Mi-au Zgariat Rau Masina (iarasi) + Foto

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-au Zgariat Rau Masina (iarasi) + Foto

    Astazi am coborat si eu pana la masina sa fac niste teste deoarece mi se pare ca vibra volanul pe la 130. Cand am coborat, am dus-o la spalatorie, si cand sa verific daca toate geamurile sunt inchise, surpriza. Aveam o zgarietura destul de mare, si pare ca si profunda.Mi-e teama sa rugineasca, nu stiu daca in pozele urmatoare se va aprecia adancime, dar cu ochiul se vede cum a patruns prin vopsea.
    Dupa aceea, am aplicat acest produs: http://www.ebay.es/itm/PULIMENTO-EN-...item20fb85240c (o sa vedeti diferenta intre ianinte si dupa).
    Sunt foarte suparat pentru ca mai ales nu stiu daca o sa rugineasca partea aia. Masina am cumparat-o prin mai anul asta, o ingrijesc foarte bine, tocmai dupa ce un nesimtit mi-a luat vopseaua pentru ca nu stia sa deschida usa, nu mai parches in baterie, ci in linie, mai bine stau mai mult timp, prefer sa-mi sgarie aripa decat tabla, aripa e de plastic si mi-e indiferent. Era parcata intr-o straduta unde nu bate soarele, am parcat-o langa bordura, cu oglinzile inchise, si culmea se intampla asta, zgarieturile sunt pe partea dreapta a masini (partea pasager) in usa spate-aripa spate. Nu cred ca o fi fost din adinsul, cred ca a trecut un prost sau o proasta si nu stia sa parcheze, sau un camion, dar ma indoi, ca pe straduta aia nu incap camioane nici autobuze. Chiar prost trebuie sa fie cineva sa zgarie in halul ala, chiar era una dintre singurele masini bine trase langa bordura.

    Va las si poze. Credeti ca am facut bine in a-i da cu acea solutie? Va rugini?
    Ce alta solutie e ca sa pot vopsi acea parte, ca sa nu rugineasca?

    Mersi!

    Inainte de aplicarea solutiei:





    Dupa aplicare:





    Chiar sper ca cine a facut asa ceva si nu a avut curajul sa lase o notita pentru asigurare, sa ia foc masina cu tot cu el inauntru. Spanioli prosti care cred ca masinile sunt niste fiare cu 4 roti.

  • #2
    De ruginit in nici un caz stai linistit..nu stiu daca iese la polish insa poti vopsi portiera,las-o asa deocamdata ,se mai strang si atunci o faci

    Comment


    • #3
      nu va rugini, e superficiala

      la polish nu cred ca va iesi, vopseaua e deja luata. ce se vede albeata aia e grundul cred. singura solutie, de fapt 2: ori iei un creion corector de la reprezentanta cu codul vopselei ca sa acoperi zgarietura (in nici un caz nu va iesi perfect, dar macar acoperi grundul) sau apelezi la casco daca ai

      Comment


      • #4
        Nici macar vopseaua nu e luata bine daca te uiti atent..eu am o ciobitura f mica pe capota pana la grund ,e asa de 3 ani si arata la fel si azi.
        Eu cred ca partea incercuita mare se ia la polish ,cea mica va ramane ,ia un creion din acela corector deocamdata
        Attached Files
        Last edited by Allyn_y; 16 September 2015, 15:45.

        Comment


        • #5
          Mersi pentru raspunsuri!
          Daca nu rugineste, sunt mai linistit. Dar am vazut ca in unele parti (cum vopseaua are mai multe straturi) parca a trecut si de acel strat. Ca sa rugineasca o zona lovita, ce conditii trebuiesc indeplinite?

          Oricum, acum m-am mai linistit daca nu rugineste

          Cred ca peste cativa ani, in special daca ma intorc in Romania, o s-o vopsesc pe toata din nou pentru ca masina nu se foloseste chiar mult, in 10 ani nu cred ca o sa ajunga la 100.000KM. Am inteles ca o vopsire de calitate cu aceasi vopsea merge pe undeva la 1500-2000€, dar mai bine dau putin mai mult, dacat sa se faca o vopsire de proasta calitate care peste cativa ani va trebui revopsita iarasi.

          In schimb e totul bine, merge struna

          Cat despre acele creionuri, am fost la reprezentanta acum catva timp (atunci cand cineva i-mi lovise protiera cu usa) si nu aveau nici creioane, nici vopsea, nici nimic. Maine ma duc la alta, putin mai mare, sa vad daca acolo. Si sa vad cum ramane si problema cu tremuratul volanului pe la 130. Astazi parca nu mai facea

          Comment


          • #6
            In general cand iti tremura volanul la o anumita vteza inseamna c-ai rotile dezechilibrate.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #7
              Am facut o data echilibrarea la rotile din fata. Maine ma duc iarasi la revizie, cica or sa se uite si la transmisie
              Last edited by 77sky; 16 September 2015, 22:21.

              Comment


              • #8
                Creionul ala mi se pare fix pix. Nu face nimic din ceea ce zice. Am incercat sa acopar niste zgarieturi superficiale si am urmat pasii din pliant ( instructiunile ), insa de fiecare data, cand dadeam cu acea suprafata "abraziva" ( capul de la creionul cu lac ), se lua toata culoarea pusa...

                Comment


                • #9
                  Ati avut dreptate, pasta aia pe care am dat-o, a zgariat lacul, am vazut astazi. Se vad zgarieturi foarte fine, dar deh! mai luasem din "gravitatea" zgarieturii mari, de se vedea tot alb.
                  Last edited by 77sky; 29 September 2015, 22:42.

                  Comment


                  • #10
                    Inchidem, la cererea initiatorului.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google