distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am schimbat cureaua de distributie si accesorii , rulment , rola accesorii , la reprezentanta din vaslui m-am gandit ca nu are rost sa ma complic cu distributia pentru 50 de ron , decat sa se rupa si apoi sa dau mai mult , mai bine dau mai mult si gata ii recomand pe cei din vaslui pentru ca lucreaza frumos cel putin eu asa am impresia sper sa nu regret ce am zis pentru ca nu ma duc prea des in vaslui

    Comment


    • pentru 50km dus 50 intors merita sa mai treci pe acolo
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • distributie logan 1.4

        salutare tuturor... sunt si eu nou pe forum ... si am si eu o intrebare legata de distributie la un logan... problema e in felul urmator.. masina a fost luata in decembrie 2004.... a fost a unui unchi care din pacate a murit.. masina are 35000 km reali.... acuma am citit in cartea ei ca distributia trebuie schimbata la 60000km sau 4 ani.. masina nu are inca 60000km dar are deja 5 ani vechime.. daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi si ce ar mai trebui schimbat la ea... nu prea ma pricep in mecanica auto. tin sa precizez ca a fost schimbat la 2 ani uleiul,filtrele.. si cam atat. din cate stiu.. va multumesc si astept niste raspunsuri...

        Comment


        • e indicat la 4 ani si 60.000 km sa schimbi curea+role la distributie, curea accesorii, pompa apa, fluide ( frana, servo directie ) , verifici freonul din AC ( daca ai ) . daca am gresit cu ceva, rog sa fiu corectat
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • Originally posted by darkul3tz View Post
            salutare tuturor... sunt si eu nou pe forum ... si am si eu o intrebare legata de distributie la un logan... problema e in felul urmator.. masina a fost luata in decembrie 2004.... a fost a unui unchi care din pacate a murit.. masina are 35000 km reali.... acuma am citit in cartea ei ca distributia trebuie schimbata la 60000km sau 4 ani.. masina nu are inca 60000km dar are deja 5 ani vechime.. daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi si ce ar mai trebui schimbat la ea... nu prea ma pricep in mecanica auto. tin sa precizez ca a fost schimbat la 2 ani uleiul,filtrele.. si cam atat. din cate stiu.. va multumesc si astept niste raspunsuri...
            Masina mea are 4ani jumate si 40.000km si am patit-o cu distributia.Pentru linistea ta schimba cureaua de distributie si intinzatorul.
            AG 16 Y M A

            Comment


            • Ai patit-o rau?da mai multe detalii te rog.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Originally posted by Tudor View Post
                e indicat la 4 ani si 60.000 km sa schimbi curea+role la distributie, curea accesorii, pompa apa, fluide ( frana, servo directie ) , verifici freonul din AC ( daca ai ) . daca am gresit cu ceva, rog sa fiu corectat
                foarte corect + antigel la fluide
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Originally posted by micutzu666 View Post
                  Ai patit-o rau?da mai multe detalii te rog.
                  Distributie sarita 2 dinti in mers pe la 7000rpm=toate 4 supapele de evacuare strambe.
                  Ciudat e ca era si cureaua f slaba cand am dat capacul jos,probabil ca din cauza ca a imbatranit si s-a intins sau nu a fost stransa bine din uzina si in timp a cedat.
                  Last edited by al!n; 15 November 2010, 13:53.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • Cam cat te-a costat distractia?cu tot ce a mai fost stricat pe acolo.
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Mai putin decat trebuie.Pun niste preturi normale
                      Supape=60lei/bucata
                      Kit distributie-150lei
                      Montat demontat chiulasa,distributia intr-un service dacia renault vro 600lei.
                      AG 16 Y M A

                      Comment


                      • 7000 de turatii ??? mai taie ...

                        numai supapele de evacuare ? mie mi s-au dus si cele de admisie si cam la toata lumea...

                        garnitura de chiuloasa n-au schimbat-o baietii in servis ? ma indoiesc ...
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • @costin mersi pentru corectie, am uitat de ala

                          si eu ar trebui sa schimb distributzia si cele aferente ( fluide chestii ) dar mai astept un pic. masina face 5 ani in februarie dar are 57 000 km ..nu ii mai dau forja ( oricum n-are remapare sa fie mutata limitarea ) .. exista totusi riscuri de a se intampla ceva chiar daca merg ca un om normal ? ( fara forja, frana de mana in curbe, chestii de astea )
                          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                          Comment


                          • ce ti se pare asa ciudat 7000rpm?
                            masina nu e gata,azi am primit din piese si chiulasa de la facut.o sa schimb supapele pe evacuare,pe admisie(chiar daca nu au nimic)semeringuri supape,garnitura chiulasa, pompa de apa si distributia.
                            Last edited by al!n; 16 November 2010, 00:19.
                            AG 16 Y M A

                            Comment


                            • ce stiu eu... si totusi e logan ? al meu nu vrea mai mult de 6000... oare degeaba ? o fi al tau tunat/traznit/resoftat ... atunci multa talpa !!!
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Pai am remapare.Iti poti seta limitarea la ce turatie vrei.Sau poti sa o lasi tot la 6000.
                                Gata cu offtopicu.Grija cu distributia
                                AG 16 Y M A

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google