distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-am pus si eu problema distributiei - am 35000km si 7 ani . Problema studiata STIINTIFIC arata cam asa : Firma producatoare pune doua conditii : 4 ani SAU 60000km asta inseamna ca este pregatita pentru scenariul in care clientii vin cu AMBELE , adica de fapt fiecare din elemente are listata doar 50% din adevarata durata de viata . Teoria lor suna ca o curea forjata 25 zile la 100+ grade (60000km facuti incontinuu ) imbatraneste cam la fel ca una lasata la temperatura mediului timp de 4 ani ignorand faptul ca imbatranirea e un proces unic nu doua elemente ce ajung concomitent la limite . Temperatura este factorul principal care face diferenta - puteti sa va ajustati calculele personale apreciind si diferentele intre o masina tinuta la soare 4 ani in Africa vs sub copac in Romania - fabricantul ia in calcul conditiile extreme ca n-are de pierdut nimic daca schimbati prematur cureaua . In concluzie in cazul meu in sfarsit se impune schimbul PREVENTIV al curelei de distributie . Diversele povesti miraculoase / de groaza trebuiesc citite prin prisma curbelor gauss

    Comment


    • Teoria lor suna ca o curea forjata 25 zile la 100+ grade (60000km facuti incontinuu ) imbatraneste cam la fel ca una lasata la temperatura mediului timp de 4 ani ignorand faptul ca imbatranirea e un proces unic nu doua elemente ce ajung concomitent la limite .
      Cand o forjezi, nu imbatraneste, ci se uzeaza, si se pune si problema rolelor.
      Cand ai luat masina doar ca sa ocupi un loc de parcare, imbatraneste cureaua.
      Last edited by mr.K; 28 September 2014, 12:26.

      Comment


      • Ce politica?
        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

        Comment


        • Originally posted by aleczs View Post
          Am un logan 1.4 din 2005 si 53 mii km, nu i-am schimbat distributia pana acum desi a facut 9 ani. M-am gandit daca ar fi o idee buna sau rea sa-i schimb decat cureaua de accesorii si cea de distributie ? Acestea imbatranesc o data cu trecerea timpului. Masina o am intretinuta, iar cureaua de accesorii nu prezinta ,,imbatraniere,, O distributie completa cap coada+manopera etc.. face cam mult totusi.. raportand la valoarea unui logan vechi de 9 ani.
          Este o idee rea, din punctul meu de vedere.

          Schimba kit-ul de distributie si cel de accesorii.

          Iti recomand reprezentantele Dacia (pentru piese si manopera) dar numai in perioadele in care au promotii la aceste operatii.

          Comment


          • La mine schimbarea distributiei cf cartii este 90.000km (au crescut limita!) sau 4 ani. Trebuie sa merg cat de curand la revizia de 60.000km si are 3 ani masina, mai am un an de garantie si ma gandesc s-o schimb cam la 80.000km aproape de a iesi din garantie. Ce spuneti sa schimb preventiv acum?

            Comment


            • Originally posted by abc View Post
              Este o idee rea, din punctul meu de vedere.

              Schimba kit-ul de distributie si cel de accesorii.

              Iti recomand reprezentantele Dacia (pentru piese si manopera) dar numai in perioadele in care au promotii la aceste operatii.
              A fost promotie luna trecuta, 50% reducere la distributie.
              Last edited by aris86; 7 October 2014, 09:55.

              Comment


              • Originally posted by brasil View Post
                La mine schimbarea distributiei cf cartii este 90.000km (au crescut limita!) sau 4 ani. Trebuie sa merg cat de curand la revizia de 60.000km si are 3 ani masina, mai am un an de garantie si ma gandesc s-o schimb cam la 80.000km aproape de a iesi din garantie. Ce spuneti sa schimb preventiv acum?
                De ce? Preventiv, doar vei scapa de niste bani, care nu-s putini.
                Garantie vrei primi si pentru noua distributie.

                Comment


                • Cine ma poate lamuri si pe mine in legatura cu o problema?

                  Azi am facut revizia Loganului meu, 1.6 mpi, (60k km) , schimbat ulei, filtru aer, filtru habitaclu, filtru ulei si filtru benzina + placute frana = 247 lei. Cu manopera am ajuns la 300 (in conditiile in care in reprezentanta saream lejer de 7 milioane pentru operatiunea asta).
                  Uitandu-ma peste cartea de intretinere, din lipsa de ocupatie, mi-au sarit in ochi urmatoarele lucruri:
                  - cureaua de accesorii ( la acel magazin imi daduse codul 4PK718 - e bun? - model cu aer conditionat, servo)
                  - in ce priveste distributia, de ce apare in carte ca se schimba cureaua la 120 k pt motorizarea K7M?
                  - la cati km se face normal distributia si ce anume implica ( piese/costuri).

                  Va multumesc pt rabdare si pentru eventualele raspunsuri.

                  PS: Vad pe net ca un kit de distributie ajunge la 580 ron. Mie in service Dacia, unde am mers sa solicit informatii, mi-au zis azi ca imi poate schimba distributia cu 500 ( manopera inclusa). doresc.
                  Attached Files
                  Last edited by 30_VLD; 7 October 2014, 21:02. Reason: poza + update

                  Comment


                  • 4PK718 inseamna curea cu 4 canale si 718 mm lungime - nu este buna pentru masinile cu ac si servo.

                    Tie iti trebuie 5PK1750.

                    Comment


                    • Aia mi-au cautat dupa seria la sasiu, in softul lor iar rezultatul a fost 4PK718 - Explicatii cum ca servo ar fi electric, si A.C. are cureaua lui ( nu am fost atent la explicatii, recunosc, am retinut doar fragmente). Deci cureaua de accesorii am rezolvat ( Multumesc colegului Cromatic). Ramane problema distributiei!!!

                      Comment


                      • Ceea ce am spus eu e valabil pentru masinile care folosesc o singura curea pentru ac, servo si alternator (1,4 si 1,6 mpi).

                        Comment


                        • PS: Vad pe net ca un kit de distributie ajunge la 580 ron. Mie in service Dacia, unde am mers sa solicit informatii, mi-au zis azi ca imi poate schimba distributia cu 500 ( manopera inclusa). doresc.
                          De la vorbe pana la fapte....ai vreo oferta scrisa/mail de la ei cu ce anume iti schimba in aia 500 de lei?

                          Variante de motor nou la oferta, in cazul ca ar crapa distributia si nu agream rectificari de chiuloasa, schimbare supape etc.

                          Exemplu:
                          MOTOR K7J 710-4,034 lei
                          Last edited by mr.K; 8 October 2014, 08:18.

                          Comment


                          • Voi solicita maine mai multe detalii, azi e tarziu deja. Oricum, daca cineva ma poate lamuri in legatura cu schimbarea distributiei la motoarele K7M. E adevarat ca se face la 120 mii?

                            Comment


                            • In Romania la 60 000 sau 4 ani.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Adica, in Romania? Atunci de ce in carte, in poza atasata, arata cei 120 mii? Eu deja am 61 mii, acum vroiam sa vad daca trebuie sau nu schimbata. Pentru ca deja ma sperie sfaturile inginerilor, distributia + pompa apa + accesorii + bujii = o caruta de bani.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google