distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am ajuns cu masina la 90.000 km.Astazi mi am schimbat Kit de distributie.Pot sa afirm cu tarie ca ;
    Toti detinatori de Logan care nu forteaza masina (de la 60-70.000 km in sus) pot sta absolut linistiti in privinta distributiei pana la 90.000 km.Cureaua a ramas tensionata corect si nu am remarcat o slabire a curelei datorita uzuri peste limita celor 60.000km.Pompa de apa nu are pierderi,cureaua de accesorii am schimbat o.Rolele (galetii) nu sunt uzate nici dupa acesti km.
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • @adonis33 : Salut! Din ce an este masina ta?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • si daca intr-un moment de nebunie o fortezi..si crapa.. ce faci ?
        sigpic

        Comment


        • Am schimbat si eu distributia(curea+rola de origine 140 lei) acum o saptamana. Avem 4 ani si 70 000km. Cureaua arata ok la prima vedere, dar mecanicul mi-a aratat ca daca o indoi(rasucesti) se vad crapaturi. Am schimbat si cureaua de accesorii(40 lei originala). Mecanicul zicea sa schimb si rolele de la accesorii, dar cand am vazut preturile m-am razgandit imediat. Oricum daca s-ar rupe cureaua sau rolele de la accesorii nu se intampla nimic grav. Nu mai incarca bateria, tragi greu de volan sau nu mai ai AC.
          Am un prieten taximetrist cu super nova. A schimbat prima curea distributie la aprox 200 000km pentru ca s-a rupt. La km astia a fost mai ieftin sa repare motorul decat daca ar fi schimbat curelele la timp. Asa a zis el.
          Nu fac liniute ca nu am cu ce...

          Comment


          • @adonis33: poate sa te tina 90.000 si poate sa nu te tina. e cam la noroc treaba
            Don't touch! Never ever steal
            Unless you're in for the kill

            Comment


            • Originally posted by mihaimgm View Post
              Am schimbat si eu distributia(curea+rola de origine 140 lei) acum o saptamana. Avem 4 ani si 70 000km. Cureaua arata ok la prima vedere, dar mecanicul mi-a aratat ca daca o indoi(rasucesti) se vad crapaturi. Am schimbat si cureaua de accesorii(40 lei originala). Mecanicul zicea sa schimb si rolele de la accesorii, dar cand am vazut preturile m-am razgandit imediat. Oricum daca s-ar rupe cureaua sau rolele de la accesorii nu se intampla nimic grav. Nu mai incarca bateria, tragi greu de volan sau nu mai ai AC.
              Am un prieten taximetrist cu super nova. A schimbat prima curea distributie la aprox 200 000km pentru ca s-a rupt. La km astia a fost mai ieftin sa repare motorul decat daca ar fi schimbat curelele la timp. Asa a zis el.
              de unde ai luat piesele de origine la banii astia?sau te ai descurcat cu mecanicul si manopera cat te a dus?

              Comment


              • Salut la toti loganistii! Eu cu dci-ul am 52000 km si incep sa ma gandesc usor usor la distributia care "trebuie" schimbata la 60000, insa ma tot nelinisteste o problema. De ce in cartile tehnice ale Daciilor vandute in afara scrie ca distributia se schimba la 130.000km??????? Mentionez ca eu am schimbat o data distributia la 7.000 km deoarece curgea in draci (problema acestor motoare cand sunt noi), operatiune facuta in Italia, iar mecanicii de aici mi-au zis sa stau linistit pana la 120.000 km daca vreau sa nu arunc banii in zadar. Si intr-adevar citind pe forumurile Dacia italiene aflu ca intr-adevar multi care au ajuns deja la limita de kilometri au schimbat-o la 110000 - 120000km. Eu acum ce sa cred: 1) masinile se construiesc cu piese diferite in functie de tara de destinatie; 2) ori pentru romani e o "oferta speciala" de cheltuit ceva bani la 60000km. Astept un sfat de la voi!

                Comment


                • pret

                  Originally posted by bc20dfg View Post
                  stie cineva de unde pot cumpara kit distributie si pompa pt apa mai ieftine in iasi?eventual un service mai bun?multumesc mult!
                  Incearca la BRAS, au preturi bune. Iar distributia, cu toate cele "bune" pe care le am de zis la adresa CAREMIL, eu am facut-o la ei dintr-un motiv: aveau un pret la manopera foarte convenabil. La service-uri de cartier cereau tot atat, asa ca am ales sa rezolve pb pe cei care au facut de mai mult eori asta. Bafta!

                  Comment


                  • Originally posted by mariusnicolae View Post
                    exact in situatia asta sunt si eu
                    am masina de 5 ani(octombrie 2004) dar am doar vreo 26.000 km
                    oricum m-am cam speriat si la vara o sa-mi schimb distributia, dar chiar sunt curios care ar fi acest raport de uzura
                    cunosc persoane cu masini din 2002 care nu au schimbat distributia, dar nu vreau sa incerc si eu pe pielea mea
                    Eu am avut un olcit ce l-am dus la rabla saptamina asta avea pe el curele PIRELI care erau puse pe el din 1996 deci de 14 ani si aveam cu aceste curele 70 000 km si vreau sa spun ca curelele erau imbicsite de ulei de motor de la semeringu de distributie

                    Comment


                    • Are cineva un tutorial de schimbarea distributiei ? sau detalii rog sa posteze la How to

                      Comment


                      • Originally posted by johan View Post
                        Are cineva un tutorial de schimbarea distributiei ? sau detalii rog sa posteze la How to
                        da, am eu unul destul de detaliat as zice. am schimbat si eu kitu de distrubutie la un logan 1,4 fara aer conditionat. operatiunea e chiar foarte simpla, Kitul a fost cel german de la Flennor care a costat 180 de ron la un service, e posibil ca sa-i mai fi pus baietii un adaos sau un discount, depinde de norocul fiecaruia. Am avut undeva la 71 700 de kilometri si mecanicu mi-a zis ca arata bine cureaua folosita si inca mai mergea vo 15 000. Acum nu stiu daca in alte serviceuri se foloseste ceasul comparator pentru compensarea intinderilor din curea, cat si frecventiometrul pentru masurarea tensionarii.

                        Comment


                        • Am schimbat distributia la al meu 1.4, cu piese luate de la daciashop, mai exact curea Contitech si rola Mapco. Pe langa astea am mai schimbat si cureaua de accesorii, marca Gates. Masina are 47000 km si 5 ani si 3 luni. Cureaua de distributie era buna, nu prezenta semne de uzura, la fel si rola, mecanicul a spus ca mai mergeau, dar cand e sa plesneasca, plesneste fara avertisment.
                          Zambeste, maine poate fi mai rau!

                          Comment


                          • Schimbat distributie Logan 1.4 Laureat 2005, 57.300 km
                            Service Florirolf Giurgiu
                            Kit distributie + pompa de apa + curea accesorii= 435 Ron
                            Manopera=230 Ron
                            Total=635 Ron
                            Curele Gates, rola Ina, pompa apa Garf, piese luate de la service.
                            Garantie 60.000 km.
                            Curelele vechi aratau foarte bine.
                            Foarte multumit cum au lucrat, timp efectiv in service 2 ore, am stat langa masina.

                            Comment


                            • salut colegii am si eu o rugaminte la voi , am un logan 1,6Mpi din 2005 si am 35000km si ar cam trebuii sa-i schimb distributia pentru varsta (4ani) si nu prea stiu ce trebuie sa-i schimb : curea , rola , pompa de apa , antigel . . . ar mai fi ceva? si daca ati putea sa-mi recomandati si mie un service bun si ieftin in bucuresti . va multumesc colegii

                              Comment


                              • Kitul de distributie si kitul de accesorii. Galetul intinzator de la cureaua de accesorii si cu pompa de apa nu e cazul sa le schimbi daca ai doar 35 000km.
                                Ca service, recomand Dacoserv militari, pot sa zic ca e mai ieftin decat concurentii sai. Din ce am vazut eu in alea doua dati cand am fost la ei si din ce am auzit de la altii care au trecut pe acolo, e foarte bun.
                                Daca nu ai schimbat placutele de frana pana acum, e posibil sa trebuiasa schimbate si alea.
                                Bafta!
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google