distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La diesel am inlocuit si pompa de apa cand am inlocuit distribuția.Am parcurs 90 000km fara probleme cu fiecare distribuție.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Sansele ca pompa sa duca 2 distributii sunt mai mici ca in cazul unei singure distributii.
      Nu merita complicatia, indiferent cat de bine se face lucrarea. Nu are legatura calitatea manoperei la distributie cu faptul ca rulmentul pompei lucreaza cat e motorul in functiune, nu cu cati km parcurgi de fapt.
      ......................
      Sansele sa mearga ok pompa de apa doua distributii sunt infinit mai mari decat sa ai sansa sa-ti pice intre distributii.
      Merita sau nu sa tii pompa originala la primul schimb de distributie, ramane la hotararea fiecaruia.

      Are legatura foarte mare cum se face lucrarea.
      Ti-a strans mai mult decat trebuie cureaua (cazul mpi fara intinzator automat), prima afectata e pompa de apa.

      Comment


      • La Logan 1.4 fara aer conditionat si fara servodirectie pentru a schimba cureaua si eventual rola de la distributie trebuie demontata cureaua de la alternator?

        Comment


        • Da..................

          Comment


          • Astazi am schimbat si eu in service la loganul personal (1.6_16v): kit distributie, kit accesorii, pompa apa si antigel la 103.000 km si aproape 5 ani.
            Toata treaba m-a ajuns 1040 lei (piese de origine si montaj in service de cartier).
            Tot ce s-a scos pe masina era ok, nu se stie cat mai duceau, pompa de apa nu curgea, ce am observat, pe distributia de prim montaj rolele de la kitul de distributie erau din metal fata de cele montate ulterior care parca sunt dintr-un plastic.
            Inainte aveam un zornait metalic cand era subturata, dupa schimbarea distributiei a disparut acel zgomot. Posibil sa fi fost de la rolelel metalice(joc, sau mai stiu ce)?
            Si inca ceva, fulia de la alternator este dintr-o bucata(metalica), nu are acel cauciuc. O fi de-aia buna?

            Comment


            • Buna seara , tot la dvs ma intorc pentru un raspuns avizat...Mi-am "facut temele" am cercetat in marea de raspunsuri a topicului dar nu sunt pe deplin lamurit.Am mai pus intrebarea aceasta mai demult si am fost sfatuit corect, motiv pt care va multumesc.Sa trec la subiect : Detin un Logan Ph2 - an de fabricatie 2009 , 1,4 MPI, fara dotari ; a stat vreo 3 ani in parcare , sub soare , l-am preluat cu 2000 km in 2013 , a vazut doar o revizie la Dacia , a doua i-am facut-o eu citind tot pe acest forum despre mentenanta .(a iesit din garantie ,si nu am facut multi km cu ea).Acum am vreo 24.000(speram sa fac mai multi ,in schimb am facut 'ani').Merge perfect , am schimbat baterie , filtrul de aer, ulei , bujii, lichid de frana , antigel.Cat de urgenta credeti ca este schimbarea distributiei?Nu prea circul cu ea in oras (Bucuresti - un trafic de toata frumusetea) , dar cand mai ies inafara la calatorii mai lungi imi place sa o calc ...Mai sunt si cauciucurile pe lista , + o fixatie de-a mea sa-i vopsesc barele . Dvs cat ati mai lasa-o in conditiile acestea?Stiu ca se poate distruge motorul , asa ... puf, dar , cum sunt si alte cheltuieli financiare...
              Cauciucurile prezinta ceva crapaturi (marca Continental - montate din fabrica), nu sunt tocite cine stie ce , dar aparent datorita trecerii anilor , au imbatranit si au aparut crapaturile , acum nu stiu in ce conditie se afla distributia; m-am uitat la cureaua de la alternator , pare in regula.
              Last edited by Ozzzi3; 21 June 2015, 22:17.

              Comment


              • Las-o pana la 6 ani oricum nu vei atnge km... nu are voie sa cedeze cureaua originala

                Comment


                • fiind din 2009 eu zic ca are deja sau se apropie de 6 ani.
                  e prea ieftina distributia ca sa risti sa stai mai mult de 6 ani.
                  numai beleaua daca te-ar lasa pe cine stie unde, ma refer platforma, te ar costa cat costul unei distributii.

                  eu as schimba-o nu urgent dar cu prima ocazie cand vei avea resursele necesare.
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Originally posted by Drogas View Post
                    Las-o pana la 6 ani oricum nu vei atnge km... nu are voie sa cedeze cureaua originala
                    Si daca cedeaza ii platesti tu reparatia? Ca Dacia sigur nu da garantie de 6 ani la nici o distributie.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Dacia in general, si daca da garantie in multe cazuri e pe hartie, dar asta nu inseamna ca daca nu ai garantie nu se poate circula cu masina.

                      Am schimbat eu la fostul logan ( curea de 3 ani jumate si 27000 de km -uzura spre 0)- cauza de pinion Sinterom.
                      La a4 b6 i-am schimbat distributia luna trecuta la 2 ani de la achizitie- fostul proprietar a schimbat doar cureaua in 2010 asadar curea de distributie de 5 ani (35.000km)+ role intinzatoare, piston hydraulic originale ale masinii (14 ani), pe partea de accesorii era totul din fabrica si uite ca nu a murit...

                      Asadar ce sanse sunt sa se rupa o distributie la 24.000 de km chit ca are 6 ani ? sanse mici...

                      Comment


                      • Eu il am pe socrul meu , are Logan 1.4 mpi 2006 , are 45-47.000 km si nu a schimbat distributia, accesoriile nici pana azi...
                        sigpic

                        Comment


                        • Pai, sa o tina sa faca macar 10 ani distibutia.
                          Daca ar fi vandabila masina, n-ar crede nimeni ca are doar atatia km.

                          Comment


                          • Eu am o matusa cu logan din februarie 2005, vreo 30000km cu distributia neschimbata , logan laureate. N-am mai stat de vorba de o luna cu dansa si cred ca a schimbat distributia intre timp dupa ce am bagat sperietii in ea cu costurile reparatiei unei curele de distributie rupte.

                            Comment


                            • O voi schimba pana la urma.Sa fiu sigur ca nu se intampla nimic.Sau cel putin sa am o oarecare siguranta.Mai am o mica dilema privind pompa de apa ; marea majoritate (din cate am citit) recomanda pastrarea pompei , cat timp e ok si nu are multi km masina.Altii au adaugat faptul ca pompa din fabrica ar fi de o calitate mai buna decat ceea ce gasim pe piata acum.Banuiesc ca strategia cea mai buna este sa iau un kit de distributie si in functie de ce gaseste mecanicul la fata locului ma voi decide si asupra pompei.Cat despre kituri m-am orientat spre kituri originale , OEM , daca tot dau un ban ...

                              Comment


                              • Pentru cei interesati de inlocuirea distributiei;
                                Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google