R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In romania cand o sa se faca ITP la 1 an?

    Comment


    • apropo de turat.......am fost eu azi la itp si mi-a turat-o de am crezut ca-i sare tabla....m-a intrebat si de care benzina bag ca cik ar cam polua...de obocei bag 99+ de la petro......mai e o gramada pana o sa ajungem si noi cu adevarat europeni...
      Slow & Safe

      Comment


      • 1.legea cere triunghiuri reflectorizante deci zice la plural indiferent de masina 2.bucsile sunt consumabile si se platesc 3. la ITP un nene cica scolit la nu stiu ce facultate s-a urcat in propietatea mea si mi-a turat-o de mi sau inmuiat picioarele l-am luat de umeri si l-am dat afara din masina,putin scandal si audienta la director mi-am luat ITP-ul,daca taci isi bat joc de tine de masina ta de banii tai si de timpul pierdut aiurea cum vor ei,nu s-a creat nici un precedent prin care sa ai dai in judecata si sa ceri daune morale atit RAR-ului cat si celui care cica a controlat noxele,ca daca s-ar crea va zic eu ca stiti cum s-ar purta ca cu bibelourile,vin masini care scot un fum negru de trebuie sa stai o juma de ora sa mai poti vedea dincolo prin tunel si iau ITP dar loganul care scoate si el ca o tigara penala,sa fim seriosi...precedentul trebuie facut si se vor potoli si vor fi si ei la fel de europeni ca nemtii austriecii,o zi buna all
        sigpic
        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

        Comment


        • Atasez datele tehnice ale Loganului, ptr dci se zice putere max la 4000 ture de ce se tureaza mai mult?
          Attached Files

          Comment


          • Originally posted by B 74 NYT View Post
            1.legea cere triunghiuri reflectorizante deci zice la plural indiferent de masina 2.bucsile sunt consumabile si se platesc 3. la ITP un nene cica scolit la nu stiu ce facultate s-a urcat in propietatea mea si mi-a turat-o de mi sau inmuiat picioarele l-am luat de umeri si l-am dat afara din masina,putin scandal si audienta la director mi-am luat ITP-ul,daca taci isi bat joc de tine de masina ta de banii tai si de timpul pierdut aiurea cum vor ei,nu s-a creat nici un precedent prin care sa ai dai in judecata si sa ceri daune morale atit RAR-ului cat si celui care cica a controlat noxele,ca daca s-ar crea va zic eu ca stiti cum s-ar purta ca cu bibelourile,vin masini care scot un fum negru de trebuie sa stai o juma de ora sa mai poti vedea dincolo prin tunel si iau ITP dar loganul care scoate si el ca o tigara penala,sa fim seriosi...precedentul trebuie facut si se vor potoli si vor fi si ei la fel de europeni ca nemtii austriecii,o zi buna all
            Greseala lu' ala care ti-a facut ITP-ul ca nu ti-a explicat cum se face la diesel si nu te-a pus sa semnezi inainte sa se urce in masina,ca nu il luai tu de umeri,si apropo, tu nici nu aveai ce cauta pe linia ITP.Pentru ce sa ceri daune morale ?Daca nu iti place la ITP nu te obliga nimeni sa te duci,daca vrei sa respecti regulile de circulatie te supui lor si te duci si la ITP.Daca masina este in regula nu cred ca are de suferit,cat despre europeni,am mai spus-o,si la ei se procedeaza ca si la noi,numai ca ei sunt mai severi in cea ce priveste legislatia rutiera si starea tehnica a masinilor,daca nu mai corespund le duc in parcuri si le cumpara prostii din est.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • Salut.Dan am si eu o intrebare,si anume:
              -pina la urma cite triunghiuri trebuiesc 1 sau 2?
              MULTUMESC.
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • In regulament se face referire la triunghiuri,nu se precizeaza cate.Eu am intrebat si la RAR si mi-au spus sa aiba minim 1.Daca resping pe cineva pentru cel de al doilea triunghi,ma poate contesta.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • Salut.Am inteles.Deci trebuiesc 2 triunghiuri.
                  Multumesc Dan.
                  Numai bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • Pentru o masina noua, trebuie sa ma duc sa fac ITP-ul ? sau mi-o scrie in certificatul de inmatriculare Politia ? Daca trebuie sa ma duc la un centru ITP, pentru verificare, trebuie platita verificarea ca si pentru o masina veche ?
                    Multumesc.

                    Comment


                    • La masina noua iti trece in talon, vei avea data si anu notat (in talon pe spate) cand e urmatoarea inspectie ITP.
                      Deci n-ai nevoie.

                      Comment


                      • Trebuie sa te duci la R.A.R. sa iti puna folia de securitate pe cartea de identitate. Te duci cu copii la factura masinii, cartea de identitate si buletin, completezi acolo o cerere, platesti 5 lei daca imi aduc bine aminte si iti pune acea folie de securitate. Dureaza 5 minute apoi te poti duce la politie.
                        Intalniri Logan Club Constanta:
                        In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
                        Ptr detalii : 0723.955.045

                        Comment


                        • La cateva saptamani dupa livrarea masinii (cred ca 3 la numar...), mi-au fost expediate si documentele definitive. Folia de securizare era deja aplicata. In schimb, la a tatalui meu (martie 2006) nu era pusa, a trebuit sa mearga la RAR pentru a intra in...legalitate
                          Si da, acum pe talon iti este trecuta data viitoarei inspectii periodice.
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Deci, am laut cartea de identitate a masinii de la dealer, nu avea folia de securitate, am fost cu cartea si cu buletinul la RAR, si in 40 secunde mi-au pus folia de securitate, si nu am platit nimic. Ideea e ca ITP-ul trebuie trecut in cartea de inmatriculare, pe care o voi lua de la politie cand mers sa fac dosarul pentru numere definitive, si asta intrebam: daca politia imi va trece acolo datele pentru ITP, sau va trebui sa merg sa fac ITP-ul ? Se pare ca Octavian_30 mi-a raspuns la intrebare.
                            Multumesc tuturor pentru lamuriri.

                            Comment


                            • Am niste intrebari legate de ITP:
                              Imi expira in 04.06 care cade intro sambata se intampla ceva dak o sa merg saptamana de dupa ?
                              De ce trebuie s aimi fac griji ?
                              Trebuie sa am trusa si enxtingtor Valabile ?Si triunghiuri 2?sau ce mai trebuie ?
                              Cat costa ITP-ul?
                              Dak am folie pe geamuri e vreo problema ? Din cate stiu e omologata adik ae un timbru cu semnul RAR.
                              Astept niste sfaturi.
                              http://img229.imageshack.us/img229/8592/sigpic3405.png

                              Comment


                              • Daca ai ITP expirat si te prind politistii risti o amenda grasa,talonul suspendat,puncte penalizare si numai poti face ITP decat la RAR unde trebuie sa te programezi si te costa si mai mult.In legatura cu trusa medicala,aceasta trebuie sa fie in termenul de valabilitate,triunghi TREBUIE DOAR UNUL SINGUR,daca se intampla sa iti ceara 2, soliciti sa iti arate unde scrie ca trebuiesc 2,cat despre folie, daca este doar pe spate si este pusa legal, nu este nici o problema.In general pretul este intre 50 si 120 la autoturism,pretul recomandat de RAR este de 50 roni dar fiecare statie pune cat vrea.
                                Last edited by dan.gutu; 26 June 2009, 00:01.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google