R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capul de bara nu e mare lucru de inlocuit,problema e ca o astfel de interventie solicita efectuarea geometriei, ma rog poate treci si iti rezolvi in liniste ce probleme mai ai la masina.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by crull View Post
      Reverificare de catre RAR se face aleatoriu stabilita de soft.Practic echipa mobila RAR se deplaseaza pentru reinspectie la statia ITP pe care o alege softul. Din cate am inteles de la cineva care presteaza astfel de servicii , la o statie ITP se efectueaza o singura reverificare pe zi. Dupa reverificare se pot face tot felu de manevre ca RAR ul nu se mai intoarce.
      De asemenea RAR ul nu are program sambata , iar statii ITP sunt destule cu program sambata tocmai pentru a evita reverificarile.
      Deci manarii fara riscuri se pot face.
      Intradevar se face aleatoriu,nu in functie de numar de km sau vechime,la o statie, se pot selecta pentru reinspectie, un numar nelimitat de vehicule sau autovehicule.Programul RAR la reinspectie este acel al statiilor, adica este posibil sa fie intre 08.00-20.00,luni-sambata,asta daca statia are cel putin 2 inspectori.Inspectorii RAR delegati pentru reinspectii lucreaza in schimburi de luni pana sambata.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • Salutari!
        Daca am xenon cu lupa in farul stock si ma prezint la ITP am vreo sansa?
        Stiu ca verifica si luminile, ele bat oricum mai bine decat farul stock, doar ca stiti si voi ca nu sunt omologate.
        Ma gandeam ca poate totusi il induplec pe nea inginer sa nu aprinda farurile .

        Comment


        • Cu ocazia ITP se fac si verificari ale sistemului de lumini.Poate treci daca ai noroc,dar sincer, la ceilalti participanti la trafic nu te gandesti?
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • tocmai ca ma gandesc, de aceea nu am pus xenon in far stock si am optat pt lupe
            am fost si le-am reglat la un dealer dacia dupa ce le-am montat, singura diferenta fata de stock este ca lumina nefiind reflectata de oglinda farului nu creaza unghi de 30 grade.
            vad eu ce fac...

            Comment


            • trebie sa fac itp in cateva zile
              as merge la dealer
              mai sunt si alte statii , voi ce credeti?
              sigpic Alexandria

              Comment


              • Toate statiile ITP sunt obligate sa respecte normele privitoare la inspectie, asa ca toate au aceleasi dotari;nici o statie care se respecta nu-ti va face verificari in plus sau in minus fata de ce platesti.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • salutari...
                  eu am avut "norocul" sa imi blocheze RAR-ul masina )
                  iesise ok la verificare.
                  chiar eram curios ce va zice nenea oficios de la RAR de lupele mele
                  si a zis, ca...nu prea e de acord, dar a vazut ca bat bine, apoi a plecat
                  deci am trecut itpu' si cu lupele in far.

                  Comment


                  • facut itp-ul la AMG,150ron,a fost totul ok
                    Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                    Comment


                    • Am facut si eu ITP-ul 78.50 ron. si am primit un cupon de 50 ron reducere la service.
                      Alt bonus .... a fost blocata masina de RAR ... asa ca am mai facut o data gazele, plus timpul pierdut aiurea (cat pe ce sa intarzii sa scot copilul de la gradinita).
                      Masinia a trecut de doua ori ITP-ul fara probleme.

                      P.S.
                      Am impresia ca asa isi fac rost cei de la RAR de bonuri suplimentare de la "gaze". Prea cusuta cu ata alba e smecheria asta. Data viitoare cred ca le dau cu cricu` in cap si dupa aia iau bicicleta.
                      Last edited by lau; 20 January 2012, 00:10.

                      Comment


                      • Nu prea e de comentat aici; eu cand am depus actele in vederea efectuarii ITP-ului, seful de statie mi-a explicat pe scurt procedurile, durata, dar mi-a atras atentia ca masina poate fi "blocata" de inspectorii RAR. E legal, asta e, asa ca...
                        Ca o paranteza, unora nu le prea place modul de control in cadrul verificarii periodice, dar umbla cu "cascavalul" in mana, doar doar i-or mai pacali pentru 2 ani.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • eu am facut itp akm 1 an si nu am avut probleme cu pleoapele (erau si negre) a facut poza si gata nu am dat nici spaga... ITP l-am facut la DACIA
                          MY CLA

                          Comment


                          • Dar ai fi fost dispus sa dai, pentru a trece ITP-ul, ca sa incalci o reglementare?( gaze, faruri etc)
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by PrEsTiGe View Post
                              eu am facut itp akm 1 an si nu am avut probleme cu pleoapele (erau si negre) a facut poza si gata nu am dat nici spaga... ITP l-am facut la DACIA
                              Ce e ala itp akm ?

                              Comment


                              • Originally posted by lau View Post
                                Am facut si eu ITP-ul 78.50 ron. si am primit un cupon de 50 ron reducere la service.
                                Alt bonus .... a fost blocata masina de RAR ... asa ca am mai facut o data gazele, plus timpul pierdut aiurea (cat pe ce sa intarzii sa scot copilul de la gradinita).
                                Masinia a trecut de doua ori ITP-ul fara probleme.

                                P.S.
                                Am impresia ca asa isi fac rost cei de la RAR de bonuri suplimentare de la "gaze". Prea cusuta cu ata alba e smecheria asta. Data viitoare cred ca le dau cu cricu` in cap si dupa aia iau bicicleta.
                                Ce naiba sa faca ala de la RAR cu "bonurile" de la gaze ? Au inregistrate pe ele,data si ora.La o reverificare,inspectorul RAR, face un raport ITP la care ataseaza diagrama franare si listing emisii poluante,cu care justifica timpul "pierdut".
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google