Curatator Presiune, A Incercat Cineva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Tocmai ca nu-s incomparabil mai scumpe...sunt niste oferte la Obi, Hornbach si altele la aparate de maxim 300 de ron. Cablu de presiune de 4-5 m, lance de metal, etc.
    Mai nou au scazut preturile la unele modele de Bosch destul de ok.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #92
      Si la maxim 300 ron ce presiune de lucru au? 110 bar...? Si ~350 l/min
      Lancea de metal cu ce ma incalzeste?
      De pompa nu zic nimic, atata timp cat la Karcheru meu luat de vreo 1,5-2 ani nu s-a dus pompa pana acum, eu zic ca e ok (spalat nu numai masina, si curte si covoare, incercat si cainele dar a fugit tare).

      E bine daca mai au borcan pe lance si jetu reglabil, asta chiar e OK, dar ca lucru tot asa se comporta.

      Comment


      • #93
        Originally posted by darksid3 View Post
        Sunt scule mai mari, unele unguresti sau alta firma cu lance de metal, debit mare, pompa de aluminiu ...
        Din cele cunoscute de mine, sunt trei mari categorii de materiale: plastic/aluminiu/bronz.
        Evident de aici robustetea si implicit pretul (variatii...)

        Originally posted by Octavian___30 View Post
        ...si incomparabil mai scumpe.
        Poa' sa fie facut si in Ungaria si-n China, daca sunt de calitate sunt scumpe.
        O problema la astea mici e atat debitul mic (sa ai si debit mare, daca ai numa 100 bar, nu dai jos cum trebe murdaria, surplusu de apa e de real ajutor la clatire) cat si presiunea de lucru (alea mai profi au 170-250 bar).
        Consider ca importante sunt trei mari elemente in spalarea de acest tip:
        1. Calitatea detergentului (as zice ca este esentiala, poti sa ai mama aparatului, daca detergentul nu este de calitate, sa degreseze suprafetele, sa nu atace vopseaua, etc...jaba...)
        2. Presiunea de lucru. Aparatul meu e in clasa de jos a profesionalelor si lucreaza in 130 bari, presiune la pompa, nu la varful lancei. Oare daca e presiunea mai mare nu afecteaza? La mine este suficienta presiunea...
        3. Debitul de apa. Intr-adevar, daca e mic...cam faci curse, tre' sa ai rabdare.
        4. Temperatura apei. Daca ar fi si incalzita...Sunt unele aparate care pot lucra alimentate cu apa incalzita, nu ma refer la cele profi, ce isi incalzesc singure "materialul de lucru"
        Totusi, chiar si un aparat "hobby", daca e bun si te tine un anumit numar de ore/luni, si isi face amortizarea poate ca e bun. Insa, debitul oferit de ele cam lasa de dorit
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #94
          @Octavian: Iti recomand sa pui in paralel unu mic cu unu mediu sau mare (nu profesionist)...iti garantez ca sunt diferente...in primul rand nu te plimbi cu aparatul dupa tine la fiecare metru jumate parcurs in jurul masinii.
          @77sky: Eu cu al meu spal 3 masini intr-o ora cu tot cu aplicat solutie si sters caroseria.
          Last edited by darksid3; 13 August 2009, 23:34.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #95
            Tocmai, o mana de ajutor esentiala, ti-o da acel detergent profesional.
            Daca nu l-ai fi avut, ai fi muncit muuult si bine
            Si eu stiu ce inseamna un detergent bun
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #96
              Pana la urma in proportie de 90% face calitatea detergentului si restul aparatul parerea mea!

              Comment


              • #97
                Pai tocmai d-aia am mers pe premisa asta...intr-o spalatorie dedicata dureaza ceva mai putin dar nici nu staruie pe la pasajele rotilor, pe sub masina, cauciucuri, etc.
                @radu : Daca ai unu cu debit mic, se face seara pana dai spuma de pe masina...nu mai zic ca iti raman portiuni de mizerie daca nu esti atent la fiecare cm patrat...cu un aparat care nu are problema debitului poti potrivi forma jetului fara grija ca pierzi din presiune.
                Last edited by darksid3; 13 August 2009, 23:44.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #98
                  E...uite adevarul.
                  Asa e, daca nu as da pe la pasaje de roti si altele...cred ca as balaci mai multe pe ora; mai vine si pauza de o bere, doua, trei...mai incetineste si ritmul.
                  Ce..suntem la concurs, cine spala mai multe castiga?

                  De aceea prefer sa imi spal personal masina; o spal cum vreau eu. Bine.
                  Atat timp cat ei au norma, e firesc sa mai dea si buleala...
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #99
                    Dark: pai nu trebuie comparatie intre 3 scule, e clar ca aia mare cu pres de ~150-200 bar e alta treaba.
                    Dar intre aia de 3 mil si aia de 2 mil nu sesizezi vreo diferenta, atata timp cat aia de 3 mil are pres de 110bar (la fel cum e un Karcher mic) si debit de ~350 l/min fata de 330 l/min, e vax alibina, spuma marii. Ori iti iei una din gama 10-15 mil (pt home use!) ori una mica si ieftina, ''intermediare'' nu prea are rost, prea mica diferenta.
                    Avantaju e borcanu pe pistol si jetu reglabil (si pompa de Al, dar pt home use...).

                    Sky: o presiune mare de lucru, cum sunt astea mai de doamne-ajuta din spalatorii, anume 170...200+ bar si debit 450-500 l/min nu afecteaza vopsaua, ar afecta degetelele daca ti le bagi in jet ))
                    Solutia activa e parte importanta, mai ales daca ai jucarie d-asta mica (care e recomandata pt biciclete si motociclete, dar noi spalam si masina ) ), fara (adica numai cu sampon)- tre sa dai si cu manusa, altfel ramane mizerie + ca la clatire pierzi timp mult mai mult decat una mare, cu debit ca lumea de apa.

                    Comment


                    • Tu tot nu vrei sa intelegi ca ala de 3 mil si mai mare are mai mult debit...te pishi pe ei de bari ca nu au relevanta daca trebuie sa pigulesti fiecare cm2. Ce dracu e asa greu de inteles?...Le-am testat in paralel si a zis omu (proprietarul aluia mic) ca e frectie al lui fata de al meu. Vorbim teorii in contradictie?...eu vorbesc de chestii testate deja.

                      PS: 450-500 l/ min??? Tu te vezi ce scrii????
                      Last edited by darksid3; 14 August 2009, 10:16.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Ia aruncati aici un ochi, spre documentare...
                        Printre multe alte lucruri importante se specifica f clar ca e suficient un minim de 10 L/minut...
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Pai exact: 10 l/min = 600 l/h debit...500 l/ min debit nush pentru ce-o fi...poate e alimentat la vreun motor de F-16....oricum eu ma retrag din discutia asta ca n-are rost.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Tu tot nu vrei sa intelegi ca ala de 3 mil si mai mare are mai mult debit...te pishi pe ei de bari ca nu au relevanta daca trebuie sa pigulesti fiecare cm2. ................eu vorbesc de chestii testate deja.
                            ..................
                            Si eu vorbesc la fel.
                            Pt curatare de mizerie te pipi pe el de debit daca n-ai presiune, la clatire cum am spus, e de un real ajutor un debit mai mare, dar de obicei debitul mai mare e urmat si de pres mai mare, cam asa sunt facute.
                            Arata-mi un aparat BUN pana in 3 mil care sa aibe mai mult de ~130 bar pres de lucru si ~400 l/ora (am gresit /min )
                            Daca imi arati, ma duc sa-l cumpar (si sa aibe 5 metri furtunu de inalta).

                            Comment


                            • Originally posted by 77sky View Post
                              Ia aruncati aici un ochi, spre documentare...
                              Printre multe alte lucruri importante se specifica f clar ca e suficient un minim de 10 L/minut...
                              Aici deja vorbim de diferenta pret calitate

                              Comment


                              • Nu va bateti capul cu aparate scumpe... cel mai mult conteaza sa ai spuma activa buna . Eu am facut rost acum cateva luni de la un baiat care lucra la o spalatorie de 1.5l de spuma. habar nu am ce firma era ca mi-a dat-o intr-o sticla de cola, dar era fff buna isi facea treaba fff bine.Si in timpul ala nici nu aveam aparat de presiune, doar cu furtunul era de ajuns. Intre timp am cumparat si un aparat Black and Decker la vreo 2 mil 500. Printre cele mai ieftine.Si era perfect cat am avut din spuma aia primita.
                                Dupa ce s-a terminat aia am cumparat de la Mafra si e praf spuma aia,curata fff putin. A fost 600 de mii parca un bidon de vreo 3-4l.
                                Asadar eu zic sa nu investiti prea mult in aparate ca nu are rost,parerea mea.
                                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google