distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si cand te gandesti ca ai avut un Logan 1 cu un motor exceptional de fiabil, usor de reglat si de intretinut...te mai tinea 10 ani lejer masinuta...
    ai facut ca ala care isi lasa sotia pe care a luat-o pe drag pentru o paguba de la coltul strazii...

    Trimis de pe al meu Sirius Z folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post

      Cu manopera sunt de acord , este o suma decenta avand in vedere ca este ceva de munca, dar sa ceri pret aproape dublu pentru piese deja este nesimtire maxima.


      Misterele Dacia in Romania......dar daca te duci cu piesele tale, nu accepta sa iti faca schimbul?

      La service cred ca e o chestie din aia cu adaos de pana la 400% la anumite lucruri.....isi rezerva dreptul.......asa am auzit

      De asta in reprezentanta Renault/Dacia din Romania eu nu o sa calc, decat ca vizitator.....

      Insa nu va faceti griji....si la altii e la fel, dar doar in Romania.....la VAG de exemplu e ca la Renault- s-au dus cunostintele la skoda sa repare "vag"....

      Deci Made in Ro.....

      Comment


      • La toamna probabil va trebui sa fac schimbul de distributie, fie la 60000 km sau la 4 ani vechime. La vremea respectiva voi cere vreo oferta la un dealer, sau astept vreo oferta de 50% reducere la Dacia, cum a mai fost acu 2 ani. Succes!

        În perioada 03 ianuarie – 30 aprilie 2017, dacă ai un vehicul mai vechi de 5 ani, te primim în service cu reduceri de 20%* la manoperă şi piese de origine din segmentele întreţinere, uzură şi mecanică.


        Dacia iti ofera solutiile potrivite de finantare astfel incat tu sa iti cumperi masina demult visata. Afla detaliile!
        Last edited by aris86; 27 January 2017, 13:28. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • la servis/receptie era un afis cu preturi pe partea de mecanica si scria cam asa:
          -55 lei manopera dacia;
          -65 lei manopera dacia cu piesele clientului;
          -70 lei manopera alte marci.

          Cred ca anul acesta fac schimbul de distribuite (am 4.5 ani si 59kkm) si in functie de oferta, merg sau nu, cu consumabilele mele.
          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

          Comment


          • Preturi pe ora, ca sa nu se emotioneze oamenii degeaba.
            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

            Comment


            • ...si fara TVA

              Comment


              • Da, pretul pe ora.
                Probabil fara TVA, nu pot confirma.
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • 1. verificarile gratuite se fac pentru o revizie PLATITA si
                  2. manopera este FARA T.V.A.
                  3. reducerea de 20% este la valoarea CU T.V.A.

                  vad ca astia de la dacia recomanda mai nou gama economica(care o fi...motrio, asam, breckner?) si piese reconditionate.... wow asta da pas inainte...

                  Comment


                  • piese reconditionate? or fi resapat curele de distributie ?
                    [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                    Comment


                    • O chestie zic eu destul de importanta in alegerea curelei de distributie o reprezinta si data fabricatiei , degeaba cumpar o curea care deja are pe raft 2-3 ani vechime fata de una fabricata in anul curent , ca cea veche nu stiu cati km mai poate rula cel putin nu cat era de noua.

                      De exemplu Dayco are un cod specific tiparit pe curea :

                      Cod Curea : 9104097
                      Cod spart : 9 - 10 - 40- 97
                      9 = 2009 (an)
                      10 = a 10 sapt. din anul 2009
                      4 = a patra zi din sapt.
                      97 = numarul matritei la turnare
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Ce reprezentanță, din Bucuresti sau apropiere, îmi recomandați pentru revizia de 4 ani (cu schimbare distribuție) pentru un logan 1,5 dci (90cai) Euro 5 ?
                        Ma gandeam la Dacoserv Militari dar am vazut pe aici ca au mai dat si chix

                        Comment


                        • De ce vrei musai reprezentanta?
                          Sunt atatia baieti priceputi la operatiunea asta.

                          Comment


                          • Distributia + kit de accesorii si schimbul de ulei cu filtre a fost cu 130 de lei mai scump la DacoServ Militari decat am facut eu in alt service partener. Am sunat la call center si am cerut oferta.

                            Comment


                            • la dacoserv mi-au zis 1600 revizia + kit distributie + kit accesorii. Pretul, desi mare, e ok. Ma intereseaza mai mult sa nu am probleme dupa decat sa economisesc 100 lei. Nu de alta dar urmeaza sa plec din tara cu masina si nu vreau sa dau ca un coleg 1000 euro pe platforma sa o aduc inapoi. Prefer reprezentanta ca asa am eu un pitic sau mai multi . Asa ca daca aveti recomandari ...

                              Comment


                              • La 86000 km rulati a crapat distributia, aprx 7 ani vechime si ~160000km la bord (schimbata pe la 73000 in reprezentanta, kit de uzina).
                                Nu s-a rupt cureaua cu totu, ci trei dinti. Din pacate actualu proprietar cand a obs ca pierde putere a schimbat tr inferioare pana cand s-a oprit pe loc.

                                Toate supapele s-au intalnit cu pistoanele, 8 supape indoite, pistoanele si cilindrii n-au patit nimic.
                                Schimbat supapele , kit nou de distributie si merge. Din pacate am si eu parte din vina, i-am spus sa nu se streseze cu distributia, dar n-am tinut cont de vechime si de faptu ca vreo doi ani masina nu prea a circulat, si ca sa fie ghinionul si mai frumos, peste doua zile avea programare la schimb de distributie.
                                Fata de kit, l-a costat cu vreo 400 lei in plus toata distractia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google