distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar si in acest caz, trebuie facuta distinctia clara; trebuie identificata sursa problemei: Neutilizarea calelor nu e acelasi lucru cu netensionarea corespunzatoare (Desi ambele probleme ai putea sa le incadrezi la "nerespectarea indicatiilor din manual", trebuie facuta diferentierea clara in functie de gravitate si de efectele directe pe care le poate produce). Parerea mea.

    Comment


    • Desigur ca fiecare intelege ce, cum si cat poate \doreste dar daca tot ai citat poti sa citesti si prima parte (pe care am si subliniat-o ulterior), ca se poate schimba distributia si fara cale de blocare.

      Apoi despre "trebuie facuta distinctia clara; trebuie identificata sursa problemei: ..." in teorie ai dreptate dar in practica uneori lucrurile (si cauzele) nu sunt chiar asa de clare, doar ca info in exemplul care l-am dat colegul a circulat asa cu masina aproape doi ani de zile, a schimbat componente (injectoare, senzori, etc.) degeaba, a pierdut mult mai mult timp nervi si bani, cauza fiind distributia decalata (chiar daca el era foarte sigur ca a facut absolut totul bine).
      Si mai pot da cateva zeci de astfel de exemple din pacate, inclusiv de motoare calate, cand s-a bazat pe "las'ca stiu eu mai bine ce fac".

      Apropo de "... daca efectuezi o lucrare neconforma cu manualul ..." (sau ma rog conforma) in celalalt topic\tutorial la care am facut trimitere anterior ti-am si raspuns la ceea ce ai scris si intrebat despre cele doua tipuri de role intinzatoare si diferente.

      Long story short: repet ca pana la urma fiecare poate face schimbarea distributiei asa cum considera, stie, doreste, poate (cu sau fara cale de blocare, cu sau fara cheie dinamometrica, etc...).

      Drumuri bune (si distributii conforme) tuturor!

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google