distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piesele sunt identice, preturile sigur NU
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • octavian vezi ca sunt ceva diferente de manopera din cauza nivelului de echipare , adica intinzator cu arc - laureate, sau cu ghidaj - preferance. S-ar putea sa se tina cont la timpii normati de lucru deci daca tu si colegul tau erati despartit de un aer conditionat atunci.... In mod normal poti cere sa vezi normativul si sa-ti calculezi si singur tariful in functie de pretul pe ora. Nu cred sa stea cineva chiar sa studieze "retina"
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • distributie logan

        Am gasit pe un raft prafuit o curea de distributie Bosch, pt. 1,4. In cutie sigilata, made in Germany. Un mecanic zice ca nu s-ar risca sa o monteze, ca cica e veche. Are vreo influenta ca e fabricata in 2007? Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine?
        O alta problema ar fi: e obligatoriu sa schimbi si pompa de apa odata cu cureaua?
        Multumesc anticipat!

        Comment


        • Ia-ti o curea noua si o pompa de apa ca e recomandat sa schimbi si pompa odata cu distributia, asta ca sa nu ai surprize neplacute mai tarziu. Poti sa nu schimbi acum pompa, dar daca dupa 10 000 km dupa ce ai schimbat distributia, ea cedeaza, iar trebuie sa desfaci acolo si sa umbli, deci nu se merita.

          Comment


          • am intrebat deoarece nu am auzit pe nimeni ca i-a cazut pompa de apa.

            Comment


            • Pompa de apa e verificata ochiometric cand se schimba distributia. Daca prezinta urme de pierderi, ea trebuie schimbata. Ca sa pice la propriu, e mai rar DAR sunt destui cei care o schimba preventiv. E mai ieftin sa previ decat sa te trezesti ca trebuie sa schimbi si pompa + alta distributie, pana in urmatorul termen de mentenanta.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • am avut supernova si acum la logan shimb la fel o data da o data nu (din 60k in 60k km) pompa de apa. nu am avut probleme. pompa de apa duce sigur 2 distributii... poate 3 dar eu nu ma risc ...
                am inteles ca mai nou se face distributia la 80k km la logan sau mai mult?
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Din 60 in 60 de mii, ar fi acceptabil. Dar sa schimbi din 80 in 80 de mii, e cam riscant. Totusi nu e o avere, 200 de lei.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • 70000 km e 100% safe.
                    Eu am schimbat-o la ~75000km si tot consider ca m-am grabit.

                    Comment


                    • Originally posted by darksid3 View Post
                      Pompa de apa e verificata ochiometric cand se schimba distributia. Daca prezinta urme de pierderi, ea trebuie schimbata. Ca sa pice la propriu, e mai rar DAR sunt destui cei care o schimba preventiv. E mai ieftin sa previ decat sa te trezesti ca trebuie sa schimbi si pompa + alta distributie, pana in urmatorul termen de mentenanta.
                      la astea din filmulet la cit se schimba distributia si cit costa?

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian___32 View Post
                        70000 km e 100% safe.
                        Eu am schimbat-o la ~75000km si tot consider ca m-am grabit.
                        Pana in 80-90 de mii, orice distributie trebuie sa reziste indiferent de regimul de condus. Bine ca nu ne-am luat Fiat-uri sa schimbam distributia la 30.000 km
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Ce sa mai zic...ai dreptate.
                          La Focus 1.6 (tot pe curea) frate-meu are 1003000 km si acum s-a gandit sa schimbe distributia ( 90000 km in carnetu de intretinere).

                          Comment


                          • am vazut intr-un magazin un kit de distributie ptr.benzina marca autotechnik NGH la pretul de 140 de lei curea+rola.A mai folosit cineva asa ceva ,o fi bun de ceva?

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___32 View Post
                              Ce sa mai zic...ai dreptate.
                              La Focus 1.6 (tot pe curea) frate-meu are 1003000 km si acum s-a gandit sa schimbe distributia ( 90000 km in carnetu de intretinere).
                              Salut Tavi
                              Cred ca vroiai sa scri altfel
                              100.300km si nu 1.003.000km ce zicisau gresesc eu si are un ilion de km(doamne ajuta,as vrea sa vad o masina cu un milion de km)
                              Numai bine.
                              ps:sper ca nu te-ai suparat pe mine
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • Originally posted by ioonell View Post
                                am vazut intr-un magazin un kit de distributie ptr.benzina marca autotechnik NGH la pretul de 140 de lei curea+rola.A mai folosit cineva asa ceva ,o fi bun de ceva?
                                Original (adica de fabrica - cureaua PowerGrip si rola Koyo) e ~170-190 lei. Chiar n-are rost sa-ti bati capu' cu altceva.
                                Eventual poti sau cauti curea Gates si rola INA.

                                Augustin: nah...am gresit un pic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google