Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

    Are cineva curatator de presiune si isi spala singurel masina? sa dea mai multe detalii, se merita? avantaje, dezavantaje.

  • #2
    Da, eu sunt unul (parca mai era un subiect asemanator, lasa ca ne directioneaza moderatorii )
    Am un Karcher d-ala mic seris 2.01 parca.
    Avantaje: nu mai dai banii la spalatorie si ti-o faci cum vrei tu, nu te mai certi cu aia ca nu o spala bine.

    Dezavantaje:
    timpul in primul rand, dureaza de doua ori mai mult decat la spalatorie.
    Matzaraiele: furtun apa, cablu curent, o intreaga filozofie - trage-le, alimenteaza-le alea alea.
    Solutii de curatat: obligatoriu sa ai solutie activa, ca altfel numai cu jetu de apa nu faci mare branza, carpa de piele (e ''numai 50 lei bucata), sampon...
    Daca nu e murdara tare, merge numai cu sampon.

    Jetu de apa nu e ca cel de la spalatorie, dar e ok, insisti mai mult si faci aceeasi treaba.
    Pt mine e un mod de relaxare in weekend sa o spal. Dureaza cam 1,5-2 ore cu totul lui tot.
    Cel mai bine e sa ai tras permanent furtunul de apa si cablu de curent, sa fie tot timpul disponibil, altfel pierzi ~15 minute numai cu astea (asta ma enerveaza cel mai tare).
    Last edited by Octavian; 6 October 2008, 10:04.

    Comment


    • #3
      Altul sunt eu care are asa ceva! Eu am un Bosch si e aceeasi treba de care vb si Octavian-e naspa faza cu toate cablurile si furtunul de alimentare cu apa! Iti trebuie si spuma activa ca altfel nu faci mare lucru decat sa indepartezi mizeria mare de pe masina! Dar e OK! Stai si te joci cu spalatul masinii vreo 2 ore...Dar e misto!!!
      sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

      Comment


      • #4
        Sal.Am si eu un curatitor cu presiune no name.Pana acum a funcionat perfect.Aceleasi dezavantaje ca mai sus.Dar pierd in jur de 3 ore o data pe saptamana daca nu ploua.
        pt mine cel mai mare avantaj este ca o fac cum vreau eu,la nici o spalatorie nu am obtinut acelasi rezultat si dupa nick name se vede cu ce ma ocup iar clienti se mira ca nu au mai vazut un taxi atat de curat.

        Comment


        • #5
          La fel si eu, un Bosch.
          Se curata masina si numai cu apa, in 10-15 minute, daca stii cum sa reglezi jetul de apa.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Din cate vad, tot cam atata ia o spalare si la voi colegii de forum (cu tot cu intinsul si adunatul cablaraielor..)

            Andrei, cum reglezi jetul de apa?
            De unde si cum? Din fata de la duza aia?
            Si cum - adica sa bata mai concentrat sau mai larg? Ca daca bate mai larg nu mai ai putere de curatare.

            Eu pt curatare, folosesc lacea aia cu 50% more power (chiar e mai tare, iti taie degetelele daca le bagi in jet...am incercat... ).

            Comment


            • #7
              Eu reglez din capat, cu lancea normala, fara prelungire si cu jetul nu foarte concentrat dar nici dispersat, undeva pe la mijloc si dau de aproape si se ia tot noroiul si mizeria.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Banuiesc ca e modelul aquatak 100 incepind de la modelele mai mari 1200 aveti la dispozitie si lancea cu bila rotativa merge super [freza de degrosare]

                Comment


                • #9
                  Salut, am shi eu curatzator din acela sub presiune de vreo 3 ani, la inceput e mai greu cu montajul dar apoi te obijnuiesti, mie imi ia 30 min pana o spal, nu dureaza mult, e foarte bun te sfatuiesc sa itzi iei, asta dak stai la casa, shi itzi place sa ai grija de mashina, e alegerea ta..

                  Comment


                  • #10
                    Dappp....Si eu am un aparat cu jet cu presiune, Bosch Aquatak 10,e cu lance normala,lam prins la Pracktiker cu 300 ron oferta cica era,e bun trebuie sa insisti putin ca sa dai jos mizeria si reusesti pana la urma,si eu tot asa in weekend imi pierd timpul cu el merge foarte bine,dar cum zic si alti pe aicea,cel mai enervant moment ii acela cand trebuie sa intinzi toate cablurile si furtunul,prelungitor chestii de genu!!:P
                    Eu zic ca isi merita investitia,toata vara am spalat-o acasa si acuma inca o spal cand e vreme frumoasa!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by johan View Post
                      Banuiesc ca e modelul aquatak 100 incepind de la modelele mai mari 1200 aveti la dispozitie si lancea cu bila rotativa merge super [freza de degrosare]
                      Eu la Karcher (e de ala mic) am si lance de asta cu bila (spune ca are 50% mai mare putere).
                      Cu ea dau prima data sa iau jegu daca e gros, dar ce e nasol la aia ca nu are un jet fain, nu poti spala/clati masina de detergent/spuma activa. Cu lancea normala o indepartezi mult mai fain, dar e dezavantajul ca nu are putere mare de curatare.
                      Ideea e ca acum am ramas fara solutie activa (primeam cate un litru/luna de la un nenea...Nenea nu mai lucreaza la spalatoria respectiva)

                      Comment


                      • #12
                        Vorbesti deja de difernta de pret calitate ,Modelelede la karcher cele mici scot banii din 20 spalari depinde de spalatorie [cele de la praktiker 200 ron] cu un model mai mic te cam chinui, incercati modele mari de ex kranzle 125 care face toti banii sau karcher hd 6/15

                        Comment


                        • #13
                          Cei care vor am vazut acum vreo luna era la promotie un set karcher(aparat spalat+aparat lustruit/polish+aspirator) undeva la 100euro la metro in ruse.

                          in urmatoarea perioada o sa imi iau si eu un aparat de spalat, sa scap de grija spalatoriilor unde nu mi-o spala cum vreau eu, sau o bibileste cum am eu placerea, ba chiar mi-au si zgariat masina la spalatorie.
                          de unde pot gasi spuma activa ?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Iti recomand sa mergi pe Karcher.
                            Din gama mica, un Karcher e 2-2,5 milioane, un Bosch la aceeasi putere e 3,5-4 milioane.
                            Plus ca Karcheru asta stie sa faca cel mai bine, Boschu' e profilat mai bine pe masini de gaurit, polizoare si alte cele...
                            Oferta aia de care spui nu e mare scofala: un Karcher e cat am spus, un aparat de polishat e vreo 40-70 lei, un aspirator de masina (d-ala mic cu care nu faci mai nimic) e 40-60 lei, deci tot cam pe acolo iesi.
                            Solutie activa am vazut in Selgros, un milion si ceva 10 litri (solutie concentrata, te tine juma de an cel putin).
                            PS: si mie mi-au sgariat idiotii masina de cateva ori la spaltorie.
                            Johan: scula imediat urmatoare astora mici, sare de 7 milioane, deja e mare investitia
                            Iti faci treaba si cu una d-asta mica, sa ai ce-ti trebuie si e ok (solutie activa ma refer, sampoane, etc..).
                            Eu vara cand e plina mai mult de praf decat de noroi, nici nu ma folosesc solutia activa, sampon cu ceara si e ok. Acolo unde mustele omorate de impactul puternic cu masina nu vor sa se curete, se poate utiliza o manusa fina fina de bumbac (eu dau cu ea si pe toata masina cu sampon cu ceara-cu manusa asta, dupa ce a curatat-o bine de jet, nu se zgarie, mai rau o zgarii la stergere/uscare, daca n-ai carpa buna de absortie).
                            Last edited by Octavian; 8 October 2008, 08:49.

                            Comment


                            • #15
                              O intrebare nu cunosc cum functioneaza aceste chestii pentru splat masinile. Au un rezervor unde bagi acea solutie activa. Mai folositi perii si altele sau doar jetul si laveta de lustruit?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google