distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am si eu o intrebare daca nu va suparati; in martie 2010 am luat un logan laureate kiss fm 1.4. benzina,si in 25.05.2014 trebuie sa merg la itp si ulei,filtre si tot ce e necesar la un kilometraj de 40500 km (mentionez ca garantia a fost extinsa la 3+1 ani)adica in martie a iesit din garantie si domnu de acolo a zis ca trebuie inlocuit si distributia si pompa si m-ar costa in jur de 1600 si cu itp-ul 80 in total de 1680 lei.e mult ,e putin ce ziceti?????


    Va multumesc!!!

    Comment


    • distributia si pompa si m-ar costa in jur de 1600
      Cu piesele de la ei, asa te costa.

      Cu piese de origine cumparate de tine si cu manopera la ei~900 de lei.

      Comment


      • Ia piese de origine (exclus reprezentanta) si schimba-le la ei (reprezentanta)

        Iesi sensibil mai ieftin si beneficiezi fix de aceasi garantie ca si cum ai merge cu "pachetul complet" la reprezentanta, adica 3 luni mana de lucru si 12 luni piesele.

        Comment


        • pai de la ei din reprezentanta sunt toate eu doar duc masina ....(si banii).....

          Comment


          • n-ai inteles.

            ai la alegere 2 alternative ptr. a beneficia de aceleasi condtii de garantie (piese + manopera):

            1. cu piesele luate de tine dinainte (deci NU de la ei din reprezentanta) dar cu mana lor de lucru.
            sau
            2. cu piesele luate de la ei (doar din reprezentanta unde ai intervantia), inclusiv cu mana lor de lucru.

            diferentele dintre cele 2 variante...mici, "doar" cca. 5-600lei...your choice!
            Last edited by Kojak; 15 May 2014, 15:27.

            Comment


            • Multumesc pt raspuns! Am inteles acum cum sta treaba si care este diferenta dintre kitul de accesorii si kitul de distributie. Am 52600 km si 4 ani iar la anul vreau sa schimb si eu distributia, intentionez sa iau pachetul complet adica kit de distributie, pompa de apa si kit de accesorii, am vazut pe net la 500 si ceva si vreau sa fac schimbul in regie proprie. Dupa exemplul dat de Urs pe care tin sa-l felicit, tot de la el am invatat sa reglez si culbutorii si sunt convins ca o sa reusesc si cu distributia.

              Comment


              • Daca tot vrei sa te apuci singur de treaba, ar fi bine ptr. "sanatatea" masinii, sa mai ai pe cineva langa tine care a mai facut treaba asta.
                Last edited by Kojak; 15 May 2014, 23:32.

                Comment


                • atentie ce kit de distrubutie cumparati pt ca incepand din 2010 au schimbat oarece piese si distributia nu mai este la fel ca la modelul mai vechi de 2010

                  Comment


                  • Poti detalia?

                    Comment


                    • foarte multe detalii nu stiu dar am un prieten care e sef de service la un autorizat dacia si el mi-a spus ca a patit la un logan din 2010 sa nu se potriveasca piesele ca cica e modelul nou de distributie.
                      cel mai bine e sa faci comanda dupa codul sasiului sau dupa ce desfaci distributia ca sa vezi sigur ce trebuie si oricum e dublu la pret fata de modelul vechi:vreo 500 la reprezentanta(fara manopera) si 300 pe forum sau pe daciashop sau piesenet

                      Comment


                      • Bine ca ai spus, o sa sun la dacia sa vad ce piese se potrivesc la mine sa nu ma trezesc ca cumpar ce nu trebuie. Multumesc!

                        Comment


                        • Difera rola intinzatoare. Dupa 2010 distributia se tensioneaza singura cu ajutorul acelei role , de aceea e mai scumpa , dar cred ca se schimba la 90.000 km nu la 60.000 ca cea veche.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Si cum sa stiu eu ce model am, eu banuiesc ca am modelul vechi de logan, cred trebuie sa sun la dacia. Eu am cumparat-o pe 7 aprilie 2010, ar fi bine sa schimb la 90000.

                            Comment


                            • Eu am masina din 10 martie 2010 si am distributie noua iar chestia cu schimbarea la 90000 nu am auzit-o dar in cartea mea scrie ca se schimba la 4 ani sau 60000 km.oricum am de gand sa mai astept pana o schimb ca am deabi vreo 50000 acum si am o cheltuiala cu bieletele

                              Comment


                              • De unde stii ca ai la masina ta distributie noua?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google