mai prost decat distributia , pentru ca nu este acoperita , fiind mai expusa la apa. Daca o indoiam pe partea unde are caneluri se vedeau mici rupturi .
    Urmatorul schimb va fi la 60.000km , pot spune ca este oarecum riscant sa o schimbi la 90.000km in conditiile in care mergi cu masina (eu fac naveta , din 2010 februarie pana acum am facut cei 84.000km ) .
    Ca si pret + manopera . Undeva la 1100ron cu piese renault si antigel dacia + atentia la mecanic.
    Ce mai recomand la dieselari si la oricine schimba distributia , verificati termostatul cum se prezinta . Eu il am pe al meu crapat , si acum alti bani , alta distractie ....

    Comment


    • pai si pierzi antigel pe la el?
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • Da , pierde antigel , picura putin cate putin . Imi pare rau ca nu l-am schimbat pe garantie ca el pierdea de ceva timp , dar meseriasii nostri au schimbat capacelul de ventil , punand altul cu garnitura de cauciuc , si aveai "falsa" impresie ca nu mai pierde , dar el pierde exact sub el... Pe origine e 210ron , calorstatu e 124 , inca sunt in dubii de care sa iau . Cred ca o sa merg pe cel de origine...

        Comment


        • La 60000 km am schimbatconform cartii pe linga ulei,filtru ulei si aer urmatoarele:bujii, curea accesorii si filtru benzina. Se pare ca pentru motorul 1.6 16v 105 cp euro 5 la care revizziile se fac la fiecare 20000 km schimbarea distributiei se face la 120000km.

          Comment


          • Originally posted by gion View Post
            pentru motorul 1.6 16v 105 cp euro 5 la care revizziile se fac la fiecare 20000 km schimbarea distributiei se face la 120000km.
            Un document, un link, ceva, unde se regasesc cele scrise de tine, ne dai si noua?

            Comment


            • Dovada !! Colegul are dreptate in legatura cu intervalul de schimb la motorul de 1.6 16v
              Attached Files
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Interesant.
                Vad ca si filtru' de benzina are acelesi intervale de schimb, spre deosebire de "alea vechi", unde scria "pe viata".

                Comment


                • Ca sa vezi, deci exceptand 1,2 16v la celelalte motoare au ajuns si ei la concluzia ca trebuie sa dubleze nr. de km. initial care era la ph1, din ce an e carnetul ala de intretinere?

                  Comment


                  • Originally posted by Kojak View Post
                    Interesant.
                    Vad ca si filtru' de benzina are acelesi intervale de schimb, spre deosebire de "alea vechi", unde scria "pe viata".
                    E vorba de filtrul de benzina exterior, altul decat cel integrat pompei din rezervor.
                    Care o fi fost logica, extinderii perioadei intervalului de schimb a distributiei la motoarele, E5, numai cei de la Dacia stiu.
                    Last edited by IancuMIC; 11 December 2013, 20:47.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      E vorba de filtrul de benzina exterior, altul decat cel integrat pompei din rezervor.
                      Care filtru de benzina exterior nu exista la loganele "vechi".

                      Comment


                      • Originally posted by Cromatic View Post
                        Ca sa vezi, deci exceptand 1,2 16v la celelalte motoare au ajuns si ei la concluzia ca trebuie sa dubleze nr. de km. initial care era la ph1, din ce an e carnetul ala de intretinere?
                        Asa e cartea si la mine ca in poza. Explicatia numai dacia o stie. Poate din 2011 incepand cad s-a mai pus 1.4 numai pana prin martie-aprilie astia cu 1.2 vor fi mai multi si trebe fripti...
                        Tocmai de aia nu o sa schimb distributia de fabrica la 60k.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Care o fi fost logica, extinderii perioadei intervalului de schimb a distributiei la motoarele, E5, numai cei de la Dacia stiu.
                          dar 60 de mii sau 4 ani cand producatorul curelei o garanta 120 jdamii ce logica avea? ca aia cu schimbul bateriei din cheie la doi ai....
                          [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                          Comment


                          • Prafu de la noi de pe curea.

                            Comment


                            • Chiar? O fi mai mult praf la noi ca in Libia, Egipt, India, etc.
                              [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                              Comment


                              • La diesel la ce intervale se schimba acum distrbutia? 4 ani sau 80 000? Asa am vazut ca au schimbat la un duster dci in servis

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google