Fise Bujii Logan - Info Si Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fise Bujii Logan - Info Si Pareri

    Am decis sa fac acest topic deoarece nu am gasit ceva concret si centralizat despre acest subiect aici pe forum


    Am incercat multe tipuri de fise de-a lungul timpului, am urmarit performante cat mai bune si bineinteles fiabilitate


    Printre firmele care le-am folosit se numara : Beru ( standard si power cable), Magnetti Marelli, Bosch, NGK, Tesla, Valeo


    Dpdv al performantelor as spune asa ( de la cel mai bun):


    - Valeo : fisele care m-au multumit cel mai mult, raspuns la acceleratie cel putin la fel de sensibil ca Beru OEM(power cable) daca nu chiar mai bun, materiale mult mai bune ( nu se rigidizeaza la cald/rece) si de calitate mult superioara Beru (nu ramai cu..conectorul fisei in bujie dupa schimbari repetate)


    - Beru power cable (albastru) /OEM negre : raspuns la acceleratie foarte bun ( GPL si benzina), materiale insa de calitate medie- in timp se rigidizeaza dupa 10 000 km si daca schimbi frecvent bujiile poti sa ramai cu conectorul de metal al fisei smuls si infipt in bujie....adica reparatii sau inlocuire



    - Magnetti Marelli : raspuns la acceleratie bun/mediu insa calitatea fiselor mult mai buna....nu se rigidizeaza, nu se intaresc nici dupa 50 000 km si nici nu ramai cu conectorii smulsi


    - Bosch & NGK : raspuns la acceleratie initial bun insa dupa un timp 15000-20000 km incep sa dea mici rateuri - se simt ca strapung la turatii mari si ulterior la rece; materialele bune nu se rigidizeaza si nici nu se smulg conectorii insa m-au dezamagit ca dau rateuri si fura curent


    - tesla : am folosit foarte putin, mai mult din curiozitate.....au inceput sa fure curent chiar neprovocat - noaptea observam cum strapunge capusonul de cauciuc ( trebuia sa fie silicon) al bujiei si facea arc cu blocul motor





    Dupa toate aceste patanii am cautat ceva mai performant- initial am vrut MSD sau Magnecor insa din comoditate am renuntat .....MSD trebuia sa comand din state si mi-a fost efectiv lene iar la Magnecor nu am gasit un raspuns serios din partea firmelor locale din romania ( nu dau nume in mod expres insa la cererea audientei o pot face)


    Tot cautand pe internet si citind pe la straini dar si aici ( mai sunt care folosesc asa ceva - nu la motor logan) am ajuns la fisele FORMULA POWER, facute in Anglia


    Avantajele acestora sunt enumerate foarte bine la ei pe site, o sa citez doar cateva : grosime 10 mm ( magnecor doar 8.5 mm), rezistenta scazuta pt o scanteie mai buna etc etc.....asta pt fisele racing, deoarece au si standard de 7mm


    Cel mai important avantaj as zice ca este pretul, intrucat Magnecor ( anglia ) sunt 360 lei in Romania si cam 400 lei daca le aduci din Anglia iar acestea Formula Power m-au costat 300 lei cu tot cu adus din Anglia, facute la comanda ( dupa dimensiunile date de mine si conectorii ceruti de mine)


    Comparativ cu cele OEM, pe langa grosime ( 10 mm vs 7 mm) rezistenta acestora este mai scazuta - cea mai lunga fisa are 1.06 Kohm, celelalte variaza pana in 0.8 kohm......eu am cerut dimensiuni mai mai lungi tocmai pt a nu sta in tensiune si chiar daca sunt ceva mai lungi ca oem tot au rezistenta mai mica



    Ramane de vazut in timp cum o sa se comporte


    Mai jos aveti cateva foto cu fisele actuale formula power comparativ cu NGK si Beru oem
    Attached Files

  • #2
    foarte util! cred ca o sa le incerc pe cele valeo
    cu bobina nu sunt foarte hotarat... as vrea sa o schimb ca se crapa ca idioata si am impresia ca la umezeala deraiaza... ma gandeam sa trec la modelul acela cu fund drept si alta constructie... ERA 880058 (ca o fi asta sau alta firma nu stiu)
    Last edited by sorin1983; 16 March 2017, 00:23.

    Comment


    • #3
      Nu stiu ce sa iti zic de ERA, nu am folosit dar:

      - daca te gandesti la o bobina, ti-as recomanda in primul rand Valeo; aceasta, combinata cu fisele Valeo mi-a placut cel mai mult, mai mult decat combinatia beru ( bobina beru fise beru) sau bobina beru fise valeo

      Daca "piticii" nu te lasa-si te inteleg, am si eu- atunci ori poti ridica putin bobina valeo (fisele valeo iti permit sunt mai lungi) fie iei un bosch slim sau chiar un beru slim( noua bobina beru are fundul plat-slim)

      Metode de ridicare ale bobinei sunt destule,poti pune material izolant termic sub sau doar lasi spatiu....singura limita este conectorul bobinei si fisele

      Daca vrei sa testezi daca fura curent-bobina si fise , pe intuneric privesti si eventual si provoci putin ( eu folosesc un pulverizator fin cu apa)

      Comment


      • #4
        Voi aveti acces direct la fise, pe când la 1,2 capacul filtrului de aer acopera fisele si bujiile, nu le putem vedea

        Comment


        • #5
          Mare chestie ! scoti carcasa filtrului de aer si acces la fise/bujii .
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            ghinion e destul de ciudatel la 1.2 fata de 1.4/1.6

            am pus textolit sub bobina dar ideea e ca fundul ala idiot ma deranjeaza si nu pot sa pun cum as vrea eu ca se ridica in pod si nu mai am suruburi ... am impresia ca si cea originala ultimul model e cu fund plat si arata ca cea ERA care de fapt era doar de model... ca am vazut ca fac si altii

            Comment


            • #7
              @Prometheus, era vorba sa te uiti in mers, sa vezi daca fura curent, despre asta e vorba.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Hirayama View Post
                [...]
                - daca te gandesti la o bobina, ti-as recomanda in primul rand Valeo; aceasta, combinata cu fisele Valeo mi-a placut cel mai mult, mai mult decat combinatia beru ( bobina beru fise beru) sau bobina beru fise valeo[...]
                Ti s-a parut ca a tinut cel putin la fel de mult ca si bobina OEM (Sagem)?

                Nu stiu daca sa aleg bobina Valeo sau OEM - care acum vine cu ERA. Teoretic, piesele OEM tin mai mult decat piesele aftermarket. Daca Valeo merge bine, dar incepe sa dea rateuri dupa 30k, n-am facut nicio treaba.
                Last edited by vitriol; 21 March 2017, 23:03.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Salut,


                  Scuze pt intarziere, nu ma descurc cu urmaritul topicelor...

                  Nu vreau sa mai aud de bobina oem fie ca e Sagem sau Era sau ce o fi....

                  Daca e Beru, e ok....

                  Daca e Valeo este si mai bine.....si cel mai bine ( chiar indifferent de bobina) functioneaza cu fise Valeo.....aceste fise mi-au parut cele mai bune, cele mai rezistente la caldura, ajuta bobina indifferent de natie

                  Despre Valeo nu credeam sa se comporte asa, nu regret nici o clipa ca am luat-o dupa ce am mai discutat si cu Dsign.....o consider cea mai buna alegere inca, dintre beru, bosch cu fund plat, Magnetti Marelli.....am ramas cu 3-4 bobine de rezerva ))

                  Ideea este ca a mea e Made in France, scris si stantat in plastic pe ea.....deci daca iei valeo, sa nu fie tukey....beru e made in Germany iar bosch e made in Italy.....magnetti e made in china dar pe site la ei au zis ca e originala doar ca acolo le asambleaza.....


                  EDIT :

                  inca ceva : valeo la mine are cam 70 000 de km, e crapata pe fund dar inca e pe masina si nu are nici pe dracu.....da scanteie si la 6500 rpm

                  Comment


                  • #10
                    Mah copii, nu e ERA, bobina OEM e ELDOR (sistem cu "fund plat") si e made in Turcia.

                    Comment


                    • #11
                      Daca e ELDOR NU nu Nu si iarasi Nu....am avut bulite la GTI la bobine eldor de m-am saturat....

                      Orice numai ELDOR nu....chiar Sagem, desi si aia e proasta

                      La alea oem cand s-au rupt pe fund, fura current la rece si pe ploaie....

                      Valeo si Beru aftermarket chiar rupte pe fund nu fura.....cel putin nu inca....se apropie de 100 000 una

                      Comment


                      • #12
                        totusi ERA a pus cineva pe 1.4, 1.6 8v? sagem nu as incerca nici eu...am avut la 16v si le-am schimbat pe toate...beru au fost ok dar am trecut la cele originale ultimul tip adica cea din partea de jos a pozei.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Nu am folosit ERA....si nici sa experimentez cu ERA nu as vrea....

                          Pt 8V am cateva idei cu bobine MSD.....dar nu ma pricep la electronica....aia de la MSD chiar fac bobine, sunt excelente in mers din ce am vazut ...altundeva


                          La 16V, a doua bobina "cu metal" pare mai potrivita....are protectie termica acolo, de asta e acel metal....la bobinele creion desi se elimina dezavantajul fiselor, sunt foarte sensibile la caldura deoarece vin in contact direct si mai mare cu chiulasa.....

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Kojak View Post
                            Mah copii, nu e ERA, bobina OEM e ELDOR (sistem cu "fund plat") si e made in Turcia.
                            Eu am ramas cu ideea ca este ceva cu "E" la inceput. A scris @Sorin de Era si le-am imbarligat.

                            Originally posted by Hirayama View Post
                            Valeo si Beru aftermarket chiar rupte pe fund nu fura.....cel putin nu inca....se apropie de 100 000 una
                            Acum am in probe o bobina Valeo de la Kojak, care desi este la fel de crapata pe fund ca Sagem-ul meu, masina merge de nu o recunosc.

                            Am dat comanda de bobina + fise Valeo.

                            Multumesc pentru sfaturi Hirayama.
                            Last edited by vitriol; 23 March 2017, 09:09.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              In urma acestui thread am achizitionat si montat fise si bobina Valeo. Pot sa spun ca am scapat de faimosul tremurat la relantii si ma simt de parca as avea alta masina.
                              Au costat 300 de lei insa isi merita toti banii.
                              Loganul meu e 1.6 mpi din 2005 cu 315,000 de km.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google