Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @mitosu: cunostintele tale in materie sunt referinta forumului, mai ales cele in materie de uleiuri, ce mai. In afara de usoare semne de supraincalzire, bujiile arata absolut sanatos. Ar fi fost poate bine sa merg o clasa termica mai sus, 7 in loc 6.

    @tavi: saptamana viitoare se schimba bujiile pe Loganul cu pricina, cu deja ubicuitarele NGK V-line. Sa vezi si sa nu crezi, 1.4 -le respectiv apartine prietenei mele si este stock 100% Evident, daca se pune problema de liniuta, o faci cu mine personal
    Astazi cand i l-am dus la spalat, am dat o fuga pana spre Sag cu el, a luat 170 kmh pe bord si a urcat in 6000 rpm cu a 4-a. Bujiile au cam 40.000 km daca nu ma inseala memoria la ora asta. Evident am sa le fotografiez alaturi de o bujie noua, acelasi tip.

    Cat despre consum, stii ca am avut rabdarea necesara sa masor diferenta intre gumele de iarna si cele de vara in conditii de absoluta repetabilitate. Crezi ca nu-i la fel si cu bujiile ?

    Eu iti mai zic o data. 1.4-ul cu bujiile de fabrica nu merge pana la Davos si inapoi in stilul in care o calc pe autostrada. Am topit bujii d-astea in SN deja, remember ?

    Repet iar: orice bujie merge perfect la inceput. Diferentele incep sa apara pe masura ce aduna kilometri, atunci se face diferenta intre o bujie de calitate buna si una de 1,5 lei. Iridiumul s-a comportat excelent desi nu de putine ori conditiile de exploatare au cam intrecut limita bunului simt.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • @IancuMIC: fix 190 de lei am dat pe bujii, acum vre-o 2 saptamani.
      sigpic

      Comment


      • Ma ispitesti ai? Pana la urma cred ca ma bag...
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Fata de momentul schimbului, - 7.000 km http://www.youtube.com/watch?v=wS94R8Zv9QM
          sigpic

          Comment


          • @ dr_mke ca sa te completez la faza cu Davos...dupa o tura de forja prin europa bujiile stock de pe masina mea ( 5000 km ) au capitulat.

            la 1500 rpm cu a 5 a imi sarea motorul din tampoane daca apasam acceleratia in podea

            stilul de mers a fost minim 5000 rpm pe autostrada

            Comment


            • Alex, ale mele au crapat dupa un drum de Germania. La intoarcere am pus NGK.
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • le ai schimbat prin tari straine ?

                la mine nu au crapat dar faceau urat de tot.
                cand am pus NGK urile a crescut ralanti ul si motorul torcea mai fin

                Comment


                • Nu. Le-am schimbat cand am ajuns acasa, nu inainte de a ma soca de consumul fabulos cu care m-am intors...
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • @ Iancu

                    Ele n-or fi scumpe, noi nu suntem prea pricopsiti
                    Suntem prea saraci sa ne luam lucruri ieftine, mai ales ca pe termen lung iesi clar mai scump cu bujii normale.

                    Am 45.000km cu actualele si sper pana in toamna, cand vreau sa le schimb, sa fac ~60.000.
                    Esti sigur ca imi faci rost de Iridium cu 180ron?
                    Sunt foarte sigur ca asta e pretul lor corect, nu cu adaos nesimtit. Eu am dat pe ele 170 lei cu transport pana la posta, luate din UK de la greensparkplug. Vorbeste cu Cristi_XP, o sa te rezolve el.

                    @ Octavian

                    Cine te pune sa schimbi bujiile la 30000 km?? Numai daca n-ai ce face.
                    Eu nu merg mosnegeste si dupa 55000 km n-am simtit vreo diferenta cu bujii noi.
                    Schimbi bujiile la 30 000 ca asa spune producatorul (daca asta e intervalul) nu daca nu ai ce face. Asa daca dublam noi intervalele ca suntem mai priceputi, poti schimba si Iridium la 180 000 si stii o treaba.

                    Consum 0,2 litri la 100 km e PUR subiectiva treaba, nimic dovedit, numai vorbe.
                    Nu e nimic pur subiectiv, e testat si confirmat de producator, de utilizatori, de review-uri, etc.

                    Ca de obicei ati luat-o pe aratura: cu NKG trage mai bine (da cai in plus ) automat reprize mai bune, siiiiiiiiii consum mai mic
                    Bati campii. Arata-mi unde am spus eu ca iti da 10CP si ca trage mai bine etc. Consumul mai mic si raspunsul la acceleratie sunt evidente. Va dati cunoscatori, nu stiu ce vi se pare ciudat sa ai beneficiile astea de la o bujie de top. DIn moment ce niste bujii obosite se simt clar in mod negativ la capitolele astea, ce e ciudat ca una de top sa se simta in mod pozitiv fata de una clasica, fie ea si noua ? Greu de tot...

                    Io sincer nu te inteleg. Daca ai avea 15 ani ai avea o scuza dar nu ai, ma gandeam ca pana la varsta asta ar trebui sa stii ca nu e frumos sa te bati cu pumnul in piept cand nu ai pus mana pe asa ceva, nu ai pe masina asa ceva, doar presupuneri de gica contra cand toti posesorii spun invers dar tu ai adevarul absolut, noi nu, estem subiectivi.

                    V-am si spus ca se gasesc filme in care arata cum functioneaza (nu marketing, filme facute de utilizatori) fata de o bujie normala, nu ati fost in stare sa le gasiti ?

                    Hai sa va dau mura in gura => http://www.youtube.com/watch?v=W8V0ULlWBrM
                    Scanteia e la fel ca la o bujie clasica, nicio diferenta.....



                    Denso Iridium Tough (VK16K) vs Standard Spark plug with 40.000km in a 1.3 (2sz-fe) Yaris This time after some KM giving the expected increase
                    Last edited by Shakar; 27 March 2012, 10:31.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Oricum nu rezolvi nimic. Strugurii sunt prea sus, sunt inca acri, iar prostia inca nu doare.
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • Eu mai am o nelamurire, cand am pus ngk iridium nu am masurat distanta dintre electrozi. Ar trebui marita/micsorata (nu stiu distanta care e recomandata la logan si nici distanta ngk-urilor)?

                        Comment


                        • In specificatiile bujiilor scrie distanta, iar bujiile vin gata reglate. Oricum nu prea ai ce le face, decat daca ai o scula foarte fina cu care sa ridici un pic electrodul de masa (manevra nerecomandata). Poti sa rupi pastila de iridiu si sa distrugi bujia.
                          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                          Comment


                          • Pe mine m-ati convins cu NGK Iridium. De fapt stiam ca sunt cele mai bune bujii, dar ma gandeam ca pentru toroapa mea de 1.4 nu prea au ce sa faca in plus fata de astea clasice.

                            Calculase cineva in urma, banii cu schimbul de bujii normale la 60k, dar eu pot sa spun ca dupa 30k bujiile clasice nu mai sunt in toate mintile, nu mai functioneaza in parametrii optimi.

                            Pe mine m-a convins de fapt si de drept, faptul ca la bujiile doctorului, electrodul central este intact. Dupa 30k, la o bujie normala, electrodul central este cel mai afectat (asta daca mai ramane ceva din el).

                            Un lucru stiu sigur: bujiile cu doi sau mai multi electrozi de masa, sunt mult mai slabe decat cele cu unul singur.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Si banuiesc ca nici tu nu conduci mosnegeste...
                              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                              Comment


                              • Daca nu ma insel, la 1.4/1.6 8V se recomanda BKR5EIX, spre deosebire de 1.6 16V unde sunt recomandate BKR6EIX. Diferenta este la clasa de temperatura.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google