distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tocmai ce am schimbat si eu cureaua +rola (erau cele din fabrica)dupa 7 ani si jumatate si doar 55 000 km. Sunt multe persoane care schimba cureaua dupa 4 ani ,desi au km putini cu masina. Am intors cureaua pe toate partile si am indoit-o , nu prezenta nici urma de imbatranire. Antigelul nu l-am schimbat niciodata , la fel nici lichidul de frana. Consider ca sunt bani aruncati.

    Comment


    • Laur, efectele negative ale lichidelor neschimbate la timp sunt cu mult mai scumpe..
      Nu degeaba au trecut si in cartea masinii acele intervale; ca le mai depasesti, e alta.
      Macar sa ajungi sa faci un test sa vezi proprietatile (ramase) ale lichidului de frana..

      Comment


      • Originally posted by laur @ View Post
        ... 7 ani si jumatate si doar 55 000 km.

        Antigelul nu l-am schimbat niciodata , la fel nici lichidul de frana. Consider ca sunt bani aruncati.
        Mai mult decat atat, sunt unii care schimba si cauciucurile la un anumit nr. de ani / km. Ce fraEri dom'le, bani aruncati aiurea!
        Un cauciuc merge pana la sarme sau pana bubuie, iar lichidu' de frana si antigelu', pana se fac cacafeaua.
        Last edited by Kojak; 25 June 2017, 11:14.

        Comment


        • la km aia o da la remat si nu apuca sa vada efectele...

          Comment


          • Originally posted by laur @ View Post
            Tocmai ce am schimbat si eu cureaua +rola (erau cele din fabrica)dupa 7 ani si jumatate si doar 55 000 km. Sunt multe persoane care schimba cureaua dupa 4 ani ,desi au km putini cu masina. Am intors cureaua pe toate partile si am indoit-o , nu prezenta nici urma de imbatranire. [...]
            Ai aruncat banii degeaba. Cureaua aia mai mergea cel putin inca pe atat. Te-ai grabit...
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • "Corect" trebuia inlocuita dupa ce se rupea ...ce naiba
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Cureaua de accesorii se uzeaza putin mai repede decat cea de distributie? 1. Adevarat 2. Fals 3. Posibil, dar nu intotdeauna.

                Comment


                • In general, da.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Cureaua de accesorii, spre deosebire de cea de distributie este altfel construita, ea frecvent patineaza, frecvent are oscilatii mai ample, este mai supusa intemperiilor (de regula nu este acoperita cu capac de protectie etc. Este de dimensiuni mai mici (si ca grosime/latime). Prin urmare, are frecari mai mari pe suprafata data. Deci da, prezinta o uzura mai mare. Dar si un risc mai mic in cazul ruperii ei. De asta este si mai ieftina. Daca se largeste/deterioreaza in timp, nu are influenta asupra functionarii motorului. Pe cand cea de distributie...poate chiar distruge motorul. De asta este facuta mai de calitate (si implicit mai scumpa)

                    Comment


                    • Salutare.
                      E timpul sa schimb si eu distributia.
                      Pana acum am doua oferte. Reprezentanta 2200 lei. Un service Constanta 1600 lei. Mai astept de la un service din Galati oferta.
                      Pretul include kitul distributie, pompa apa, curea transmisie, rola ghidare transmisie, antigel si apa distilata, ulei Castrol, filtre ulei si aer, filtru benzina, filtru habitaclu si bineinteles manopera. Manopera e rupere. La reprezentanta e vreo 700 lei iar la service Cta 500 lei.
                      Ce parere aveti? Mi se pare mult dar nu am incotro.

                      PS: Rola ghidare curea accesorii costa cat kitul de distributie. WTF.
                      Last edited by Archangel80; 26 June 2017, 11:47.

                      Comment


                      • pai cam astsea sunt preturile si eu am dat app 1300 de lei numai pt distributie (completa) la 1.4, la reprezentanta, acu vreo 1 luna

                        Comment


                        • Originally posted by Archangel80 View Post
                          Salutare.
                          E timpul sa schimb si eu distributia.
                          Pana acum am doua oferte. Reprezentanta 2200 lei. Un service Constanta 1600 lei. Mai astept de la un service din Galati oferta.
                          Pretul include kitul distributie, pompa apa, curea transmisie, rola ghidare transmisie, antigel si apa distilata, ulei Castrol, filtre ulei si aer, filtru benzina, filtru habitaclu si bineinteles manopera. Manopera e rupere. La reprezentanta e vreo 700 lei iar la service Cta 500 lei.
                          Ce parere aveti? Mi se pare mult dar nu am incotro.

                          PS: Rola ghidare curea accesorii costa cat kitul de distributie. WTF.
                          Am schimbat eu recent la K4M.
                          Piese luate de pe piesenet, parca fo' 720; kit distributie, accesorii, pompa apa, antigel.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Mâine sunt programat și eu la schimbarea distribuției la al meu 1,4MPI. După operațiune o să revin cu detalii.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Pana la urma am schimbat distributia complet, cu pompa apa si antigel plus schimb ulei, filtre inclusiv filtru de benzina si polen la Constanta. Totul m-a ajuns 1540 lei.
                              La reprezentanta cand am fost miercuri mi-au cerut 2300 lei. Am vrut totusi la reprezentana. Insa cand am vazut ca au schimbat un pic pretul le-am multumit si le-am urat o zi buna. Cu restul de bani mi-am platit o cazare de 3 nopti plus combustibilul folosit. Si mi-au mai ramas bani de sezlong.....
                              PS: O alta chestie ce m-a determinat sa plec de la reprezenta a fost discutia dintre un client si tipul de la ghiseu. Ii vindeau un stop de ceata pt Logan cu 290 lei fara manopera. Clientul il intreaba pe ala: "sincer acum, tie nu ti se pare mult? Tu ai da banii astia?". Ala nu mai zicea nimic. Nu stiu daca a acceptat. Eu mi-am schimbat stopul de ceata, tot Valeo ca cel de fabrica, cu 120 lei inclusiv manopera. Cred ca reprezentanta nu va mai exista pt mine. Chiar daca o sa-mi iau masina noua. Legea iti permite sa mergi oriunde daca serviceul e autorizat RAR.
                              Last edited by Archangel80; 6 July 2017, 07:10.

                              Comment


                              • Legea iti permite sa mergi oriunde daca serviceul e autorizat RAR.
                                Da, dar garantie la piesele de origine dacia, primesti doar daca sunt montate intr-un service agreat de producatorul masinii.
                                Repet solutia de compromis; piese de origine cumparate on line de la un sait de incredere si montaj in reprezentantele Dacia.
                                Eu asa am procedat in multe cazuri.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google