distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la 16 valve distributie si kit accesorii se inlocuiesc la 80 000 km,asa scrie la mine in carnetul de intretinereiar la diesel la 90 000km

    iar spre exemplu daca locuiesti in franta sau finlanda,si ai luat masina din romania,trebuie sa consulti repreentanta de acolo sa vezi la cati km se schimba aceste kit uri,pt ca fiecare tara are alta infrastructura
    Last edited by amitaf; 29 July 2010, 20:18. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Ieri am achizitionat un kit de distributie, curea bosch si rola SNR. De bosch am auzit ca sunt bune, dar nu stiu ce sa zic de SNR.

      aaa... si inca o chestie ... pe curea scrie ca e pt clio II, Kangoo, Megane, Scenic si Thalia II. Nu scrie nimic de Logan.
      Oare se potrivesc?
      Last edited by iulyfigm; 31 July 2010, 08:17.

      Comment


      • Esti tare, iei kitu si apoi te intrebi daca se potriveste ))
        Daca scrie Clio II, tre' sa se potriveasca acolo.. ))

        Comment


        • fratilor ,confirmati-mi va rog la voi la fel este scris in carnetul de intretinere,la 16 valve schimbarea sistem distributie si accesorii se face la 80 000 iar la deasel la 90 000???Ca eu am schimbat distributia la 60 000 si abia apoi m-am uitat in carnet si scrie la 80 000 la 16 valve,la fel,vad pe forum ca multi cu deasel schimba aceste kituri la 60000 dar la mine scrie ca se schimba la 90 000km

          Comment


          • Originally posted by ichim maria View Post
            in aceasta dupa amiaza am schimbat cureaua si rola intinzatoare.60 lei manopera(si cu ajutorul meu).cred ca e bine.si daca cunostinte de mecanica nu e greu.la urmatorul schimb cred mca ma bazez pe fortele mele.
            Unii pe aici spun ca trebuie cheie dinamometrica, verificare tensionare curea...

            Comment


            • Originally posted by amitaf View Post
              fratilor ,confirmati-mi va rog la voi la fel este scris in carnetul de intretinere,la 16 valve schimbarea sistem distributie si accesorii se face la 80 000 iar la deasel la 90 000???Ca eu am schimbat distributia la 60 000 si abia apoi m-am uitat in carnet si scrie la 80 000 la 16 valve,la fel,vad pe forum ca multi cu deasel schimba aceste kituri la 60000 dar la mine scrie ca se schimba la 90 000km
              La diesel se schimba distributia la 60000 km.E ce-a mai complexa si scumpa revizie

              Comment


              • Salut

                Am un logan DCI Laureate din noiembrie 2006.Abia acuma fac 60000 km.Am fost la Dacia sa vb ptr. revizie.Pretul este de 1507 RON cu tot cu reducere!!! Cica fac reducere 10% la piese si 5% la manopera.Pretul asta mi lau dat la service Dacia Constanta ,aia de linga Palazu.Mi se pare destul de mult. Luni o sa sun si la Tulcea ,cica aia au preturi mai bune, mai mici adica. O sa vad maine dupa ce ii sun.

                Comment


                • la mine in carnet scrie clar ca distributia la diesel sa face la 90 000km.daca vreti pun si o poza cu pagina respectiva.Oricum,in franta de mult timp stiu ca la diesel se face la 90 000

                  Comment


                  • am facut si eu distributia la service autorizat cu piese de origine pt. 1.4 laureat din noiembrie 2004,50056km la o examinare mai atenta a mecanicului asupra curelelor mi-a aratat crapaturi pe cureaua de distributie si cea de accesorii la aceasta fiind mult mai vizibile iar pompa de apa prezenta scurgeri,preturile sunt:kit distributie-262.37lei,kit accesorii-370.23lei, pompa de apa de origine era 300 lei am optat pt. una after market deoarece pretul este mult mai mic-135,69lei iar aceeasi treaba fac si una si alta(la recomandarea lui)iar kitul de accesorii trebuie schimbat pt. ca daca se rupe cureaua de accesorii se poate rupe si cureaua de distributie, au mai folosit un spray decapant cu care au dat pe carcasele de la distributie si un lipici (acesta nu l-au mai trecut pe factura ,cred ca au uitat de el sau..) cu care au dat pe garnitura de la pompa de apa, costul total al lucrarii cu manopera fiind de 1077lei

                    Comment


                    • Salut

                      Am aflat pretul de la Dacia service din Tulcea. In jur de 1700 RON mi-au spus ca ma costa. Deci mai scump ca la Constanta ! Asta este, o sa o fac la Constanta.

                      Comment


                      • O intrebare , sunt mai incepator la partea mecanica :
                        Ce reprezinta kitul accesorii ??? Iar eu daca nu am AC , are vreo legatura ??
                        sigpic
                        Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                        Comment


                        • Are treaba si la tine, ca acel kit nu se ocupa doar de AC.
                          Ai o curea si 2 role, la tine fara AC o sa difere cred lungimea curelei, va fi mai mica decat la modelele cu AC. Mergi la un magazin si te lamuresti acolo.

                          Comment


                          • Salutare tuturor,

                            De curand a trebuit sa imi fac distributia deoarece curgea ulei pe la semering (este a 3-a oara cand o fac- masina este un Logan Ambiance 1.4 din 2006 cu 48.000 km la bord. A mai fost facuta de 2 ori pe garantie din aceeasi cauza odata la 4000km si inca o data la 11.000 km.
                            Masina nemafiind in garantie, am ales sa nu o fac la un service autorizat Dacia unde m-ar fi uscat de bani.
                            Acum sa va spun ce am schimbat
                            Kitul de distributie (curea+rola+semering) de Renault, cureaua de accesorii - Continental, uleiul -Mobil 1, filtrele de ulei si aer - Renault, placutele de frana - Valeo.
                            Piesele+manopera au costat 520 de lei. Eu zic ca pretul este unul foarte bun avand in vedere ca acum prima revizie intr-un service Dacia trece de 350 lei si iti schimba doar uleiul si filtrele.

                            Comment


                            • Am si eu o intrebare....a schimbat cineva distributia in Bucuresti(orice dealer) ,si poate imi spune si pretul,multumesc!

                              Comment


                              • salutare,
                                am facut schimbul distributiei sambata trecuta la dacoserv... toate bune si frumoase , masina are aproape 60000....
                                legat de preturi: kitul de distributie l am cumparat din alta parte nu de la ei (am cumparat curea gates rola inna curea de accesorii gates pompa de apa airtex - nu am gasit graf.... ) pe toate am dat aprox 500 ron... in service am platit doar manopera pentru montaj adica 230 ron si nu am schimbat pompa de apa (din ce am discutat cu mecanicii de acolo pompa de apa cedeaza mai greu la diesel decat la benzina si nu are rost sa o schimb acum adica in mod normal ar trebui sa ma tina peste 100000 km).
                                la 120000 o sa mi schimb singur distributia nefiind un lucru foarte complicat, cureaua de distributie are semne cum trebuie pusa, rola are un indicator , etc. toate piesele au pozitii de "0" pe care doar daca nu esti atent la montaj poti sa gresesti.
                                bafta.
                                Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                                www.upgradefaruri.blogspot.com

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google