distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Hirayama (sau user123)

    Am văzut că ai folosit deopotrivă kituri (distribuție și accesorii) de origine și SKF.

    Poți detalia ce ți-a plăcut și ce nu la fiecare din ele ?
    Sau care din ele sunt acum preferatele tale ?

    (Binențeles că nu îndemni pe nimeni să facă ca tine, fiecare e liber să facă ce dorește cu motorul său...)

    Comment


    • Sa lamurim un pic lucrurile:

      - de origine am folosit relativ rar la 8v, mai mult la 16v

      -am folosit multe kituri, skf conti dayco gates.....

      - toate sunt bune, cu mentiunea sa fie originale....personal pt piticii mei prefer gates skf si dayco....ordinea e intamplatoare

      - skf a luat cel mai mult "omor" si a rezistat...pompa de apa la fel....nu inseamna ca e mai bun...

      - pompa de apa eu nu mai pun de origine, a fost primul lucru care mia picat la masina in primii 30 000 km....atunci imi faceam singur prima distributie

      - offtopic : nu stiu ce tot aveti unii cu mine de ma confundati cu xyz....au mai fost vreo doi, apoi vikingu si acum tu.....e ok, in fond este doar un nick insa nus eu cine credeti voi ca sunt

      Comment


      • Pe mine ma tenteaza de mult sa fac operatiunea asta cu schimbatul curelei de distributie cu rola , pompa apa , DAR cand ma gandesc ca e totusi ceva de munca iar la mine situatia este putin mai complicata decat la cei cu 1.4 /1.6 mpi cu ac si servorirectie , la D4F echipat cu AC si servo-directie , motorul dispune de 2 curele (nu mai pun in calcul cureaua de distributie) , una care antreneaza compresorul AC si pompa de servo-directie si o alta dedicata pentru alternator.

        Pentru mine cel mai mare mister il reprezinta intinzatorul situat pe cureaua de accesorii, nu pot sa-mi dau seama doar uitandu-ma la el montat cum il pot detensiona sau schimba .
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Legat de tensionarea curelei la mana...cam cat o strangeai ?

          Pe aici s-a spus ca maxim s-o rotesti la 90 de grade...

          Pe Youtube am vazut undeva ca se spunea de mai putin de un sfert...asta ar veni cam maxim 45 de grade.

          Offtopic...asa mai sunt eu prostovan cateodata...imi inchipui ceva de cineva...cred ca asa e...si te mai tii rusine cand realitatea arata altceva...

          Trimis de pe al meu Sirius Z folosind Tapatalk

          Pe Youtube la nenea asta am gasit multe tutoriale faine; are printre ele vreo doua cu distrributie la un Clio si la un Peugeot si aici specifica mai putin de un sfert, adica maxim 45 de grade...(intinderea curelei de distributie)

          https://m.youtube.com/playlist?list=...9EtVLU0obLL-Zl

          Offtopic:
          Imi place de tip ca foloseste mereu dinamometrica si nu i se aude gura....doar scrie ce face si o voce feminina citeste textul...aproape profesional facute.
          Last edited by plopii; 26 January 2017, 01:39. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            ...... la D4F echipat cu AC si servo-directie , motorul dispune de 2 curele (nu mai pun in calcul cureaua de distributie) , una care antreneaza compresorul AC si pompa de servo-directie si o alta dedicata pentru alternator.

            Pentru mine cel mai mare mister il reprezinta intinzatorul situat pe cureaua de accesorii, nu pot sa-mi dau seama doar uitandu-ma la el montat cum il pot detensiona sau schimba .

            Ce este asa de complicat la D4F? Mai jos am gasit cate ceva (vezi poze )despre motorul tau.....la ce anume te referi? Care din imaginile de la accesorii e la tine- banuiesc ca accesorii 2 nu?



            @plopii : initial imi facusem un dispozitiv prin care o tensionam ( apasam ) cam cu 6kg pe ea si nu trebuia sa devieze mai mult de 6-8mm cel mult....vazusem la francezi ca asa reglau la motoarele 16v, mai ales cele care nu aveau intinzator automat

            Apoi in timp.....efectiv cat am simtit, am schimbat destule la loganuri si la restul de prin ograda....

            Pt mine e important sa dau 2-3 ture la mana dupa tensionare si sa verific sau sa ajustez din nou, daca e cazul.....

            Desi nu e modul correct si nu recomand asa, asa am facut pana acum.....

            Exista dispositive speciale de tensionare ale curelelor

            http://www.emagazinuldescule.ro/regl...ie_AT1008.html


            De ex, cel de mai sus.....la unele loganuri inca trebuie asa ceva, la multe straine au intinzatoare automate si practice reglezi ca indicatorul sa pice intre repere....am vazut ca la 16v se foloseste asa ceva si vad ca si la 1.2 16v cam la fel..
            Attached Files
            Last edited by Hirayama; 26 January 2017, 20:04.

            Comment


            • In ultima poza postata de tine reperul "T"(Tensioner) cum se demonteaza/monteaza si cum se tensioneaza ?
              Last edited by prometheus; 26 January 2017, 20:19.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Arata ca in poza de mai jos? Ce tip de motor este, D4F si mai cat...?

                La fata locului si vazut se face, nu e mare filosofie fata de alte lucruri insa daca nu-l vezi nu prea te prinzi din discutii....
                Attached Files

                Comment


                • Am mai gasit cateva repere - e greu sa cauti in orb, insa sper ca "seamana" si ca mai si ..."rasare"

                  Mai jos ai un reper gasit in dialogys ( am luat un D4F presupus pt ca nu stiu exact datele tale ).....se vede codul Renault

                  Am mai adaugat o poza cu acelasi reper

                  Daca la tine e asa, atunci cel mai probabil se face doar o strangere la cuplu recomandat- nu vad sa fie loc pt o cheie auxiliara gen imbus ca la celelalte intinzatoare, ca sa faci parghie si sa intinzi

                  Deci probabil se "autostrange" la cuplu prescris in carte.....avand in vedere ca are acel sant transvers pe ax, precum si coroana dintata mai poate fi varianta sa intre fix in reper si/sau eventual tinut parghie in roata dintata cat il strangi ca sa nu se invarta.....

                  Insa cel mai probabil cred ca se "autostrange" la cuplu.....trebuie vazut real, pana nu pui mana, misti, vezi nu poti sa-ti dai seama, doar din repere....

                  Asta daca reperul arata ca in foto...
                  Attached Files

                  Comment


                  • D4F 732 euro 5, cred ca este la fel ca la mine.

                    Comment


                    • Dap , este D4F -732 E5.

                      DA ala este intinzatorul !postul #5737.
                      Aici e buba la mine ! nu ma prind cum se desface si mai important cum naiba il tensionez dupa ce il montez.

                      Ce inseamna : "se "autostrange" la cuplu " ? adica o data ce ai inceput sa simti rezistenta in piulita se pozitioneaza unde trebuie pe acel sant transversal ?
                      Nu gasesc link cu un clip ceva sau vreo animatie sa vad exact cum se demonteaza , tensioneaza si alte recomandari.

                      La alternator nu cred ca este greu ,trebuie doar sa-i desfac un surub si-l pot ridica in sus, astfel cureaua se poate scoate fara probleme.
                      Last edited by prometheus; 26 January 2017, 22:27.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Pai din ce am obs, are o protectie de praf deasupra pe care o scoti....apoi dupa ce o scoti probabil are o piulita pe care o desfaci si iese...


                        La remontare te uiti in spatele lui, pe motor, daca exista ceva nervuri in care sa intre acele santuri....daca are, il pozitionezi sa intre in ele

                        Este foarte probabil sa aiba, nu le faceau aiurea si degeaba pe piesa....

                        Autostrangere inseamna ca odata strans la cuplu se considera tensionat....sistemul asta e la multe motoare moderne, se elimina munca suplimentara cu pozitionarea imbusului si sa ridici de intinzator ca la 8v sau 1.6 16v....

                        Este posibil ca tensionarea curelei de accesorii sa vina din

                        -alternator care se poate misca in sus si-n jos

                        - sau chiar din intinzator, vezi cum se misca in axul lui, dupa cum ti-am zis, unele odata stranse la cuplu se considera tensionate, nu trebuie sa tragi la mana ca nemancatul sau sa simti....

                        Comment


                        • Alternatorul are curea dedicata , nu are treaba cu AC-ul si servodirectia , ca sa-i scot cureaua lui doar trebuie sa-l ridic in sus prin slabirea unui surub si atat.

                          Practic pe vibrochen am fulie dubla.
                          Attached Files
                          Last edited by prometheus; 26 January 2017, 23:33.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • uuu stil dacia 1300 evoluam
                            tot accesoriu e si alternatorul... probabil fulia de la vibrochen e dubla...

                            Comment


                            • Originally posted by prometheus View Post

                              Practic pe vibrochen am fulie dubla.

                              Grozav....aspirator de 75 cp din 1.2 si 3 curele...si fulie dubla...

                              E ceva....nici la v8 FSI nu sunt 3 curele dar...

                              Exista o explicatie ! Posibil pt reducerea costurilor punem 2 curele la accesorii si eliminam un intinzator complicat care ar fi folosit la o curea mai lunga...

                              Dar punem fulie dubla pe vilbrochen...si inca o curea....

                              Dar macar daca plesneste una, nu ramai fara nimic...iti mai ramane ori servo/ac ori alternator...

                              Dupa chestiile astea "noi" de la renault, chiar nu as alege anumite motoare...

                              Sper ca nu o iei personal...

                              Comment


                              • Stai linistit ca nu o iau personal , la momentul achizitiei habar nu aveam de configuratia accesoriilor pe acest motor ,ca daca stiam...

                                Eu cred ca s-a recurs la aceasta metoda ca sa arda clientul in service ca domne mai este o curea de schimbat , asta cu reducerea costurilor pentru client, eu nu o cred.

                                Se putea pune foarte bine o curea mai lata care sa antreneze toate accesoriile.

                                De schimbat configuratia nu este nici o problema , pot face rost de alternator cu fulie lata , de alt compresor si alta pompa servo ca sunt destule D4F-uri pe masini Renault nu Dacia care dispun la accesorii de o singura curea mare si lata.Dar nu se merita.
                                La Renault pentru masinile lor au configurat motorul cum trebuie pe partea de accesorii, la Dacia trebuia sa faca mizeria asta , de ce ? nu stiu!


                                Referitor la schimbul de distributie intentionez ca la vara sa-l fac , fie personal fie cu ajutorul unui service de cartier sau poate cu @Hirayama

                                La reprezentanta (m-am interesat la APAN de pe Dig Braila-Galati):
                                Scoruri :
                                Valoare piese: -kit distributie + pompa apa + antigel :830 lei
                                -kit accesorii+curea alternator:404.04 lei
                                Valoare manopera:300lei

                                Cu manopera sunt de acord , este o suma decenta avand in vedere ca este ceva de munca, dar sa ceri pret aproape dublu pentru piese deja este nesimtire maxima.
                                Last edited by prometheus; 27 January 2017, 00:12.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google