distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia cu încredere de la colegul @planetara sau de la piesenet.ro, în ce ordine preferi.
    Ambii vând repere 100% de origine, si sunt vanzatori de incredere, testat de n ori pe propria mașină. Dealtfel, sunt și singurii pe care-i recomand.
    Nu-ti recomand Dacoserv Militari. Mie mi-au dat chix cu un schimb de distribuție, au întins prea tare cureaua de distribuție și după cca. 10-15 mii de Km de la intervenție a inceput sa fluiere rulmentul pompei de apa, semn clar de început de sfârșit. Fa-ti manopra la niște meșteri competenți in care ai încredere, indiferent ca e reprezentanta sau alta forma de service auto.
    Cumpăra Kit urile integrale formate din accesorii, distribuție și pompa de apa.

    Bafta, ca succesu-i asigurat!
    Last edited by Kojak; 23 July 2016, 23:18.

    Comment


    • Originally posted by um2802 View Post
      - un sfat unde sa fac inlocuirea...
      Cineva zicea ca

      Originally posted by SCORPION21 View Post
      Mergi la Meridian Nord Pipera si oamenii de acolo te rezolva.Sunt foarte Ok.
      Eu sunt de parere ca e mult mai ok sa schimbi si pompa de apa.

      via Tapatalk

      Originally posted by SCORPION21 View Post
      Prima revizie la 10.000 KM la Meridian Nord Pipera. 250 Ron cu piesele si uleiul meu + montaj carenaje spate. Sunt foarte multumit ce cei de la Service care s-au comportat excelent. Recomand ++++.

      Ps . Nu fac reclama dar chiar mi-au placut cum au lucrat si cum s-au purtat cu mine si cu masina
      Last edited by Fanez; 23 July 2016, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Kit distributie de origine OEM Renault sau cum am vazut la alte magazine kit SKF / kit Contitech? (evident pret dublu, undeva pe la 500 lei 2 role / 1 surub / curea distributie)
        Referitor la accesorii : e suficient doar cureaua sau trebuie si rolele?

        Comment


        • Am zis kituri complete OEM, adica inclusiv role, etc.

          Comment


          • Bun, deci am lamurit ce schimb
            Intrebarea fundamentala : unde ?

            Comment


            • Vezi aici: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=5687

              Comment


              • Oameni buni, azi tocmai am aflat că fostul proprietar al Loganului meu (eu îl am doar de trei luni și jumate), când a schimbat ultima oară distribuția, n-a pus un kit original, ci unul marca Gates. Fostul proprietar nu mai știe exact când a schimbat distribuția, probabil că în 2014 sau începutul lui 2015 și mi-a spus, când am cumpărat mașina, să-i schimb distribuția la 100000 km (în prezent mașina are 87400).
                Având în vedere că nu-i distribuție originală, la ce ar trebui să mă aștept în viitor?
                Muțumesc.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Ca sa stai cu inima impacata si fara stres, schimb-o cât mai curând.
                  E bine ca nu e cea originala [emoji2] adica a fost schimbata.
                  Nu e problema ca nu e "de origine". Gates cica ar fi bune.
                  Last edited by Fanez; 14 September 2016, 18:56.

                  Comment


                  • Da, mea culpa, fiindcă am scris „originală” în loc de „de origine”.
                    Înainte de a mă interesa la fostul proprietar despre distribuție, vorbisem despre subiectul ăsta și cu un mecanic foarte bun pe care-l cunosc (e specializat în Logan, fiindcă a lucrat în reprezentanță Dacia mai mulți ani) și el, aflând de sfatul dat de fostul proprietar cu schimbarea distribuției la 100000 km, i s-a părut că ar fi cam prea repede schimbarea și și-a pus întrebarea dacă nu cumva kitul de distribuție nu este „de origine”.
                    L-am întrebat și pe el ce-ar fi mai bine să fac iar el mi-a spus că până anul viitor poate să rămână cel existent (dar, repet, când mi-a zis asta încă nu știam că distribuția actuală e Gates).
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Ai doua variante: o schimbi ca sa stai linistit sau o mai tii si stai stresat. Cati km avea masina când a fost schimbata? Daca a avut 50k sau mai multi, poti s-o schimbi la 100k.

                      Comment


                      • Nu stiu exact cati km avea masina la schimbarea distributiei, dar, cu o mare aproximatie, la o medie de cca. 13000 km/an (masina a fost fabricata in nov. 2009 si cumparata de fostul proprietar in feb.2010, avand in prezent 87400 km la bord) si luand in considerare variantele plauzibile cu schimbarea distributiei in 2014 sau 2015, rezulta ca ar fi avut undeva intre 65000 si 75000 km cand s-a schimbat. Oricum, anul viitor vreau s-o schimb cu una de origine, ca nu costa chiar o avere). Pana atunci, peste iarna nu voi face drumuri lungi, mi-am propus sa circul cuminte doar in oras, tinand cont de faptul ca e prima mea iarna ca posesor de permis si proprietar de Logan, ceea ce inseamna ca pana la primavara viitoare nu voi depasi 95000 km la bord.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Regula! Aceste cuvinte ar trebui batute in piatra pe Arcul de Triumf: Primul lucru pe care il faci dupa ce cumperi o masina sh, este s-o duci in service pentru revizie (ulei + filtre), distributie si verificat placute frana, chiar daca vanzatorul se jura pe ma-sa ca le-a schimbat in urma cu juma' de ora.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Mai ales daca vanzatorul nu prezinta facturi doveditoare pentru ce pretinde ca s-a facut la masina.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Chiar si cu factura doveditoare.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Regula! Aceste cuvinte ar trebui batute in piatra pe Arcul de Triumf: Primul lucru pe care il faci dupa ce cumperi o masina sh, este s-o duci in service pentru revizie (ulei + filtre), distributie si verificat placute frana, chiar daca vanzatorul se jura pe ma-sa ca le-a schimbat in urma cu juma' de ora.
                                Pai s-a facut revizie in service, ocazie cu care am constatat ca intr-adevar era schimbat recent tot ceea ce-mi spusese proprietarul (ulei, filtre, capete de bara, placute de frana si ceva rulmenti nu stiu de la ce), plus ca s-a verificat si directia. Fostul proprietar imi spusese la cumparare ca la inceputul anului 2016 a facut o revizie pentru ca urma ITP-ul in februarie, revizie la care s-au facut toate schimburile de mai sus. Cand mi-au confirmat cei de la service ca masina este intr-o stare foarte buna n-am avut motive de indoiala (ca o paranteza, cand am fost la RAR pentru identificare, meseriasul de acolo care s-a ocupat de verificarea masinii mi-a zis ca nu se intampla prea des sa vezi o masina cu vechimea si kilometrajul masinii mele si care sa arate si sa fie atat de bine intretinuta). Chiar si faptul ca fostul proprietar mi-a spus sa schimb distributia la 100000 km ma face sa cred ca a fost de buna credinta, daca ar fi vrut sa ma abureasca ca a schimbat distrbutia in urma cu jumate de ora mi-ar fi spus probabil ca pot circula cu ea pana pe la 120-130000 km sau cine stie cat. Intr-adevar, a omis sa-mi spuna ca nu e distributie "de origine".
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google