R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dan.gutu View Post
    Care aveti roti mai mari,folie pe geamuri,pleope,xenoane,beculete,tobe zgomotoase,kituri tuning si alte articole neomologate, veniti domnule la mine la statie si faceti I.T.P. ul nu va cer spaga,vedeti si Gugestiul, si vad eu cum o scot la capat cu monitorii R.A.R , le spun ca sunteti fratii mei de la LoganClub.
    unde se poate gasi o lista cu elemente de tuning omologate si de ce nu se pot omologa daca sunt facute in firme autorizate.

    Comment


    • Nu poti gasi o lista,dar in momentul cand cumperi ceva,acesta vine insotit de un document de conformitate,care are si avizul R.A.R.Omologarile le cere firma constructoare sau dupa caz cea importatoare.Sunt unele piese care sunt omologate international,daca pe respectiva piesa este din fabricare un cerculet in interiorul caruia se afla un E insotit de o cifra aceasta are omologare internationala si nu mai trebuie avizul R.A.R.Este o revista auto a R.A.R. ului unde apar cererile de omologare,dar sa ei toate revistele la mana...este munca.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • Domnu' dan.Gutu, se pot omologa anvelope de 195/60 R15 pe logan? Daca da ce trebuie facut?

        Merci anticipat.
        sigpic

        Comment


        • Nu se poate omologa alta dimensiune de anvelopa decat cele trecute in cartea de identitate.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • Ce transparenta trebuie sa aiba folia pe geamurile usilor din fata sa fie in ordine? Dar pe spate(luneta+usi)?

            Comment


            • Pe fata 75 %, pe spate poti sa le si vopsesti,cu conditia sa ai retrovizoare pe usa dreapta,am glumit, 5% trebuie sa fie transparenta pe spate.Dar nu stiu cine poate sa-ti dea autoriztie pt. Fata chiar si cu 75%,nu mai au voie sa puna pe laterale fata folie,sau iti pun dar fara marca sub ea.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • Originally posted by dan.Gutu View Post
                Nu se poate omologa alta dimensiune de anvelopa decat cele trecute in cartea de identitate.
                cum asa, nu se mai fac teste de franare si de drum? Omologare de tip parca-i zice, nu?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • @dan.Gutu:Am mai multe intrebari la tine sau la cine imi poate da niste raspunsuri concrete.
                  Am tot citit si tot citit,deci eu am angel eyes am pleoape , o sa fiu sau nu nevoit sa dau pleoapele alea jos ?Ma refer nu la faptu ca daca nenea ala zice sa le dau jos doar pentru ca se refera la spaga , daca ma obliga legea ?.
                  Am pus de curand o instalatie xenon , ce fac ? O dau si pe aia jos ?
                  Am si geamurile ionizate luneta spate + geamurile spate + geamurile fata ( alea din fata parca au 70 sau 75 &#37; transparenta nu stiu sigur ca nu m-am uitat pe certificatu ala care mi-l l-au dat ) o sa apara si aici o problema ?Intreb toate astea deoarece mai am cam 2 luni si trebuie sa fac itp.

                  Toate cele bune!
                  Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                  Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                  Comment


                  • Legal orice pui pe masina trebuie omologat,si aceste pleoape sigur nu au omologare,dar am mai spuso nu cred ca este vreun inspector I.T.P care sa te respinga pt. Asa ceva ,cat despre ionizare ,daca pe autorizatie sunt trecute toate geamurile care au fost ionizate este ok.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • Originally posted by dan.Gutu View Post
                      Pe fata 75 %, pe spate poti sa le si vopsesti,cu conditia sa ai retrovizoare pe usa dreapta,am glumit, 5% trebuie sa fie transparenta pe spate.Dar nu stiu cine poate sa-ti dea autoriztie pt. Fata chiar si cu 75%,nu mai au voie sa puna pe laterale fata folie,sau iti pun dar fara marca sub ea.
                      m-am interesat si este in Ploiesti o firma care puna si pe fata cu timbru, omologare, tot. Folie llumar 75%.

                      Comment


                      • Salut! Sunt mai nou pe forum. Am si eu un golanel diesel care face peste 2 zile (pe 25 mai) un an de cand il am . Am vazut ca multi sunt speriati de faptul ca le tureaza motorul la ITP. Am citit si eu prin regulamentul ala RNTR 1 si am gasit asta :"Autovehicule echipate cu motor cu aprindere prin comprimare (Diesel)
                        a) măsurarea opacităţii fumului &#238;n accelerare liberă, de la turaţia de mers &#238;n gol &#238;ncet la turaţia de &#238;ntrerupere a alimentării, cu ambreiajul decuplat şi comanda cutiei de viteze la punctul mort
                        ". Deci pana la urma oricat ne-am speria....Tot trebuie sa o faca nenea mecanicu`. Mai am si eu cateva nelamuriri. As vrea sa-mi pun in faruri inele de angel eyes . Zic de la ITP ceva?? Si neoanele care se pun sub masina sunt ok sau nu pt ca in regulament scrie numai despre lampile din fata, spate si lateral (nu de alta dar sa stiu daca dau banii pe ele degeaba sau nu). Pe spate mi-am montat boxe ovale si am taiat p-acolo ca sa intre...Le verifica cineva sau scap??. Si pe unde se poate monta niste folie omologata??

                        Comment


                        • Zicetimi si mie este instalatie xenon sau bixenon omologata?
                          sigpic

                          Comment


                          • Teoretic daca nu vine masina din fabrica prevazuta cu asa ceva nu ai voie , acu nu stiu sunt si eu curios am doar xenon pe faza scurta peste 2 luni am itp sa vedem ce o sa fie.
                            Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                            Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                            Comment


                            • Stai linistit,nu cred ca se ia de xenon,si pana la urma de unde stie ca nu a fost echipat farul cu xenon,cum iti demonstreaza. Daca este unul chitit sa te frece,te respinge pentru un lucru mai serios,spre exemplu franare spate, unde Loganul este deficitar.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • In 2 saptamani trebuie sa fac I.T.P.Ul la logan 1.4.
                                Cat mai costa?Prin sectorul 3, o statie I.T.P stiti?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google